Tepkiler Obama'ya geri adım attırdı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ağustos 15, 2010 12:05

ABD Başkanı Barack Obama Cumartesi günü yaptığı açıklamalarda Müslümanların 11 Eylül'ün enkazı yakınlarında bir cami ve toplum merkezi inşa etmesiyle ilgili sözlerinin özel olarak o projenin makul olmasıyla ilgili olmadığını, bunun dini ne olursa olsun devletin herkese eşit davranması prensibine işaret ettiğini söyledi.

Haberin Devamı

 

Dünyanın nabzı PLANET'te atıyor

 

Eşi ve küçük kızıyla Körfez'e giden Obama Cuma gecesi Beyaz Saray iftarındaki sözlerine açıklık getirdi. Obama'nın bu hamlesi Başkan'ın mevkiini birçok New Yorkluyu kızdıran bir projeyi desteklemek için kullandığı yönünde özellikle Cumhuriyetçilerden gelen eleştirilere bir cevap verme çabası olarak algılandı.

 

Obama açıklama yapmadan önce Beyaz Saray yetkilileri Başkan'ın projenin reklamını yapmak gibi bir çabası olmadığını, konuşmasının asıl amacının Amerikan değerleri ve din özgürlüğünden bahsetmek olduğunu belirtti. Obama da Körfez'de yaptığı açıklamada "Bu ülkede dini ya da ırkı ne olursa olsun yasalar dâhilinde herkese eşit muamele uyguluyoruz" dedi.

 

Haberin Devamı

"YANLIŞ ANLAŞILDIM"

Başkan "Oraya bir cami dikmenin makul olduğu hakkında bir yorum yapmıyordum ve yapmayacağım. İnsanların ülkemizin kurulduğu günlerden bugüne gelen bir hakkından söz ediyordum. Bu meselelerin bazıları ne kadar zorlu olursa olsun bir toplum olarak kimliğimize ve değerlerimize odaklanmamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

Cuma geceki iftarda Obama "Bir vatandaş ve bir başkan olarak bu ülkede Müslümanların dinlerini yaşamaya herkes kadar hakları olduğunu düşünüyorum" demişti.

 

Ancak Cumartesi günü Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçiler grubu başkanı John Boehner, Obama'yı eleştirenler arasındaydı. Boehner, "Bu camiyi inşa etme kararı fazlasıyla can sıkıcı. Başkan'ın verdiği destek de öyle" diyen Boehner Amerikan halkının camiyi desteklemediğini söyledi.

 

"GEREKSİZ RAHATSIZLIK YARATILIYOR"

Temsilciler Meclisi'nin bir diğer Cumhuriyetçi üyesi Peter King, Müslüman toplumunun camiyi inşa etmeye hakkı olduğunu ancak inşaatın çok fazla insanı gereksiz yere rahatsız ettiğini belirtti.

 

King, "Başkan Obama hata yapıyor. Müslüman toplumunun enkazın gölgesine cami inşa etmesi duyarsız bir tavır. Müslüman toplumunun cami inşa etme hakkı var, ama çok acı çeken birçok insanı gereksiz yere rahatsız ederek bu haklarını kötüye kullanıyorlar. Obama'nın yapması gereken doğru şey Müslüman liderlerden ölenlerin ailelerine saygı göstermelerini istemek ve camiyi enkazdan uzaklaştırmaktır. Maalesef Başkan, siyasi doğruculuğa teslim oldu" dedi.

 

Haberin Devamı

"HOLOKOST MÜZESİNİN YANINA GAMALI HAÇ DİKMEK GİBİ"

Temsilciler Meclisi eski Başkanı Newt Gingrich de cami planını ve Başkan'ın sözlerini kınadı.

 

"Başkan'ın radikal İslam'ın güçlenmesine yardım etmeyi sürdürmesinde şaşılacak bir şey yok. Dün akşam söyledikleri yanlış ve tutarsızdı. Doğrusunu söylemek gerekirse bunun din özgürlüğüyle bir ilgisi yok" diyen Gingrich caminin Müslümanların "zaferinin" bir işareti olacağını belirtti. Gingrich "Bu Holokost müzesinin yanına gamalı haç dikmek gibi bir şey" dedi.

* Bu yazı New York Times'ta, "Obama Says Mosque Upholds Principle of Equal Treatment" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  

Planet'i Facebook'tan takip etmek istiyorsanız:                         
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek istiyorsanız:
http://twitter.com/HurriyetPlanet 

Haberle ilgili daha fazlası: