GeriGündem Tanrım, bu son olsun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tanrım, bu son olsun

Selin vurduğu bölgelerde, dün yağışlar durdu, sular çekilmeye başladı. Üç bakan, dün afet bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Kurtarma ve yardım ulaştırma ekipleri geceli gündüzlü sürdürüldü.

Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki yerleşim merkezleri, sel felaketinin ikinci gününde de kelimenin tam anlamıyla perişandı. Suların yuttuğu bir çok yerleşim merkezine faciadan ancak bir gün sonra dün sabah ulaşılabildi. Binaların üst katlarında ve çatılarında umutla kurtarılmayı bekleyenler, helikopterler ve botlarla ulaşan timler tarafından alındı. Felaket bölgesinde geç ulaşılan yerleşim merkezlerinde olayın şokunu yaşayan halk, kurtarma çalışmalarının yavaş seyretmesinden ve gönderilen yardımın yetersizliğinden yakındı.

Selden vurgun yiyen Bartın, Karabük ve Zonguldak kent merkezleriyle ilçelerde sular yavaş yavaş çekildikçe, vatandaşın uğradığı maddi zarar ve belediyelerin kıt olanaklarıyla meydana getirdiği altyapıdaki hasarın korkunç faturası da ortaya çıkmaya başladı. Devlet Bakanı Hasan Gemici, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Bayındırlık ve İskân Bakanı Yaşar Topçu ile Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican'ı dün sabah Karabük'e getiren helikopter arızalanınca, Çaycuma ilçesine indi. Bakanlar, ikinci bir helikopterle önce Karabük'e ulaştı, oradan da selden zarar gören diğer bölgelere geçerek inceleme yaptı. Bölgede, oluşturulan kriz masaları tarafından yürütülen kurtarma çalışmalarına askeri birliklerin yanı sıra, Köy hizmetleri, DSİ, Orman İdaresi, Karayolları ve belediye ekipleri de katıldı.

BARTIN, ÇAMUR KENT

Selden en büyük vurgunu yiyen Bartın'a, felaketin ikinci gününde de karayoluyla ulaşılamadı. Her şeyin su ve çamur altında kaldığı, vatandaşların evlerindeki ve işyerlerindeki suyu kendi olanaklarıyla tahliyeye çalıştıkları Bartın'da, kurtarma çalışmaları aralıksız sürdürüldü. Limana demirleyen Barbaros Firkateyni ile 3 hücumbottan, zodiac botlarla ayrılan SAT komandoları, nehire dönen kent sokaklarında kurtarma çalışması yaptı. Elektriğin ve suyun kesik olduğu il merkezinde, Telekom jeneratörle devreye soktuğu tek telefon hattıyla, haberleşmeyi sağladı. Su verilemeyen kent halkının ekmek ihtiyacını, çalışan 3 fırın karşılayamayınca, çevredeki yerleşim merkezlerinden ekmek ve gıda maddesi getirildi. Kızılay, bazı yüksek bölgelerde çadır kent ve mutfaklar kurarak vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

KARABÜK VE ZONGULDAK

Zonguldak kent merkezinde su seviyesi dün sabah düştü ve kentte yaşam normale döndü. Heyelan ve selden yıkılan 40 evde oturanlar, yakınlarının yanına sığındı. Zonguldak, kısa sürede yarasını sararak, afet bölgesine yardım ulaştırılan merkez haline getirildi. Zonguldak'ta TTK'ya ve özel sektöre ait kömür ocaklarının su basması sonucu, üretime ara verildi. Galerileri dolduran sel sularının tahliylesine çalışıldığını belirten yetkililer, kömür ocaklarında üretimin ancak 5 gün sonra başlayabileceğini söylediler.

Çaycuma İlçesi'nin Saltukova beldesi ile Derecikören ve Gökçeler köylerinde mahsur kalan 100'den fazla vatandaş ekipler tarafından kurtarıldı. Gökçebey İlçesi'nde suların çekilmesiyle yaşam normale döndü. Devrek'te yurtta mahsur kalan 25 öğrenci, 40 saat sonra kurtarıldı. İlçede hasarın büyük olduğunu söyleyen Devrek Belediye Başkanı Nadir Saraç, ‘‘Bütün köprüler yıkıldı. Gıda ve içme suyu sıkıntısı çekiyoruz. Sağlıkta problemler var. Su şebekesi, kanamizasyon, arıtma tesislerimiz mahvoldu, 5 trilyon zararımız var’’ dedi.

Karabük'e felaket getiren Araç Çayı'nın su seviyesi 2 metre kadar azalıp 4 metreye inince, kentin cadde ve sokaklarından sular çekilmeye başladı. Kente yeniden elektrik verildi, fırınlar çalıştırıldı, su verilmesi için çalışmalar son aşamaya geldi. Köprülerin yıkılması, yolların çökmesi nedeniyle Karabük'ün, Ankara ve İstanbul'la ulaşımı Kastamonu üzerinden yapılabiliyor. Karabük Valisi Cemal Ayman, alınan önlemlerle kentte can kaybının önlendiğini belirtti. Sel felaketinden etkilenen Kardemir'de, işçilerin büyük çabası sonucu üretim devam etti.

YENİCE SU ALTINDA

Karabük'ün Yenice ilçesi de sel baskını sonucu yüksekliği 3 metreyi bulan su altında kaldı. Karayolu bağlantısı kesik olan, telefonların sustuğu Yenice'de, binaların çatısında bekleyen 300 kadar kişiye bu sabah helikopterlerle ulaşıldı.

BOLU'DA KURTARMA

Bolu'da, sel baskınına uğrayan ilçe ve köylerde mahsur kalan vatandaşların kurtarılması çalışmaları dün de sürdü. Merkeze bağlı Akkavak Köyü'nde sel baskınına uğrayan 2 eve botlarla ulaşan ekipler, mahsur kalan 12 vatandaşı 3 saat süren zorlu bir çalışma sonucunda kurtardı. Okçular Köyü'nde, sel baskınına uğrayan evlerde mahsur kalan 30 kişi, ekipler tarafından kurtarıldı. Gezmeye gittikleri Yedigöller'de selde mahsur kalan Amerikalı 8 kişilik turist grubu, Orman İşletmesi Tesisleri'nde misafir edildi.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False