Tecavüzün iyi hali

Güncelleme Tarihi:

Tecavüzün iyi hali
Oluşturulma Tarihi: Aralık 10, 2012 00:00

İki yıl önce, İzmir’de bir viyadük altında tecavüze uğrayan üniversite öğrencisi genç kız, 14’er yıl hapis cezası almalarına rağmen ‘Yargıtay sürecinin uzayabileceği ve iyi halleri’ dikkate alınarak tahliye edilen iki sanık hakkında tazminat davası açtı.

Haberin Devamı

İZMİR’de, eğitim masraflarını karşılamak için Alsancak semtindeki bir barda çalışan üniversite öğrencisi E.E. ve arkadaşı İ.O.D., 21 Kasım 2010 tarihinde otobüs beklerken, önlerinde duran kamyonete bindiler. Kısa süre sonra kamyonetteki iki kişi, İ.O.D.’yi tartaklayıp indirdi. E.E.’yi zorla kamyonette tutan iki kişi, viyadüklerin altında dövdükleri genç kıza tecavüz etti. Polis, tecavüz şüphelileri Ali Y. ile Gökhan M.’yi yakaladı. Tutuklanan Ali Y. ve Gökhan M. hakkında, İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Geçen haziran görülen son duruşmada, iki sanık, toplam 14’er yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırıldı. Gerekçeli kararın sonra yazılacağı belirtilip, tutuklu kaldıkları süre ve temyiz aşamasının uzun sürebileceği gözönüne alınarak sanıklar tahliye edildi.
PsİKOLOJİSİ BOZULDU
Olaydan dolayı psikolojisi bozulan ve üniversitedeki kaydını donduran E.E., başka bir ilde yaşayan ağabeyinin yanına gitti. Ardından, her iki sanığa karşı, 150 bin TL’lik manevi tazminat istemiyle dava açtı. Genç kıza ceza davasında destek olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, tazminat davasının da takipçisi olduklarını dile getirdi.
İndİRİM TEPKİSİ
Platform adına tazminat davasıyla ilgili konuşan Sanem Deniz Kural, şunları söyledi: “Mahkeme, suçları sabit görülen Ali Y. ve Gökhan M.’ye ‘iyi hal’ indirimi yaptı. Cinsel saldırı suçunu işleyenlerin nasıl iyi hali olabilir? Bu da yetmezmiş gibi mahkeme kararla beraber ‘Yargıtay sürecinin uzunluğu’ bahanesine sığınarak, 14’er yıl 2’şer ay ceza verdiği her iki sanığı da tahliye etti. Karar temyiz için Yargıtay’a gönderildi. Kadına karşı işlenen suçlar cezasız bırakılıyor, adalet kadından yana işlemiyor.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!