GeriGündem Tarihi aydınlatan fosil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi aydınlatan fosil

Madagaskar'da bulunan bir dinozor fosili, dünyanın jeolojik evrimi konusunda bilimadamlarına çok önemli bilgiler sağladı.

Bir dinozor başı fosili, kıtaların evrimiyle ilgili teorilerin doğruluğu konusunda kanıt oldu. Teoriye göre dünya, 200 milyon yıl önce tek bir kara parçasından oluşuyordu. Yani şimdiki 6 büyük kara parçası, birbirine yapışık yekpare bir bütün halindeydi. Bu büyük kara parçası, tarih içinde önce ikiye, daha sonra da şimdiki parçalarına ayrıldı.

Dinozor fosilinin kanıt oluşturduğu teoriye göre dünya 220 milyon yıl önce büyük okyanus ve ‘‘Pangaea’’ adı verilen tek bir kara parçasından oluşuyordu. Bu dev kara kütlesi, önce ‘‘Gondwana’’ ve ‘‘Laurassia’’ adı verilen iki büyük parçaya bölündü. Gondwana'da şimdiki Afrika, Antarktika, Güney Amerika, Avustralya, Hindistan ve Madagaskar yer aldı. Laurassia'da ise kuzey yarımkürede bulunan öteki kıtalar. Daha sonra yeniden birbirinden kopan kıtalar üzerinde yaşayan dinozorlar, çevre ve iklim koşullarına uyum göstererek evrimden geçtiler ve farklı biçimler aldılar.

Bu teoriyi doğrulayan nitelikteki en önemli kanıt, geçen yıl Madagaskar'da bulunan 70 milyon yıllık bir dinozor fosili oldu. Bilim adamları, yaptıkları inceleme sonucu ‘‘Majungatholus atopus’’ türü hem etobur, hem otobur dinozorun daha önce Arjantin'de bulunan ‘‘Carnotaurus’’ türü etobur dinozorla akraba olduğunu belirlediler. Oysa bilim adamları, daha önceleri, Arjantin'de bulunan dinozorun yalnızca Güney Amerika'da yaşadığını sanıyorlardı. Arjantin'de yaşayan ‘‘Majungatholus atopus’’un bir akrabasının Afrika'nın doğusundaki Madagaskar Adası'nda bulunması, 150 milyon yıl boyunca dünyanın efendisi olan dinozorların bir zamanlar aynı kara parçası üstünde, geniş bir coğrafyaya yayıldığını kanıtlıyor. Bu da kara parçalarının bir zamanlar birbirine yapışık olduğu anlamına geliyor.

‘‘Majungatholus atopus’’un Madagaskar'da bulunan kafatasını inceleyen New York Teknoloji Enstitüsü öğretim üyelerinden Scott D. Sampson, dinozorun çok çirkin ve ürkütücü bir görünüşe sahip olduğunu söyledi.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False