GeriGündem Teheccüd namazı nasıl kılınır ve kaç rekat? Diyanet Teheccüd namazı kılınışı anlatımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teheccüd namazı nasıl kılınır ve kaç rekat? Diyanet Teheccüd namazı kılınışı anlatımı

Teheccüd namazı nasıl kılınır ve kaç rekat? Diyanet Teheccüd namazı kılınışı anlatımı
Abone Olgoogle-news

Rahmet ve bereket ayı Ramazan devam ederken, teheccüd namazı kılınışı ve kaç rekat olduğu, bu mübarek ayı dolu dolu geçirip ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Gecenin üçte ikisi geçtikten sonra, imsak vaktine kadar kılınan nafile namaz olan teheccüd namazını kılmak isteyenler, "Teheccüd namazı nasıl kılınır?" sorusuna Diyanet bilgisi doğrultusunda yanıt arıyor. Peki, Teheccüd namazı kaç rekat? İşte, Diyanet anlatımıyla, Teheccüd namazı kılınışı ve Teheccüd namazında okunacak dualar...

Teheccüd namazı nasıl kılınır? Teheccüd namazında hangi dualar okunur? soruları, Ramazan ayında ibadetlerini idrak etmek isteyen birçok vatandaşın gündeminde yer alıyor. Teheccüd namazı, yatsı namazını kılıp bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp gece kılınan nafile namazdır. İşte, Diyanet anlatımına göre, teheccüd namazı kılınışı...

Teheccüd namazı, yatsı namazını kılıp bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp gece kılınan nafile bir namazdır.

Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Her kim geceleyin uyanır, ailesini de uyandırır ve iki rekât namaz kılarsa, Allah’ı çok zikreden erkekler ile kadınlardan yazılır.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 18)

Başka bir hadiste de, “Farz namazlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır” (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Sıyâm, 55) buyrulmuş olması, gece kılınan nafile namazların gündüz kılınanlardan faziletli olduğuna işaret etmektedir.

Bunun gibi sözlü teşvikleri yanında fiilen de Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu namazı devamlı kılmaya çalışması, teheccüd namazının bizim için sünnet olduğunu göstermektedir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 467-468).

Bazı rivayetlerde, Peygamberin (s.a.s.), yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyuduğu, gece yarısından sonra uyanıp bir müddet gece namazı kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra da sabah namazı vakti girince sabah namazını kıldığı belirtilmektedir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 182).

TEHECCÜD NAMAZI NASIL KILINIR?

Teheccüd namazı kılacak kişi, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet edebilir. Teheccüd namazının iki-sekiz rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte, dileyen kimse daha fazla da kılabilir. Bu durumda iki rekâtta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekâtta da selam verilebilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 468-469). İki rekâttan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamışsa, tekrar niyet etmek gerekmez. Dört rekât olarak kılındığında, ikinci rekât sonunda teşehhüd için oturulduğunda “tahiyyat”tan sonra “Allahümme salli” ve “Allahümme barik” okunur. Üçüncü rekât için ayağa kalkıldığında önce “Sübhâneke” okunur, sonra “Eûzü besmele” çekilir ve Fâtiha suresi okunur.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle