Taşerona kadro sınavı ne zaman hangi gün yapılacak? Taşerona kadro sınavı hangi sorulardan oluşacak?

Güncelleme Tarihi:

Taşerona kadro sınavı ne zaman hangi gün yapılacak Taşerona kadro sınavı hangi sorulardan oluşacak
Oluşturulma Tarihi: Şubat 27, 2018 11:48

Taşeron kadro sınavı, yüz binlerce işçinin merakla araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Çalışmakta oldukları kamu kurumunun kadrosuna geçebilmek için kadro başvurusu yapan işçiler, kesin listelerin yayımlanmasının ardından sınava girmeye hak kazanıp kazanamadıklarını öğrenecek. Peki, taşeron kadro sınavı ne zaman ve hangi konularda yapılacak? İşte, kadroya geçiş amacıyla önemli bir anlam taşıyan taşeron kadro sınavı hakkında detaylı bilgiler

Haberin Devamı

Taşeron kadro sınavı vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. 700 bin civarındaki taşeron işçiden kesin listede başvurusu kabul görenlerin katılım gösterebileceği taşeron kadro sınavı, çalışanın kamu kurumunda hizmet verdiği alan üzerinden yapılacak. Peki, taşeron kadro sınavı ne zaman ve hangi konularda yapılacak? İşte, konuyla ilgili merak edilen bazı detaylar

TAŞERON KADRO SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Taşeron işçilerin kadro sınavı, her kurumun sınavını kendi bünyesinde gerçekleştirecek olması dolayısıyla farklı tarihlerde gerçekleşebilecek. Resmi Gazete'de yer alan takvimde tavsiye edilen 3-22 Mart tarih aralığı, çoğu kurum tarafından baz alınacak. 21-23 Şubat tarihinde yapması gereken itiraz sürecini yetiştiremeyen ve kesin listeyi geç yayımlayan kurumların, sınav sürecini bu tarih aralığının dışında gerçekleştirmesi beklenebilir.

Haberin Devamı

TAŞERON KADRO SINAVINDA HANGİ KONULAR SORULACAK?

Kadro sınavı, kurumların kendi bünyesinde yapılacağı için sorular da halihazırda bu pozisyonda çalışan ve kadroya geçtiğinde aynı pozisyonda çalışmaya devam edecek olan personelin yetkinliğine dayalı olacak.

Süreçle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na yöneltilen "Yaptığı işle alakalı bir sınava mı girilecek?" sorusuna, "Yaptıkları işle alakalı olacak. Bunun detaylarını, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı ile oluşturacağız." cevabının gelmesi, soruların doğrudan pozisyonun yetkinliğine dayalı olduğunu destekledi.

Yapılacak olan sınavda en az 50 puan almak ise başarılı sayılabilmek için yeterli olacak.

SINAVDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Sınavın uygulanmasının ardından sınav kuruluna itiraz 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanını ise 27-31 Mart tarihlerinde yapılacak. Bu tarihler tavsiye niteliği taşıdığından değişkenlik gösterebilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2 Nisan'a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

BAKMADAN GEÇME!