Toyota kusursuz bir makina onları seyretmek korkutucu

Toyota kusursuz bir makina onları seyretmek korkutucu

2007 yılında dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olması beklenen Toyota, sektörde hem bu işten para kazanıp hem de hızla büyüyen ender markalardan biri durumunda. Fiat CEO’su Sergio Marchionne, günümüzdeki artık otomobil üreterek büyük kárlar elde etmenin mümkün olmadığını, oyunu bir tek Toyota’nın farklı oynadığını söylüyor. Marchionne, "Bizim Toyota’nın yaptıklarına bakıp bir şeyler öğrenmemiz gerekiyor. Ben Toyota’yı ’kusursuz uygulama makinası’ olarak adlandırıyorum. Onları seyretmek korkutucu" diye konuşuyor.

Büyük ve yoğun bir rekabetin yaşandığı otomotiv sektöründe artık araç üreterek büyük kárlar elde etmek mümkün gözükmüyor. Bugün dev markaların birçoğu mali sıkıntılar yaşarken, bir çoğu da maliyetleri düşürmek için uluslararası işbirliklerine ve ortak üretimlere gitmeye başladı. Böyle bir ortamda bir tek Japon Toyota oyunu farklı oynayıp, büyük kárlar elde ediyor. 2007 yılında dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olması beklenen Toyota, sektörde hem bu işten para kazanıp hem de hızla büyüyen ender markalardan biri durumunda.

İşte bu noktada İtalyan otomotiv devi Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne’nin Toyota hakkında söyledikleri çok önemli. Geçtiğimiz günlerde otomotiv dünyasının Financial Times’i (FT) olarak kabul edilen Automotive News’e açıklamalar yapan Marchionne, günümüzdeki artık otomobil üreterek büyük kárlar elde etmenin mümkün olmadığı tezine katılıyor. Marchionne, "Hem kendi markamıza hem de diğer markalara bakıyorum. Şu an piyasadaki 8 marka aynı şeyi düşünüyor ancak biri aynı düşüncede değil. Bu marka Toyota. Gerçekten Toyota oyunu farklı oynuyor" yorumunu yapıyor.

"Bizim rekabette Toyota’nın yarattığı büyük boşluğu kapatmamız için onların yaptıklarını bakıp bir şeyler öğrenmemiz gerekiyor" diyen Marchionne, şunları söylüyor: "Fiat olarak önümüzdeki 4 yılda biz bu boşlukta önemli bir çıkıntı yaratacağız. Sonuçta bizim sahip olduğumuz ve Toyota’da olmayan şey, markalarımızın büyük tarihsel mirası. Eğer bu oyunu doğru oynarsak üretim bandında büyük avantajımız olabilir. Ama hala üretim ve mühendislik noktasında Toyota’nın bizden çok önde olduğunu düşünüyorum. Ben Toyota’yı ’kusursuz uygulama makinası’ olarak adlandırıyorum, onları seyretmek korkutucu. Hiç bir darbeyi kaçırmıyorlar."

YENİ CEO KORKUSUZ OLMALI

Geçtiğimiz günlerde, 2007’de Fiat Auto’daki CEO’luk görevinden ayrılacağını ve yerine şirket içinden birinin geçeceğini açıklayan Marchionne, Automotive News’e yeni CEO hakkında ipuçları verdi. Marchionne, şunları söyledi: "Fiat Auto hala mücadele edilmesi gereken bir şirket. Bu mücadele için takım liderinin korkusuz olması gerekir. Eğer CEO korkarsa hiçbir şey yapamaz. Liderlik yapacak kişi bir çok alanda bilgi sahibi olup, gelişmelere yönelik yaratıcı düşünmeli. Ben şu anda kendime bir varis arıyorum. Bu varis Fiat başlattığımız gelişmeyi tamamlamalı."

Tofaş’taki CEO’luk görevini 1 Kasım’da Ali Pandır’a devreden Alfredo Altavilla, Fiat CEO’luğu için en büyük aday olarak gösteriliyor. Altavilla, şu anda Fiat’ın Uluslararası İş Geliştirme ve Powertrain şirketinin başkanlığını yapıyor.

En seksi Alfa için sıraya girdim

Fiat Grubu’na bağlı Alfa Romeo’nun Paris’te en seksi araç seçilen modeli 8C Competizione için Fiat CEO’su Sergio Marchionne de sıraya girmiş durumda. Sadece 500 adet üretilecek bu seksi model için şu ana kadar 1000’in üzerinde sipariş alındığı belirtiliyor. Marchionne, sipariş fazla olsa da 8C’den planlandığı gibi sadece 500 adet üreteceklerini belirterek, "Her bölgeye göre vereceğiz sayıları belirledik. Amerika’ya da 8C vereceğiz ama kaç tane olduğunu söyleyemem. Ama benim de bu araç için sırada olduğumu söyleyebilirim" dedi.

Listenin birinci sırasında olup olmadığını bilmediğini kaydeden Marchionne, "Fiat’ın satın almadan sorumlu direktörü Gianni Coda ile konuşuyorum. Coda, 25’inci aracı almak istediğini söylüyor. Sebebini bilmiyorum belki Noel ile ilgilidir" diye konuştu.

Fiat, PSA’yla Ulysse ve Lancia Phedra içinde işbirliği yapacak

Bildiğiniz gibi Fiat, PSA Grubu (Peugeot-Citroen) ile birlikte ticari araç üretiminde işbirliği yapıyor. Bu bağlamda Türkiye’de de Minicargo projesini hayata geçiriyor. Tofaş tarafından üretilecek olan Minicargo, 3 farklı marka altında satılacak. Fiat’ın PSA Grubu ile işbirliği Minicargo’nun dışında bir çok modelde gerçekleşiyor. Fiat CEO’su Sergio Marchionne, bu işbirliğinin artarak devam edeceğini belirterek, "PSA Grubu ile Fiat Ulysse ve Lancia Phedra’nın bir sonraki jenerasyonu için de birlikte çalışacağız. Bu iki model için farklı bir şey yapacağız. Şu an açıklama için erken, tasarımdaki arkadaşlarımız çalışıyorlar" dedi.
Haberle ilgili daha fazlası: