GeriGündem Tarihi eser operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi eser operasyonu

Tarihi eser operasyonu

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ay önce M.N. adlı kişinin elindeki tarihi eserleri Londra ve New York’ta zengin Arap müşterilere satmak istediği yönünde bilgi aldı.

Alıcı rolündeki polisler M.N. ile eserlerden birini 1 milyon liraya alma konusunda anlaştı. Polisler gerçek kimliklerini açıklayarak M.N.’yi gözaltına aldı. Satış gerçekleşirken, eşzamanlı başka bir ekip M.N.’nin Ataşehir’de eserleri gizlediği rezidans dairesine girdi. Yapılan aramada, ressam Nazmi Ziya ile Lazar Binenbaum’a ait olanların da arasında bulunduğu 18 tabloya ulaşıldı.

Aramanın devamında, 12 adet ahşap edirnekari tekniği ile yapılan eser, 2 adet Hilye-i Şerif, 2 adet ahşap sandık, rahle, bakır alem başı, bakır sahan kapağı, 2 adet bakır tepsi, 1 adet yazma eser ve 15 adet hat levha olmak üzere 55 parça esere el konuldu. M.N. emniyetteki sorgusunun ardından hakkında 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamında işlem yapılarak serbest bırakıldı. Polis ele geçen eserlerin yaklaşık 15 milyon lira değerinde olduğunu belirtti.

False