Teröre: Çakallar çıktı, Muhalefete: %60 şer bloku

Teröre: Çakallar çıktı, Muhalefete: %60 şer bloku

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin dünkü kongresinde muhalefete “Yüzde 60 şer bloku” diye sert bir dille yüklenirken, tırmanan terörün yol açtığı ortama ilişkin de “Çakallar puslu havayı sever, bütün çakallar meydana çıktı. Diyorlar ki Kürtlerin devleti neresi? Türklerin de Kürtlerin de Sünnilerin de Alevilerin devleti de Türkiye Cumhuriyeti devletidir” dedi.

Haberin Devamı

Davutoğlu, özetle şu mesajları verdi:


KAOS DÜĞMESİ


“Yüzde 41 oyla en büyük parti olmamıza rağmen tek başımıza iktidar olamadık. Bunu görüp Türkiye’de bir yönetim boşluğu vehmine kapılanlar, ülkenin kaderini karartmak isteyenler düğmeye bastılar. DEAŞ, PKK, DHKP-C saldırmaya başladı. Zannetiler ki bu ülke sahipsiz, 7 Haziran tablosu Türkiye’de bir kaosa izin verir. Çakallar puslu havayı sever, bütün çakallar meydana çıktı, onun karşısında da Anadolu yiğitleri ayağa kalktı. Biz milletin kaderini kimseye bırakmayız. Türkiye’de geçmişte olduğu gibi iki zihniyet çarpışıyor; milleti bölüp ayrıştıran, farklı kutuplaşmaların önünü açanlar karşında demokrasiyi ve özgürlükleri savunacağız.

Teröre: Çakallar çıktı, Muhalefete: %60 şer bloku

KÜRTLERİN DE DEVLETİ

14 yıllık demokratik birikimle hem demokrasi hem kamu düzeni diyoruz. Türkiye’nin her köşesinde sadece meşruiyet hâkim olacak, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlere en şiddetli ceza verilecektir. Bunların Kuzey Irak’taki karargâhları da ülke içinde her şer odağı da meşru güçlerin operasyonlarıyla temizleniyor. Hiç tereddüt etmeyin, Türkiye kendi içindeki hainlerle de dışındaki hasımlarla da mücadele edecek güce ve kudrete sahiptir. Bunu kim sarsmaya kalkarsa karşısında kararlılığımızı bulacaktır. Kim ayrıştırıcı bir tutum takınır, kim bir vatandaşımıza ötekileştirici zulüm uygularsa karşısında bizi bulacaktır. Bu 90’ların güvenlikçi anlayışıyla ilişkilendirilemez. Omuz omuza verip barışı ve kardeşliği egemen kılın. Diyorlar ki Kürtlerin devleti neresi? Türklerin de Kürtlerin de Sünnilerin de Alevilerin devleti de Türkiye Cumhuriyeti devletidir. İstiklal ve Çanakkale savaşlarında bir arada olanların torunları, bundan sonra da ebediyete kadar bir arada olacaklardır.


CİZRE’YE KAMU DÜZENİ

Haberin Devamı


Özgüven restorasyonuyla özgüvenimiz hâkim kılınacak, ahlaki restorasyonla siyasette, ekonomide, sosyal hayatta ahlakı egemen kılacağız, yargı reformuyla yargıyı sağlam temellerde objektif ve bağımsız şekilde inşa edeceğiz, dış politika restorasyonumuz sürecek. Terör saldırılarının piyonlarına ve arkasındakilere söylüyoruz ki ülkenin her santimetre karesinde sadece ve sadece bu milletin birliği ve beraberliği hâkim olacak, kamu düzeni sağlanacak, bundan kesinlikle taviz verilmeyecek. Cizre’de vatandaşlarımıza terör baskısı uygulayanlar orada stoklanan silahları kazılan hendekleri görmüyorlar, aldığımız tedbirlere karşı çıkıyorlar, mutlak surette kamu düzeni sağlanacaktır. Kamu düzeni sağlanırken sivil vatandaşa en küçük bir zarar verilmeyecektir. Sizin Hakkari’de olduğu kadar Edirne’de, sizin de Edirne’de olduğu kadar Hakkari’de de hakkınız var. Bu 3 ayda Türkiye’de yönetim boşluğu oluşmaması için her türlü çabayı gösterdik ama karşımıza yüzde 60 blok anlayışıyla çıktılar. 3 ay geçti yüzde 60 blok masalı tuttu mu, rüyaları gerçekleşti mi, gerçekleşmedi. Çünkü onlar küçük siyasi hesaplar içinde davranıyorlar. CHP ile derin görüş ayrılığı onların bunu bir tamir hükümeti olarak görmeleriydi, 12 yıllık inşa hükümeti birikimini yok sayan bir koalisyona giremezdik. Biz şerler karşısında hayırlar için yola çıktık, onlar ise milletin menfaati karşısında hayır diyerek yola çıktılar. Cumhurbaşkanımıza ve bize saldıranlara söylüyorum, her teklifimize hayır diyen siz değil miysiniz? Etrafımızda şer odakları toplandı, hep birlikte karşımıza gelip yüzde 60 blok dediler, işte biz bu şerlere karşı şerler defola dedik. 3 aydır sorumluluktan kaçanlar bizden hesap sormaya kalkıyorlar. Yüzde 60 blok diyorlardı ya sadece kötülükte şerde buluşuyorlar. İç güvenlik yasasında birlikte oldular, tezkere görüşmelerinde HDP sembolleri ile MHP sembolleri karıştı.


KİBİRLi OLMA

Haberin Devamı


Millet karşısında kibirli olmayacaksınız, tepeden bakmayacaksınız. Kurucu değerlerimiz ortak akıl, yolsuzlukluk, yoksulluk ve yasaklarla karşı mücadele diyordu. Kimse hayat tarzı, örfü, düşüncesi nedeniyle suçlanmayacak. Bu kongremiz de bizim için yenilenme kongresidir. Kurucu değerlerimiz üzerinden geleceğe yürüme hareketinin işaretidir. ”

Teröre: Çakallar çıktı, Muhalefete: %60 şer bloku

KONGRE NOTLARI

KÜRTÇE ÇEVİRİ

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Ankara Arena’da saat 10.00’da başlayacağı duyurulan kongre, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gecikmesi nedeniyle yarım saat geç başladı. Eşi Sare Doğutoğlu ile birlikte gelen Davutoğlu’nun salon dışındaki kalabalık partili grubuna hitabı sırasında sözleri, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganlarıyla kesildi.

Haberin Devamı


Davutoğlu’nun salona girişinde ise ışıkların bir bölümü söndürüldü, tribünlerdeki partililer de cep telefonlarının ışıklarını yaktı. Diyarbakır örgütünden bir grubun “şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı ise büyük alkış aldı. Kongredeki konuşmalar işitme engellilere işaret diliyle anlatılırken, yabancı konuklar için de Kürtçe, Almanca, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Arapça çeviri yapıldı.


Kongrenin açılışını, partideki 3 dönemliklerle birlikte Davutoğlu ekibiyle de sorunlu olduğu belirtilen Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu yaptı. Kongrede Divan Başkanlığı’nda sürpriz yaşandı. Divan başkanlığına, kulislerde Davutoğlu’nun MKYK listesinde yer almasına sıcak bakmadığı, ancak Erdoğan’ın partide 2 numaralı koltuğa oturtmak istediği öne sürülen eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ seçildi. Bozdağ’ın konuşmasındaki, “Gücümüz insanımıza sevgi ve saygıdadır, milletimize sadakatimizdedir, kuruluş felsefemize ve liderimiz Erdoğan’a bağlılığımızdadır” ifadeleri dikkat çekti.

Haberin Devamı


GÜL’ÜN MESAJI


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Davutoğlu’nun davetine karşın gelmediği kongreye mesaj gönderdi. Mesajında ülkenin zor dönemden geçtiğini belirten Gül, “İnanıyorum ki bu olumsuz şartlar karşısında AK Parti, kuruluşundaki kimliğinden ve ideallerinden kopmadan, hak ve hukuktan uzaklaşmadan, erdem ve vefa temelinde, ortak akılla hareket ederek milletimizin sorunlarının çözümü olmaya devam edebilecektir” dedi.


HDP KATILMADI


CHP’nin Gürsel Tekin, MHP’nin de Ruhsar Demirel ile temsil edildiği kongreye HDP’den katılım olmadı.

Haberin Devamı


Kongrenin yabancı katılımcıları arasında HAMAS’ın lideri Halid Meşal dikkat çekerken, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursaltan Nazarbayev ile Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de mesaj gönderdi. Davutoğlu kongre sırasında Meşal ve KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü.


GAZETELERE YASAK


Kongrede, Gülen Cemaati’ne yakın medya organlarının yanı sıra Sözcü’nün de aralarında bulunduğu bazı gazetelere akreditasyon yasağı uygulandı.

Teröre: Çakallar çıktı, Muhalefete: %60 şer bloku

AK Parti Arena tokalaşması


BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, salondaki partilileri birlikte selamladı. Davutoğlu, daha sonra kendisi için ayrılan yere oturdu. Davutoğlu’nun etrafında Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin ve Süleyman Soylu yer aldı. AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi Ankara Arena Spor salonunda yapıldı. Kongreye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak ile eşi AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak birlikte katıldı. Başbakan Davutoğlu ön sıralarda oturan Erdoğan’ın kızları ve damadı ile tokalaştı. (Selahattin SÖNMEZ / ANKARA)

Teröre: Çakallar çıktı, Muhalefete: %60 şer bloku

Kongreyi izleyen Hürriyet ekibi: Rıza Özel, Selahattin Sönmez, Turan Yılmaz, Yalçın Bayer, Nuray Babacan, Fatih Çekirge

Haberle ilgili daha fazlası: