Topbaş: İstiklal Caddesi'ndeki ağaçlar gidecek çiçek ekilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstiklal Caddesi'nin konseptinde ağaç yok. Caddedeki bina cephelerine konsol çiçeklikler hazırlıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarının, “İstiklal Caddesi'nde ağaçların sökülmesine” ilişkin soruları üzerine, Beyoğlu'daki İstiklal Caddesi'nin konseptinde ağaç bulunmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Ama 10 yıl önce dikilmiş. Şu anda oradaki ağaçlar, servis için giren araçlar tarafından tahrip olmakta. Ağaç kökleri bordür ve ferforjeleri tahrip etmekte, trafiği aksatmakta, sabah ve akşam saatlerindeki servislerde ciddi problemler çıkarmakta. Ayrıca İstiklal Caddesi'nde yoğun bir insan hareketi var. Birkaç yıl öncesiyle bile mukayese edilmeyecek derecede bir insan sirkülasyonu var.

Daha rahat bir yürüme alanı olması için, caddeyi genişletme imkanımız da olmadığı için, engel teşkil eden ağaçları kaldırmayı prensip olarak düşündük. Bu ağaçlar kaldırıldıktan sonra caddenin düzenleme çalışmasıyla birlikte bina cephelerine konsol çiçeklikler hazırlıyoruz. O çiçekliklerle Avrupa kentlerinde gördüğümüz gibi daha güzel, hissedilir bir İstiklal Caddesi, Beyoğlu ortaya çıkacak.”

Topbaş, caddede insanlara engel teşkil eden aydınlatma armatürlerini ve direklerini de kaldırdıklarını anlatarak, burada da Taksim Talimhane'de olduğu gibi gergi sistemli aydınlatma yapıldığını bildirdi.
Haberle ilgili daha fazlası: