GeriGündem Tarihi müzik okulu şüpheli ölümler yüzünden kapatıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi müzik okulu şüpheli ölümler yüzünden kapatıldı

Abone Olgoogle-news

Dünyanın en ünlü müzik yüksek okullarından biri olan Salzburg'daki Mozarteum, 2 profesör ve bir kız öğrencinin şüpheli ölümü üzerine kapatıldı. 1550 öğrenci, 430 öğretmen ve 85 görevlinin kalacağı yer bulunamıyor. Binada tesbit edilen zehirli maddelerin şüpheli ölüme yol açıp açmadığı henüz bilinmiyor.

Müzik dünyasına çok sayıda müzisyen yetiştiren, dünyanın en ünlü müzik yüksek okullarından biri olan Salzburg'daki Mozarteum kapatıldı. Mozarteum'da görevli iki profesör ve bir kız öğrenicinin şüpheli ölümü üzerine yapılan incelemelerde, tarihi binada yüksek oranda kansere yol açan zehirli maddeler tesbit edildi. Sağlık Bakanlığı'nın talebi üzerine okul yönetimi binayı kapatma kararı aldı. Okulun bin 500 öğrencisi, 430 hocası ile idarede görevli 85 kişi ortada kaldı. Eğitime ara verildi.

Tarihi binada öğrenciler arasında geçmişten beri bilinen rahatsızlıklar son dönemlerde giderek vahimleşti. Özellikle bu yılın nisan ayından bu yana iki müzik profesörü ile bir kız öğrencinin kan kanserinden ölmesi üzerine binada görevli kişi ve öğrenciler arasında endişeler arttı. Şüpheli ölüm olayları ve öğrencilerle diğer eğitmenler arasındaki rahatsızlık belirtilerinin bina içindeki maddelerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı henüz kesinlik kazanmazken, sağlık Bakanlığı'nın talebi üzerine binayı kapatma kararı alındı.False