GeriGündem Taksitle kurban alınabilir mi? Banka kredisiyle kurban kesilebilir mi? Diyanet yanıtladı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taksitle kurban alınabilir mi? Banka kredisiyle kurban kesilebilir mi? Diyanet yanıtladı!

Taksitle kurban alınabilir mi? Banka kredisiyle kurban kesilebilir mi? Diyanet yanıtladı!

Banka kredisiyle ya da taksitle kurban kesmenin dini hükmü bayrama kısa süre kala gündeme geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı kurban kesimi ile ilgili Müslümanların merak ettikleri sorulara yanıt verdi. Sorular kısmında "Taksitle kurban alınabilir mi?" ve "Banka kredisiyle kurban kesilebilir mi?" konuları da netlik kazandı. Dini kaynaklara göre, taksitlendirme yolu ile satın alınan bir mal, alıcının mülkiyetine geçtiğine göre, bu yolla alınan bir hayvanın kurban edilmesinde bir sakınca bulunmuyor. İşte, o konularla ilgili bilgiler.

Taksitle ya da banka kredisi ile kurban almak isteyenler, konuyla ilgili Diyanet bilgilerine odaklandı. İbadetlerini doğru ve eksiksiz yerine getirecek olan Müslümanlar, dinen taksit ya da kredi ile kurban kesmenin hükmüne göre hareket edecekler. Kendi imkânlarıyla kurban kesemeyecek olanların böyle yöntemlere başvurmaları dinen uygun olmadığı belirtiliyor. Diyanet'in bu konularla ilgili verdiği yanıtlar şöyle;

Banka kredisiyle kurban kesilebilir mi?

Kurban kesmek, âkil (akıl sağlığı yerinde), bâliğ (ergen), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146).

İster vacip isterse nafile olarak kurban kesecek kimse, kurbanını peşin satın alabileceği gibi, borçlanarak da satın alabilir. Bu, kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak faizli borç alması durumunda faiz verme yasağını işlediği için günaha girmiş olur. (Bkz. Bakara, 2/275-279; Müslim, Müsâkât, 105, 106; Ebû Dâvûd, Büyû’, 4). Kendi imkânlarıyla kurban kesemeyecek olanların böyle yöntemlere başvurmaları dinen uygun değildir.

Taksitle kurban alınabilir mi Banka kredisiyle kurban kesilebilir mi Diyanet yanıtladı

Taksitle kurban alınabilir mi?

Kurban, Allah’a yakınlaşma niyeti ile yerine getirilen bir ibadettir. Bu amaç ise ancak kişinin kendi mülkiyetindeki hayvanı kurban etmesi ile gerçekleşir (Kâsânî, Bedâi‘, V, 76). Mülkiyet, hayvanı bizzat yetiştirme, hibe veya miras yolu ile olabileceği gibi satın alma yolu ile de gerçekleşebilir.

Esasen vadeli satış caizdir (Mevsılî, el-İhtiyâr, II, 59). Taksit ise, borcun ödenmesinin belirli birkaç zamana vadeli olarak geciktirilmesidir (Mecelle, md. 157). Buna göre taksitlendirme yolu ile satın alınan bir mal, alıcının mülkiyetine geçtiğine göre, bu yolla alınan bir hayvanın kurban edilmesinde bir sakınca yoktur.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False