Taksicilerin olaylı genel kurulu sonrası yeni başkan belli oldu

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Olağan Genel Kurulu, başkan olarak yeniden Eyüp Aksu'yu seçti. Genel kurulda İrfan Öztürk, kürsede konuşması sırasında mevcut başkan Eyüp Aksu'ya "Bizi bitirdiniz, bizi ite-köpeğe mahkum ettiniz. Bizi astınız. Bizi parçaladınız ama bugün son gün. Bu yağlı urganın benim boynuma asılı değil, bu yağlı urganın Eyüp Aksu'nun boynuna asılması için bunu atıyorum" diyerek idam ipi attı. Öztürk'ün bu eyleminden sonra salonda sözlü tartışmalar yükseldi. Eyüp Aksu ise idam ipini yerden aldı ve kürsüye çıkarken hiçbir şey demeden yere bıraktı.

Haberin Devamı

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası yeni başkanını seçmek için Haliç Kongre Merkezi'nde Olağan Genel Kurulu yapıldı. Eyüp Aksu, Yahya Uğur, Zeynep Kılıç, İrfan Öztürk ve Yaşar Arabul'un aralarında bulunduğu 5 aday yarıştığı seçimde oy verme işlemleri yaklaşık 4 buçuk saat sürdü.

3 bin 345 kişinin geçerli oyun kullanıldığı seçimde Eyüp Aksu, bin 846 oyla yeniden başkan seçildi. Seçimde diğer adaylar Yahya Uğur 787, Yaşar Arabul 547, İrfan Öztürk 119 ve Zeynep Kılıç 46 oy aldı. Eyüp Aksu, yeniden başkan seçilmesinin ardından teşekkür konuşması yaptı.

"YAPACAĞIM HAMLEDEN ÖZÜR DİLİYORUM" DİYEREK URGAN ATTI

Genel kurulda adaylardan İrfan Öztürk ise vaatlerini anlattıktan sonra mevcut yönetimin yolsuzluk yaptığını iddia etti. Öztürk, babasının da taksici olması nedeniyle 59 yıldır bu taksicilik mesleğinden ekmek kazandığını ve diğer adayların şu an taksicilik yapmadığını öne sürdü.

Haberin Devamı

Öztürk, "Yapacağım hamleden dolayı özür diliyorum. Bizi bitirdiniz, bizi ite-köpeğe mahkum ettiniz. Bizi astınız. Bizi parçaladınız ama bugün son gün. Bu yağlı urganın benim boynuma asılı değil, bu yağlı urganın Eyüp Aksu'nun boynuna asılması için bunu atıyorum" diyerek Eyüp Aksu'ya doğru idam ipi attı.

Taksicilerin olaylı genel kurulu sonrası yeni başkan belli oldu

Öztürk'ün bu eyleminden sonra salonda sözlü tartışmalar yükselirken Eyüp Aksu'nun idam ipini yerden aldığı ve kürsüye çıkarken hiçbir şey demeden yere bıraktığı görüldü.

'YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN TEMİNATI'

Eyüp Aksu ise konuşmasında UBER'in Türkiye temsilcisiyle Yahya Uğur'un yan yana olduğunu iddia ettiği fotoğrafı gösterdi. Aksu, "Yaptıklarım yapacaklarımın teminatı diyerek takdiri size bırakarak tekrar adayım. Sizden destek bekliyorum" ifadelerini kullandı.

 

Taksicilerin olaylı genel kurulu sonrası yeni başkan belli oldu

Konuşması sırasında mevcut başkan Eyüp Aksu'ya "Yapacağım hamleden dolayı özür diliyorum. Bizi bitirdiniz. Bizi astınız. Bizi parçaladınız ama bugün son gün. Bu yağlı urganın benim boynuma asılı değil, bu yağlı urganın Eyüp Aksu'nun boynuna asılması için bunu atıyorum" diyerek idam ipi atan İrfan Öztürk DHA'ya konuştu.

Haberin Devamı

'TAKSİCİ ESNAFI BU URGANI SÖKTÜ'

Öztürk, "4 yıldan beridir taksici esnafı idam sehpasına oturmuş durumda, her alanda. Bunun müsebbibi de urgan attığım mevcut oda başkanıdır. Biz taksici esnafını o sehpaya oturtup urganın boynuna geçirtildiği bir ortamdayız ama taksici esnafı bu urganı söktü ve 'biz artık bu prangalardan kurtulacağız. Senin idamını onaylıyoruz' dediler. Biz bu urganı onun için attık" dedi.

Taksicilerin olaylı genel kurulu sonrası yeni başkan belli oldu

Öztürk, "Ağır bir tepki değil mi?" şeklindeki soruya ise "Esnafımızdan gelen tepkiler beni ilgilendirir. Esnafımdan bu konuda çok güzel tepkiler geldi. Biz yaptığımız işin arkasındayız" cevabını verdi.

Haberin Devamı

'BİZ KAZANMAK İÇİN GELDİK VE KAZANACAĞIZ İNŞALLAH'

Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü:
"Tabi sonuçları esnaf belirleyecek. Eğer biz kazanmayı göze aldıysak kazanmak için buraya geldik, kimse kaybetmek için aday olmadı. Biz kazanmak için geldik ve kazanacağız inşallah. Biz şunu söylemek isteriz ki, taksiciler İstanbul'da Ahi Evran ruhunu yaşatan ve yaşayan meslek grubudur. Üç, beş kişinin yapmış olduğu hatadan dolayı ne olursunuz bu esnafı yargılamasınlar. Bakın burada bir kongre var ve bakın bu kongrede ne kadar değerli insanlar var. Buna bakıp da bizi yargılasınlar, onun için taksiciler bu İstanbul'da Ahi Evran ruhunu yaşatan mesleklerin en başında geliyor."

Taksicilerin genel kurulunda 'idam ipi' atan aday konuştu