TOKİ 100 bin konut başvuruları ne zaman bitiyor?

TOKİ 100 bin konut başvuruları ne zaman bitiyor

Dar gelirlileri ev sahibi yapan TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Türkiye'nin bazı illerinde 2+1 ve 3+1 konutlar için başvuruları başlattı. E devlet üzerinden TOKİ başvurusu yapan vatandaşlar bir yandan son son başvuru tarihini araştırmaya başladı. Peki, TOKİ 100 bin konut başvuruları ne zaman bitiyor? TOKİ başvuruları nasıl ve nereden yapılır? İşte, ayrıntılı bilgiler.

Haberin Devamı

Dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçlayan 100 Bin Sosyal Konut Projesi başvuruları e-Devlet'ten devam ediyor. e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Peki, TOKİ başvuruları ne zaman bitiyor?

İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde inşa edilecek 100 bin sosyal konuta vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Projede yer almak isteyenlerin, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1000 lira başvuru ücreti ödemesi gerekiyor. Gözler şimdi başvuruların biteceği tarihte. İşte, projeye ilişkin merak edilen ayrıntılar...

e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Bu aşamada başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası nezdinde Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek.

Haberin Devamı

Türk Lirası olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde ilgili banka şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

Başvuru sahibinin hak sahibi olmaması halinde başvuru bedeli söz konusu hesaba iade edilecek.

SON BAŞVURU 15 OCAK

TOKİ’nin internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, başvuru yapacakların T.C. vatandaşı olup, proje il/ilçe sınırları içerisinde yaşıyor olması, kendisinin eşinin ve velayetleri altındaki çocukların üzerinde herhangi bir tapu kaydının olmaması ve en fazla hane halkı aylık gelirinin 5 bin 500 lira olması gerekiyor.

Söz konusu açıklamada, ayrıca şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimlerine ödeme kolaylığı sağlandığı ve başvurular için son tarihin 15 Ocak 2020 olduğu belirtildi.

2+1 ve 3+1 konut imkanı sunan projede asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek.