GeriGündem Son dakika! Terör örgütüne büyük darbe... Bakanlık detayları paylaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika! Terör örgütüne büyük darbe... Bakanlık detayları paylaştı

Son dakika! Terör örgütüne büyük darbe... Bakanlık detayları paylaştı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, mayıs ayındaki operasyonlarda 141 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, mayıs ayındaki terör operasyonlarına ilişkin, "Aralarında İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde mavi kategoride aranan 3, turuncu kategoride aranan 4, gri kategoride aranan 9 teröristin de bulunduğu 141 terörist etkisiz hale getirilmiştir." dedi. 

Çataklı, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında yaptığı mayıs ayı değerlendirmesinde, terörle mücadelenin, gerek İçişleri Bakanlığı gerekse Türkiye'nin yıllardır en önemli gündem maddelerinin üst sırasında yer aldığını söyledi.               

Son yıllarda bu konuda tehdit sayısı artmasına rağmen devletin gücü, deneyimi ve uygulanan kararlı politikalar sayesinde önemli mesafe alındığını belirten Çataklı, "Hakurk'ta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz (TSK) tarafından sürdürülen kapsamlı bir operasyon var. Bu operasyonda, görev alan tüm personelimize, Mehmetçiklerimize başarılar diliyoruz. Onları Yaradan korusun, ayaklarına taş değmesin. Operasyon sırasında verdiğimiz şehitlerimize de Cenabıhak'tan gani gani rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz." diye konuştu.               

İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen iç güvenlik operasyonları çerçevesinde mayıs ayında kırsal alanda 6'sı büyük, 47'si orta çaplı olmak üzere 11 bin 971 kırsal operasyon, şehirlerde bin 756 operasyon yapıldığını ifade eden Çataklı, "Bu operasyonlarda, aralarında İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde mavi kategoride aranan 3, turuncu kategoride aranan 4, gri kategoride aranan 9 teröristin de bulunduğu 141 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bunların 39'u ölü, 57'si sağ, biri yaralı ve 44'ü teslim şeklindedir." ifadelerini kullandı.               

Özellikle Batman kırsalında terör örgütü mensuplarının çatışmaya girmeden güvenlik güçlerine   teslim olmalarının, örgüt mensuplarının içinde bulunduğu durumu göstermesi açısından önemli olduğuna dikkati çeken Çataklı, "Bu dönemde terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 3 bin 645 şüpheli gözaltına alınmış, 482 kişi tutuklanmıştır. Yapılan bu operasyonlar neticesinde, 122 sığınak/barınak/mağara kullanılamaz hale getirilmiştir. 151 silah ve çok sayıda mühimmat ele geçirilmiştir." dedi.               

Son dakika Terör örgütüne büyük darbe... Bakanlık detayları paylaştı

"Uyuşturucudan bin 577 kişi tutuklandı"               

Uyuşturucuyla da mücadelenin aralıksız sürdüğünü dile getiren Çataklı, şunları kaydetti:               
"İçişleri Bakanlığı olarak uyuşturucuyla mücadele kapsamında mayıs ayında gerçekleştirilen 10 bin 475 operasyonda 14 bin 866 kişi gözaltına alınmış, bin 577 kişi tutuklanmıştır. Bu operasyonlarda, 2 ton 292 kilogram eroin, geçen aya göre yüzde 142 artışa karşılık gelmektedir. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 78 artışı göstermektedir. 2 ton 667 kilogram esrar da aralarında bulunmak üzere çok miktarda uyuşturucu madde de ele geçirilmiştir."               

Kaçakçılıkla mücadele               

Önemli bir faaliyet başlıklarının da kaçakçılıkla mücadele olduğuna işaret eden Çataklı, "Kaçakçılıkla mücadeleye yönelik mayıs ayı içerisinde bin 533 operasyonda icra edildi, 2 bin 309 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 37'si tutuklandı. Bu operasyonlarda 913 bin 934 litre kaçak akaryakıt ile 866 bin 909 kaçak sigara ele geçirildi." dedi.               

Asayişle ilgili çalışmalara değinen Çataklı, 2018 ve 2019'un mayıs ayları karşılaştırıldığında, mal varlığına karşı işlenen suçlardan, oto hırsızlığı olaylarının yüzde 36,5 azalışla 865'ten  549'a, otodan hırsızlık olaylarının yüzde 34,4 azalışla 3 bin 931'den  2 bin 618'e, kapkaç olaylarının 288'den yüzde 4,2 azalışla 276'ya, iş yerinden hırsızlığın 3 bin 481'den yüzde 8,2 azalışla 3 bin 195'e düştüğünü aktardı.               

