GeriGündem Takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır?
Abone Olgoogle-news

Takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının yarıyıl tatili için artık çok az bir zaman kaldı. Karne heyecanı yaşayan öğrenciler, takdir mi yoksa teşekkür mü alacaklarını merak ediyor. Peki, takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan puanlara ulaşan öğrenciler, takdir veya teşekkür belgesi alabilecek. Yoğun geçen bir eğitim öğretim yılının ilk yarısını geride bırakmaya hazırlanan öğrenciler, yapılan son sınav ve sözlüler ile birlikte yıl sonu başarı puanlarını netleştirdi. Öğrenciler, bu puana göre takdir veya teşekkür belgesi almaya hak kazanacak. İşte öğrenciler için takdir teşekkür hesaplama yöntemi.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan bilgilere göre;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere ise okulun iftihar listesinde yer verilir.

Bir dersin dönem puanı sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir. İşletmelerde beceri eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim süresince öğretmen, usta öğretici veya eğitici personel tarafından temrin, proje, iş, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle