GeriGündem THY'de ilk Rum pilot iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY'de ilk Rum pilot iddiası

THY'de ilk Rum pilot iddiası
refid:24745028 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

THY’nin ilk kez Kıbrıslı Rum bir pilotu işe aldığı ileri sürüldü. Fileleftheros gazetesine göre, THY ile Çarşamba günü 5 yıllık sözleşme imzalayan 60 yaşındaki Kıbrıslı Rum pilot “Cyprus Airlines”da çalışıyordu. THY'den yapılan açıklamada ise iddia yalanlandı.

“Cyprus Airlines”da çalışan 6 Rum pilotun son aylarda THY’de çalışmak için başvuruda bulunduklarını, kendilerine ya hiç cevap verilmediği ya da “nazik bir şekilde reddedildiklerini” yazan gazete, bu uygulamanın aksine A320 tipi yolcu uçakları pilotu Rum kaptana olumlu cevap verildiğini, seçmelerden ve yüksek puan aldığı testlerden geçirildiğini bildirdi.

Filelefteros, adını açıklamadığı ve yakın çevresine göre “THY’de işe alındığının duyulmasının sorun yarabileceğinden endişe ettiği” belirtilen Rum pilotun diplomasını ve gerekli izinler ile diğer tüm belgeleri Kıbrıs Rum Yönetimi değil İngiltere Sivil Havacılık Teşkilatı’ndan almış olduğunu yazdı.

Gazete, “THY’nin Rum pilottan KKTC’deki Ercan havaalanına uçmasını istemesi zor ihtimal görünüyor” yorumunu da yaptı.

Haberi internet sitesinde okuyan Rumların yorumları da dikkat çekti. “Pilotu tebrik ederim. Dilerim bir gün Türkiye’nin tüm siyasetçilerini ve generallerini uçağa koyup 900 kilometre hızla bir dağa toslar”, “Çocuklarımızı fetihçilerin hizmetinde çalışmaya yolluyoruz” diyenler oldu.

Buna karşı “Adama haksızlık etmeyelim. Türkiye’de iş buldu oraya gitti. Umarım başarır. Yunanistan’dan da pek çok kişi çalışmak için Türkiye’ye gitti”, “Bravo adama. Milliyetçi saçmalıkları dinleyip işsiz kalacağına Türkiye’de kendine iş buldu. Umarım başkaları da aynı şeyi yapar” diye yazan yorumlar da yer aldı.

THY’de 53 Yunan pilot çalışıyor.

THY: ÇALIŞAN RUM PİLOT YOK
Türk Hava Yolları, ’Rum pilot’ haberleri üzerine yaptığı açıklamada, halen kadrolu olarak Kıbrıs Rum Kesimi vatandaşı pilot istihdam etmediklerine dikkat çekti.

Pilot ihtiyacı nedeniyle zaman zaman yurt dışından alım yaptıklarını belirten THY yetkilileri, "Halen yabancı pilot alım süreci devam ediyor. Bu pilotlar arasında Kıbrıs Rum Kesimi vatandaşı bir aday da bulunuyor" dedi.


False