Evden hırsızlık olaylarında, Ankara'da yüzde 36,9, İzmir'de yüzde 7,4, İstanbul'da yüzde 12,2, ülke genelinde ise yüzde 7,3'lük azalış gerçekleştiğini bildiren Çataklı, geçen ay ülke genelinde 3 kez "Kumar ve Tombala Uygulaması" ile bayram tatilinin ilk günü trafik yoğunluğu dikkate alınarak "Türkiye Huzur ve Trafik Uygulaması" olmak üzere 4 kez de asayiş uygulaması gerçekleştirildiğini belirtti.               

Bu uygulamalarda 935 bin 724 kişinin kontrol edildiğini, 3 bin 495 aranan şahıs yakalandığını ifade eden Çataklı, 43 kayıp kişinin bulunduğunu, 5 bin 131 kişiye adli-idari işlem yapıldığını vurguladı.               

İsmail Çataklı, 153 bin 384 aracın kontrol edildiğini, bin 604 aracın trafikten men edildiğini, 253 aranan aracın yakalandığını, 75 bin 349 umuma açık yerin denetlendiğini ve bunların bin 145'ine işlem yapıldığını söyledi.               

Siberle mücadele                     

Teknolojinin gelişmesiyle yeni suç türlerinin de ortaya çıktığını aktaran Çataklı, İçişleri Bakanlığı olarak siber suçla mücadele alanında da ciddi yatırımlar yaptıklarını ve önemli bir kapasiteye ulaştıklarını belirtti.               

Çataklı, dijital teknolojilerin, sosyal medyanın bir istismar alanı, bir provokasyon ve karakter suikasti alanı haline gelmemesi adına ciddi gayret ortaya koyduklarını kaydederek, "Siber suçlarla mücadelede, terör suçları kapsamında 2019 yılının mayıs ayında, 4 bin 959 sosyal medya hesabıyla ilgili çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalarda tespit edilen 2 bin 295 kişi hakkında yasal işlem tesis edilmiştir." diye konuştu.      

Çataklı, Jandarma Genel Komutanlığın, Emniyet Genel Müdürlüğünün ve Sahil Güvenlik Komutanlığının düzensiz göçle ilgili çok ciddi bir gayretin içerisinde olduğunu söyledi.               

Düzensiz göçle ilgili çalışmaların devam edeceğini belirten Çataklı, "Düzensiz göçle mücadelede mayıs ayı içerisinde 2 bin 605'i denizlerde olmak üzere 27 bin 536 düzensiz göçmen yakalanmış, 561 organizatör gözaltına alınmıştır. Ülkesine dönen Suriyeli sayısı günümüz itibarıyla 330 bin 991'e ulaşmıştır. Bugün itibarıyla kayıt altına alınan Suriyeli sayısı Türkiye'de 3 milyon 610 bin 398 kişidir." diye konuştu.               

Bakanlık olarak son yıllarda trafik için planlı ve stratejik adımlar attıklarını ve bunların rakamsal olumlu dönüşlerini aldıklarını vurgulayan Çataklı, "Mayıs ayı içerisinde meydana gelen 165 ölümlü trafik kazasında maalesef 194 kişi hayatını kaybetmiş, 13 bin 948 yaralanmalı trafik kazasında 22 bin 68 kişi yaralanmıştır." ifadesini kullandı.               

Ramazan Bayramı tatilinin başladığını hatırlatan İsmail Çataklı, acıların tekrar yaşanmaması için bir dizi tedbir aldıklarına işaret etti.               

"Yüz yüze iletişim kurulacak"               

Çataklı, 101 bin 223 trafik ekibinin ve 184 bin 825 trafik personelinin görevli olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:               
"Son 3 yılda bayram tatillerinde kazaların en yoğun olduğu 18 ildeki 20 güzergahta her 10 kilometrede bir ekip görevlendirilecektir. Ayrıca emniyet ve jandarma merkez birimlerinden 52 personelden oluşan 18 ekip, bu güzergahlardaki trafik ekip ve personelini denetleyecekler. 25 ilde 126 saat helikopter ve 71 ilimizde de bin 565 saat drone ile trafik denetimi gerçekleştirilecektir. Bin 520 yolcu otobüsü, yolcu olarak otobüse binen sivil ekiplerimizce habersiz olarak denetlenecektir. Şoför ve yolcuların emniyet kemeri takma hususuna kontrolleri de özellikle önem verilecektir. Denetim ekipleri, mümkün olduğunca sürücülerle yüz yüze iletişim kuracak bu sayede yorgun olan, uzun yoldan gelen sürücülerin dinlendirilmesi sağlanacaktır."               

İsmail Çataklı, tüm otoyollarda ortalama hız denetiminin yapılmaya devam edileceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:               
"Merkezdeki trafik kaza danışma birimi tarafından ülke genelindeki yol durumu ve kazalar anlık olarak takip edilecek ve anında müdahale gerçekleştirilecektir. 2018 yılı içerisinde meydana gelen ana güzergahtaki kazaların yoğunlaştığı 50 nokta, Yandex Navigasyon sistemi üzerinden kaza bölgesine gelmeden önce 'Dikkat kaza riski. Öncelik hayatın öncelik yayanın' mesajıyla sürücüler uyarılacaktır. Bu bayramda da 'Kırmızı Düdük' kampanyasına devam edeceğiz. Genç kardeşlerimize kırmızı düdüğe ek olarak bir de trafik karnesi verileceğiz. Bu karnelerle çocuklarımız araç kullanan anne ve babalarını, trafikte uydukları ya da uymadıkları kurallara göre değerlendirecek ve notlar verecekler. Bunu sosyal medya hesaplarımızdan paylaşacağız. En çok beğeni alan yüz karneyi düzenleyen evladımızı da bisikletle ödüllendireceğiz. Özellikle kazaların yoğun olduğu bölgelerde bayram tatili süresince trafik tedbirleri uygulamasının yanısıra ilave tedbir ihtiyacı olup olmadığının tespit etmek maksadıyla da polis ve jandarma müfettişimiz görevlendirildi. 66 müfettişimiz bu kapsamda görev yapacak."               

Vatandaşları emniyet kemeri takmaları konusunda uyaran Çataklı, sürücülere, sürüş sırasında cep telefonlarından uzak durmaları ve hız limitlerine uymaları ikazında bulundu.               

"Terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam ediyoruz"               

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çataklı, bir basın mensubunun son zamanlarda yapılan DEAŞ operasyonlarıyla ilgili sorusuna "Ülkemiz aynı anda hem PKK terör örgütüyle hem FETÖ ile hem DEAŞ hem de DHKP-C dahil sol örgütleriyle aynı kararlılıkla ve kesintisiz olarak mücadeleye devam ediyor. DEAŞ terör örgütü, kararlılıkla üzerinde durduğumuz, çalıştığımız ve mücadele ettiğimiz bir terör örgütü." cevabını verdi.               

Birkaç gün önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "DEAŞ'la ilgili olarak son günlerde  birtakım hareketlilik söz konusu, takip ediyoruz." açıklamasını yaptığını hatırlatan İsmail Çataklı, "DEAŞ terör örgütünün ramazan ayı ve Ramazan Bayramı'nı da içine alan süreçte ülkemize yönelik eylem tehditlerinde artış olduğu, kadrolarını şehir ve kırsalda yapılanmaya yönelik yönlendirmeye çalıştığı yönünde ciddi duyumlar elde edildi. Bunun üzerine özellikle İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıklarımızın koordinesinde eylem hazırlığındaki DEAŞ terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlar gerçekleştirildi." açıklamasında bulundu.               

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü Çataklı, DEAŞ'a yönelik yapılan operasyonlar hakkında şu bilgileri verdi:               
"Bu teröristlerden birinin Adana ve Nevşehir İl Emniyet Müdürlüklerimizle ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmalarda  Adana'da örgüt adına eylem yapacağı bilgisine ulaşıldı. Yabancı uyruklu bu şahsın Nevşehir'e giderek örgüt mensubu bir başka şahısla buluştuğu tespit edildi. Eylem hazırlığındaki iki örgüt mensubu plakasız ve çalıntı motosikletle beraber 1 Haziran'da sabah saatlerinde yakalandı. Şahıslarla silah ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Böylelikle muhtemel bir eylemin önüne geçildi. Devam eden çalışmalarda gözaltı işlemi sonrasında güvenlik birimlerimizin yaptığı çalışmalarla Konya'da bir, Adana'da 3, Urfa'da da 5 şahıs daha gözaltına alındı ve işlemler devam ediyor.  DEAŞ terör örgütüne müzahir bazı grupların eylem ve  keşif talimatları alarak Mersin'e gittikleri ve burada kiralık araç temin ettiklerinin tespiti üzerine yine ayın birinde Mersin merkezli bir operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyon dört ilde eş zamanlı yapıldı. Ankara'da iki, Bursa'da 13, Mersin'de 8 ve Yalova'da 4 olmak üzere 27 kişi gözaltına alındı. Bunların da işlemleri devam ediyor. Ramazan Bayramı öncesi DEAŞ  terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen her iki operasyonda yakalanan örgüt mensubu sayısı 38'e ulaştı. 1 Mayıs'tan bugüne kadar gerçekleştirilen operasyonlarda örgütle bağlantılı olduğu değerlendirilen 225, dini istismar eden diğer terör örgütleriyle ilgili operasyonlarda da 25 olmak üzere 250 şahıs gözaltına alındı. Yürütülmekte olan çalışmalar var, bu sayılar artacak."               

"Son 3 yılda Bolu'da 20 yabancı uyrukluya gıda yardımı yapılmış"               

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın Suriyelilerle ilgili yaptığı açıklama sonrasında başlatılan soruşturmanın hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine Çataklı, "Daha önce 'Bolu Belediyesi, ne kadar Suriyelilere yardım yapmış, kamuoyunda bu kadar gündem oluşturacak kadar bir faaliyeti var mı? Müfettişler bu bilgileri elde ettikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız.' ifadesini kullanmıştık." dedi.               

Bu konuyla ilgili yanıtların geldiğini ifade eden Çataklı, şu değerlendirmelerde bulundu:               
"Son 3 yılda Bolu'da 20 yabancı uyruklu şahsa gıda yardımı yapılmıştır. 2017'de 19, 2018'de ise 23 olmak üzere 42 kişiye de giyecek yardımı yapılmıştır. Bunun bir ayrıntısı var. Bu bütün yabancılar, sadece Suriyeliler değil. Bolu'da tüm yabancılara yapılan yardımın toplam tutarı bu. Bir cenazenin de Bolu'dan Gaziantep'a nakli sağlanmıştır. 1 Nisan'dan sonra da hiçbir Suriyeli, Bolu Belediyesine yardım talebine ilişkin müracaatta bulunmamıştır. Bu bilgiler gösteriyor ki ortada kamuoyunun gündemini meşgul edecek ve Bolu'daki ihtiyaç sahiplerinin genel durumunu etkileyecek şekilde Bolu Belediyesinden yapılmış bir yardım yoktur. Hal böyleyken belediye başkanının bu tür açıklamalarının ne insani değerlerle ne de vicdanla hiçbir ilgisi yoktur."               

"Bir tedbir olarak bu kişiler görevden uzaklaştırıldı"               

İsmail Çataklı, "Bitlis'in Tatvan ilçesindeki belediye meclis üyelerinin İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırıldığı bilgisi var. Bu ve benzer adımlar önümüzdeki süreçte devam edecek mi?" sorusunu şöyle yanıtladı:               
"Bitlis Valiliğince Tatvan Belediye Meclisinin 9 üyesiyle ilgili terör suçları kapsamında 'silahlı terör örgütlerine üye olma  ve terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından adli soruşturma başlatıldığını tespit edilmesi üzerine Bakanlığımıza bildirimde bulunuldu. Bu çerçevede Bakanlığımız da Anayasa'nın 127'nci maddesi ve Belediye Kanununun da 47. maddesi doğrultusunda bir tedbir olarak bu kişileri görevden uzaklaştırdı. Doğal uygulama olarak Cumhuriyet Savcılıklarınca haklarında terör örgütüyle ilgili, terör suçlarıyla ilgili soruşturma yürütüldüğü belirtilen  kişilerle ilgili valiliklerimiz Bakanlığımıza bildirimde bulunuyorlar. Biz de bu bildirileri değerlendirme yapıp gerekli kararı veriyoruz. Bugüne kadar bu süreç nasıl yürüdüyse bundan sonra da aynı şekilde yürüyecek."               

Tunceli Belediye Meclisi kararıyla belediye girişinde bulunan tabeladaki "Tunceli" yazısının kaldırılıp "Dersim" olarak değiştirilmesine ilişkin soru sorulması üzerine Bakan Yardımcısı Çataklı, şunları anlattı:               
"Bir beldenin isminin nasıl değiştirileceği gerek Anayasamızda gerek Belediye Kanunumuzda ve gerekse diğer mevzuatımızda açıkça belirtilmiş durumda. Bunun usulünü belirteyim... İlk önce Belediye Meclisinin dörtte üç çoğunlukla bu değişiklik teklifini kabul etmesi, sonra Valiliğin buna dönük bir 'uygun' görüşünün olması, arkasından İçişleri Bakanlığının onayının olması gerekiyor. Bunun da Resmi Gazete'de yayınlanması gerekiyor. Tunceli Belediye Meclisinin 16 üyesinden 10'unun bu değişikliğe onay verdiğini görüyoruz. Daha ilk aşamada gerekli şartın gerçekleşmediğini görüyoruz. Henüz bu haldeyken icrai anlamda bir şeyler yapmaya kalkmak çok da sağlıklı olmasa gerek. Bu sebeple de Erzincan İdare Mahkemesi bu kararın yürütmesini durdurdu. Biz de bunun üzerine konuyu incelemek ve gerekiyorsa soruşturma yapmak üzere Mülkiye Müfettişi görevlendirdik. Bu süreç devam ediyor. Bu kadar kuralları açık olarak düzenlen, flu bir alan yokken, kamuoyunda gereksiz tartışmalara yol açacak uygulamalardan uzak olmakta fayda var diye düşünüyoruz."     


.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False