GeriGündem Taksim Platformu açıklama yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  197
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taksim Platformu açıklama yaptı

Taksim Platformu açıklama yaptı
refid:23439425 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Başbakan Vekili Bülent Arınç ile görüşen Taksim Platformu üyeleri açıklama yaptı. Arınç'a ortak talepleri içeren bir belgeyi ilettiklerini belirten üyeler, "Olayların seyrini hükümetin atacağı adımlar belirleyecektir" dedi.

Taksim Platformu üyelerinin yaptıkları açıklama şöyle; "Tepkilerinin içeriğinin ruhunun yetkililer tarafından fark edilmesini istiyoruz. Yaşananları marjinallikle nitelendirmek anlamamak anlamına gelir. Yükselen bu tepkinin içeriğini 3. köprü, 3. havalimanı ve HES'ler olmak üzere ekolojik değerlerinin talanına nedendir. Kadın bedeninin üzerinde hüküm süren muhafazakar isyanın, baskılara karşı direncin THY olmak üzere tüm hak sahiplerinin üzerindeki gaspın önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istedi."

İŞTE HÜKÜMETE SUNULAN TALEPLERİN TAM METNİ

İŞTE TAKSİM PLATFORMU'NUN 7 TALEBİ

"Gaz bombalarıyla halkımız tehdit halkındadır. Kaybettiğimiz yurttaşlarımız var. 2319 vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye genelinde 4000 yaralının olduğunu düşünüyoruz. Biber gazı fişeklerinin mermi gibi kullanılmasından dolayı olmuştur. Taksim Gezi Parkı'na herkes sahip çıkmıştır. Hayatında hiç Gezi Parkı'nı görmemiş kimseler tarafından bu eyleme sahip çıkılmıştır."

"Biz toplumsal iklimin oluşturulması için çalışmalar içindeyiz. İktidarın toplum talepleri karşısında somut adım atması önemlidir. Bizler sadece yurttaş olarak özverili çabalar içindeyiz. Bütün taleplerimizi demokratik şekilde almak için söylemeye devam edeceğiz. Bizler mücadelemize devam edeceğiz."

TAKSİM PLATFORMU'NUN 7 MADDDELİK TALEP LİSTESİ

"Gezi Parkı park olarak kalmalıdır. Gezi Parkı'na topçu kışlası veya başka bir yapı yapılmayacağının açıklanmasını, AKM'nin yıkımından vazgeçilmesini,Başta İstanbul, Ankara ve Hatay valileri ve emniyet müdürleri olmak üzere olayların yaşanmasına neden olan sorumluların görevden alınmasını,Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanımının yasaklanmasını, Gösterilere katılan ve gzaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılmasını,1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Tükiye'deki tüm meydanlarda toplantı, gösteri yasaklarına son verilmesini, İfade özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle