Tecavüz iftirası atan üniversiteli kıza 5 yıl hapis

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 06, 2013 12:34

ERZURUM’da, tecavüze uğradığı iftirasını atarak, aralarında eski sevgilisinin de bulunduğu 5 kişinin cezaevine girmesine neden olan Atatürk Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki A.K., 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını erteledi.

Haberin Devamı

Atatürk Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencisi A.K., 25 Haziran 2012 günü polise başvurarak bir süre önce ayrıldığı sevgilisi T.O. (22) ile birlikte gece bekar evine gittiğini belirterek, sevgilisi ile birlikte arkadaşları K.C. (30), Y.Y. (32), A.K. (33) ve B.K.’nın (39) tecavüzüne uğradığını iddia etti. Gözaltına alınan 5 kişi, 29 Haziran günü çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

’ALKOLÜN ETKİSİYLE UYURKEN, SIRAYLA İLİŞKİYE GİRDİLER’

Eski sevgilisi ile birlikte alkol aldıklarını belirten A.K. savcılıkta o gece ile ilgili ifade verirken şunları söyledi:

"Evde bir odaya geçip uyudum. Gözlerimi açtığımda üzerimde sadece tişört ve hırkam vardı. T.O. yanımda çıplak halde yatıyordu. Sonra sarhoşluğun etkisiyle tekrar uyurken K.C. benimle cinsel ilişkiye girdi. ’Ağabey, dur yapma’ dememe rağmen devam etti. Aradan yarım saat geçmeden Y.Y., üzerindekileri çıkararak yanıma geldi ve ilişkiye girdi. Sabah da adı A.K. olan cinsel ilişkide bulundu. Evde bulunan B.K. ise benimle ilişkiye girmedi, ancak kalçalarımı okşayarak tacizde bulundu."

’KARI- KOCA GİBİYDİK’

Bunun üzerine 5 kişi, ’mağdurun ruh ve beden sağlığını bozacak şekilde nitelikli cinsel saldırı’, ’kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından 16 Ekim 2012 günü Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 28 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı. Eski sevgilisi T.O. o geceyi anlatırken, "A.K. ile karı- koca gibiydik. Olay günü beraber gezdik. Arkadaşların evine gittik, yine ilişkiye girdik. A.K. sabah beni uyandırdı. Kol kola girdik okula gittik" diye konuştu.

’İFTİRA ATTIM’ DEYİNCE SANIK OLDU

Mahkemede daha sonra şikayetinden vazgeçen üniversite öğrencisi A.K., sanıklara iftira attığını söyledi. Bunun üzerine mahkeme, tutuklu 5 kişinin beraat etmesini kararlaştırarak tahliye etti. A.K. hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Mahkemenin savcılığa suç duyurusunda bulunması üzerine üniversiteli A.K. hakkında Asliye Ceza Mahkemesi’nde ’iftira’ ve ’kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından dava açıldı. A.K.’nın iftirası üzerine 3.5 ay hapis yatan 5 kişi, bir önceki oturumda şikayetçi olmadıklarını söyledi. Tutuksuz yargılanan A.K. ise, "T.O. ile aynı okulda okuduğumuz için 4- 5 ay birlikte olduk. Bir süre sonra T. beni terk etti. Başka bir kızla okula gelince çok zoruma gitti. Olay günü T.O. ve K.C. ile kendi isteğimle birlikte oldum. O gece alkollüydüm. Kızdığım için hepsinden şikayetçi oldum. Gerçekten çok pişmanım. Öç almak için iftira attım" diye konuştu.

5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan karar duruşmasında A.K. ’iftira’ suçundan 10 ay hapis cezası aldı. Ayrıca 5 kişinin cezaevine girmesi nedeniyle, ’kişileri hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçundan 10’ar ay olmak üzere 50 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını 5 yıl süre ile erteledi.

Haberle ilgili daha fazlası: