Taksim’e 10 bin polis

Taksim’e 10 bin polis

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkma çağrısı yaptı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise Vali Vasip Şahin’in “Taksim’e izin yok” açıklamasının ardından güvenlik tedbirlerini üst seviyeye çıkardı.

Haberin Devamı

Gruplar geçen yılların aksine bu yıl Taksim’e çıkmak için toplanma noktalarını açıklamadı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise geçmiş yıllardaki toplanma noktalarını dikkate alarak önlemler aldı. Buna göre, Taksim Meydanı’na ve çevresine yaklaşık 10 bin polisin konuşlandırılması kararlaştırıldı. Bu sayının esnek olduğu, 1 Mayıs öncesinde değiştirilebileceği belirtildi.

HAVADAN-KARADAN TAKİP

1 Mayıs günü Taksim Meydanı demir bariyerlerle çevrilecek. Bariyerlerin çevresine polisler konuşlandırılacak. İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Mete Caddesi, Gümüşsuyu, Sıraselviler ve Divan Kavşağı ile Şişli’de DİSK önünde, Beşiktaş Meydanı’nda ve Dolmabahçe’de polisler TOMA’larla bekleyecek. Korsan gösteri beklenen Okmeydanı, Dolapdere, Gazi Mahallesi, Gülsuyu, Sancaktepe’de de çevik kuvvet ekipleri bulunacak. Bu tedbirlere ek olarak İstanbul Emniyeti’nde bugünden itibaren izinler kaldırıldı. İstanbul dışından getirilen polisler de olay çıkması muhtemel alanlara yakın yerlerde konuşlandırılacak. Polis helikopteri de görüntü alarak canlı olarak MOBESE merkezine aktaracak. Yenikapı-Hacıosman metrosu, Osmanbey ve Şişhane durakları arasında hizmet vermeyecek. Kabataş-Taksim füniküler hattı da 1 Mayıs günü kapatılacak. Ankara’da ise Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları çerçevesinde Sıhhiye Meydanı’nda ortak miting düzenleyecek.

Haberin Devamı

Kanlı 1 Mayıs 35 karanfille anıldı

1 Mayıs 1977’deki miting sırasında Taksim’deki Kazancı Yokuşu’nda hayatını kaybeden 35 kişi, kırmızı karanfillerle anıldı. 78’liler Girişimi, Halkların Demokratik Partisi, İnsan Hakları Derneği’nin temsilcilerinin aralarında bulunduğu yaklaşık 30 kişi, dün saat 12.00’de Kazancı Yokuşu’nun başında toplandı. “1 Mayıs 1977 katliamını araştırma ve adalet komisyonu kurulsun” yazılı pankart açan grup, 1977’de ölenlerin fotoğraflarını da taşıdı.
Eyüp SERBEST / İSTANBUL

Haberle ilgili daha fazlası: