GeriGündem Tacizci öğretmene 47 yıl hapis
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tacizci öğretmene 47 yıl hapis

Tacizci öğretmene 47 yıl hapis
Abone Olgoogle-news

Adana’daki istismar, olayın geçtiği ilköğretim okuluna yeni bir rehber öğretmen atanmasıyla ortaya çıktı. Bazı kız öğrencilerin, “Öğretmen F.G. bizi kucağına oturtarak seviyor” iddiaları üzerine, rehber öğretmen, kuşkusunu müdürle paylaştı. Bir başka öğretmen de 56 yaşındaki F.G.’yi kucağında bir öğrenciyle gördüğünü anlattı. 9-10 yaşlarındaki üç kız öğrencinin velilerinin de şikâyeti üzerine, dava açıldı.

Adana’daki istismar, rehber öğretmeninin okula atanmasıyla ortaya çıktı. Kız öğrencilerin, “Öğretmen F.G. bizi kucağına oturtarak seviyor” demesi üzerine rehber öğretmen, kuşkusunu müdürüyle paylaştı. Bir başka öğretmen, 56 yaşındaki F.G.’yi sınıfta bir öğrencisini kucağına oturturken gördüğü anlattı. Üç velinin şikâyeti üzerine kız çocuklarının ifadesi alındı. İddiaya göre F.G., tamamı üçüncü ve dördüncü sınıfta okuyan, dokuz ve on yaşlarındaki çocukları, kucağına oturtarak ders anlatıyordu. F.G., ifadesinde, çocukları iki yıldır okuttuğunu, öğrencilerinin vücuduna dokunmadığını savundu. F.G., “Hadi bakalım yerinize g... b.klular” diyerek, dönem dönem çocukların popolarına eliyle vurmuş olabileceğini ancak cinsel saikle hareket etmediğini ileri sürdü. F.G., çocukların kendisini çok sevdikleri için dizine oturduğunu söyledi.

‘ÖĞRETMEN ŞEFKATİYLE YAKLAŞMIŞ’

Davanın son duruşması, 14 Şubat’ta Ceyhan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık öğretmenin avukatları, “Sanık mağdurelere cinsel saik ile değil, bir öğretmen şefkatiyle yaklaşmıştır” dedi. Mahkeme, öğretmenin üç öğrencisini istismar ettiği sonucuna vardı. Çocuğun cinsel istismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesine göre, “Suçun işlendiği zaman ve yer, işleniş biçimi, tehlikenin ağırlığı, suçun önem ve değeri” göz önüne alınıp üst sınıra çıkılarak, F.G.’ye sekiz yıl altı ay hapis cezası verildi. “Sanığın eylemini eğitici ve öğretici ilişkisinin ve kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle” gerçekleştirmesi nedeniyle ceza yarı oranında artırılarak, 12 yıl dokuz aya yükseltildi. Suç birden çok kez işlendiği için de 15 yıl 11 ay yedi güne çıkarıldı. Üç ayrı öğrenciye karşı işlendiği için ceza 47 yıl 9 ay 21 günü buldu. Sanık öğretmenin olumsuz geçmişi ve pişmanlık belirtmemesi nedeniyle ceza ertelenmedi. Kaçma şüphesi olduğu için tutuklanmasına karar verildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle