GeriGündem Tarih Vakfı'ndan Bellek'12
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarih Vakfı'ndan Bellek'12

Abone Olgoogle-news

Tarih Vakfı, Bellek’12 adlı yeni projesiyle, 12 Eylül dönemini içeren bir belgelik oluşturulması için bir girişim başlatıyor. Vakfın, 12 Eylül'ün 25'inci yıldönümü nedeniyşle gerçekleştirmeyi planladığı bu girişim, sadece siyasal değil toplumsal, iktisadi ve kültürel bir dönüm noktası olarak bu tarihi olayı bütün yönleriyle ele almayı planlıyor.

Bellek’12, 12 Eylül Dönemi’ni, 15 Mayıs 1974’te çıkarılan genel af ile 6 Kasım 1983’te yapılan genel seçim arasındaki zaman dilimi olarak ele alıyor. Bu geniş kapsamlı girişim, 12 Eylül dönemini sadece siyasal değil, toplumsal, iktisadi ve kültürel sonuçları da olan önemli bir süreç olarak tanımlıyor.

12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesi’ni Türkiye için tarihsel bir dönüm noktası olarak kabul eden Tarih Vakfı, Bellek’12 girişimiyle, kesinlikle bu sürecin “yargılanmasını” değil, Türkiye’deki bütün toplumsal kesimleri doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen bu sürece ilişkin her türlü belgeyi toplamayı ve üretmeyi hedefliyor. En az 5 yıllık emek ve maddi kaynak gerektiren bu çalışma için, her türlü kurum ve kuruluşların yanı sıra, bireylerin de desteğine ihtiyaç duyuluyor.

Bu desteklerin, bilgi ve belge sağlamaktan, maddi desteğe kadar geniş bir yelpazede olması bekleniyor. Girişim, herhangi bir siyasal ya da ideolojik ayırım gözetmeden, ülkemizin yakın tarihine, bilgi ve belgelere dayalı bir ışık tutmayı amaçlıyor.

Bellek’12 kapsamında toplanması ve üretilmesi hedeflenen belgeler, şiir, hikaye, deneme gibi edebiyat metinleri; özel mektuplar; her türlü resmi yazışma ve belgeler; iddianameler; savunmalar; dava delilleri; sözlü tarih video görüntüleri ve ses kayıtları ile bunların deşifreleri; anı defterleri; tarih, yer ve konu ayrımı yapılmaksızın her türlü bildiri, afiş, broşür, dergi, gazete, kitap, bülten gibi basılı metinler; tarih, yer ve konu ayrımı yapılmaksızın her türlü fotoğraf, ses kaydı, müzik, her türlü formatta filmler gibi görsel malzemelerden oluşuyor.

Tarih Vakfı, 12 Eylül dönemine ilişkin sayısız bilgi ve belgenin bir araya getirilerek, herkesin kullanımına açılacak şekilde tek bir merkezde toplanmasının ve gelecek kuşaklara aktarılmasının tarihsel bir görev olduğuna inanıyor. Yakın geçmişimizi bilmenin, en az uzak geçmişimizi öğrenmek kadar önemli olduğuna inanan Tarih Vakfı, tüm kişi ve kurumları, bu girişime destek vermeye çağırıyor.

Bellek’12’ye katkıda bulunmak isteyenler, bellek12@tarihvakfi.org.tr e-posta adresi yoluyla Tarih Vakfı ile temasa geçebilecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle