GeriGündem Talimatla konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talimatla konuştu

Tayyip Erdoğan'ı ziyareti sırasında Türkiye'yi eleştiren ABD Başkonsolosu Carolyn Huggins'in, bu konuşmayı Washington'un talimatıyla yaptığı belirtildi. Huggins de, ‘‘Washington'a gidecektim. Dönünce imkan olamaz diye gitmeden kendisiyle vedalaşmak istedim’’ dedi.

Amerikan Başkonsolosu Carolyn Huggins'in, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamanın Washington'ın talimatı olduğu öğrenildi. ABD Ankara Büyükelçiliği, Huggins'in arkasında durduklarını açıkladı.

Erdoğan ile görüştükten sonra, ‘‘Demokratik yöntemlerle seçilen siyasetçilere yaptıkları konuşmalar nedeniyle verilen cezalar, Türk demokrasisine olan güveni zayıflatır’’ cevabını veren Huggins'in açıklamasının, kendi kişisel görüşü olmadığı, bunu Washington'dan aldığı talimatla yaptığı belirtildi.

Büyükelçilik kaynakları Washington'un, daha önce Tayyip Erdoğan ve Refah Partisi'nin kapatılma kararı nedeniyle de aynı açıklamayı kamuoyuna duyurduğunu söylediler.

Ancak ziyaretin Erdoğan hakkındaki kararın verilmesinden hemen bir gün sonra gerçekleşmesi, ABD'nin Yargıtay kararına karşı tepkisini öncekilere göre daha sert biçimde ortaya koyduğu yorumlarına yol açtı ve Türkiye'de büyük tepkiye neden oldu.

Amerikalı yetkililer ise ziyaretin zamanlamasının Başkonsolos'un programından kaynaklandığını belirttiler.

Başkonsolos Carolyn Huggins de, bu konuda şunları söyledi:

‘‘Bizde böyle bir karar, koltuğun hemen terk edilmesine neden olur. Erdoğan ile görevim icabı sık sık görüşür ve konuşurduk. Bu haftasonu Washington'a gideceğim. Onun da görevinden ayrılacağını düşündüm. Dönünce imkan olamaz diye gitmeden kendisiyle vedalaşmak istedim.’’


False