GeriGündem TOKİ 2020 kura çekilişi ne zaman? TOKİ 100 bin sosyal konut kura çekiminde şubat ayı detayı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOKİ 2020 kura çekilişi ne zaman? TOKİ 100 bin sosyal konut kura çekiminde şubat ayı detayı

TOKİ 2020 kura çekilişi ne zaman? TOKİ 100 bin sosyal konut kura çekiminde şubat ayı detayı
Abone Olgoogle-news

Toplamda 1 milyon 137 bin 982 başvurunun yapıldığı TOKİ kura çekilişinde geri sayım devam ediyor. 15 Ocak tarihinde e devlet üzerinden son başvurusu alınan TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kapsamında, çekiliş tarihi ile ilgili detay Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan geldi. Şimdi gözler TOKİ 100 bin sosyal konut kura çekiminde. Peki, TOKİ 2020 kura çekilişi ne zaman? TOKİ çekilişi için tarih bilgisi belli oldu mu? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Türkiye'nin birçok ilinde başlattığı 100 bin sosyal konut projesi kapsamında alınan başvurular geçtiğimiz günlerde son buldu. Mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara 1 milyondan fazla vatandaş başvurularını yaptı. Uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olmak için işlemlerini yapan vatandaşların gündeminde şimdi TOKİ kura çekimi yer alıyor. Peki, 2020 TOKİ çekilişi ne zaman? İşte, heyecanla beklenen TOKİ çekiliş tarihi ile ilgili son bilgiler...

2020 TOKİ KURA ÇEKİLİŞ TARİHİ BELLİ OLDU MU?

TOKİ'nin yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapacağı 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019'dan itibaren başvuru almaya başlamıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığını, kuraların şubat ayında çekileceğini duyurdu.

Kesin tarih belli olduğu zaman haberlerimizde yer vereceğiz.

TOKİ EVLERİ İÇİN ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) "100 Bin Sosyal Konut Projesi"nde konut finansmanı için vatandaşlara kamu bankalarının yanı sıra katılım bankaları da hizmet verecek.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonu, Hazine ve Maliye Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirilen "Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"nde 16 Aralık 2019'da talepler alınmaya başlandı.

Başvuru süresi bugün dolacak projeye yoğun ilgi gösterildi. Kampanyaya en çok başvuru İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa'da yapıldı.

Türkiye genelindeki proje kapsamında vatandaşların konut finansmanı artık hem kamu hem de katılım bankaları tarafından sağlanacak.

Dar gelirli vatandaşlar kira öder gibi 240 ay sabit taksitle ev sahibi olabilecek.

TOKİ'DEN KİMLER KONUT ALABİLİR?

TOKİ’den konut edinmenin ön koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. İdaremizin önceliği, “mevcut piyasa koşullarında konut sahibi olma imkanı bulunmayan” yoksul, alt, dar ve orta gelir gruplarına yönelik konut üretmektir. TOKİ’nin ürettiği konutlar vatandaşlara maliyet fiyatına, kira öder gibi küçük taksitlerle ve uzun vadeli olarak satılmaktadır. Bu nedenle, konutlara başvuru ve ödeme koşulları gelir düzeylerine göre farklılıklar içermektedir. TOKİ ayrıca, kaynak yaratmak amacıyla özel sektörle işbirliği ile yüksek gelir düzeyine yönelik prestij projeleri de sürdürmektedir. Bu projelerin amacı, kamu yararını gözeterek mümkün olan azami geliri elde etmektir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle