GeriGündem Süvari değişmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süvari değişmeli

Abone Olgoogle-news

Ankara Hipodromu'nda Çiller'e karşı bir miting düzenleyen Mehmet Ağar, ‘‘Kırat bizim Kırat ama bu süvari ile Kırat bir yere gidemez’’ dedi. Çiller'in DYP'yi aile şirketine çevirdiğini öne süren Ağar, ‘‘Biz kanunları çiğnemeyiz’’ diyerek, genel merkeze yürüyüşe izin vermedi.

Elazığ Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'le giriştiği mücadelenin ilk somut eylemini dün gerçekleştirdi. Ağar, Çiller'e karşı dün Ankara Hipodrom'da miting düzenleyerek, gövde gösterisi yaptı. Ağar dün uçakla İstanbul'dan Ankara'ya geldi. Esenboğa Havalimanı'nda yaklaşık 1500 kişi tarafından sloganlarla karşılanan Ağar, eşiyle birlikte uzun bir araç konvoyuyla Hipodrom'a geldi. Kurbanlar kesilerek karşılanan Ağar, umduğu kalabalığı meydana toplayamadı. Ancak Ağar, ellerinde DYP bayrakları ile ‘Çiller Go Home’ (Çiller evine) yazılı pankartlar taşıyan 4 bin dolayındaki coşkulu bir kalabalığa hitap etti. Ağar, ‘‘Bugün siyaseti, nasırlı ihtiraslardan alıp, nasırlı temiz ellere devretmenin başlangıcıdır’’ dedi ve DYP'yi överken Çiller'i sert bir üslupla eleştirdi. Türkiye'nin geleceğinin DYP'nin istikrarına bağlı olduğunu savunan Ağar, ‘‘Siyasete taban hakim olacak. Siyaset sokakta, dağda, köyde yapılacak, sırça köşklerde ve yalı odalarında değil’’ dedi. Çiller'in, önseçimlerde birinci olan 40 adayın önünü kestiğini belirten Ağar, ‘‘Bugün DYP'de bir tane problem vardır, o da genel başkanlık yapısının değişmesidir’’ görüşünü savundu. DYP'nin ‘Aile şirketi’ haline getirilmesinden yakınan Ağar, tabana sıcak mesajlar gönderdi. Ağar, ‘‘DYP, demokrasinin birliğin sembolüdür, kavganın ve hırçınlığın değil. Parti bugün gerçek sahibini bekliyor. Kırat bizim Kırat. Bu süvari ile Kırat bir yere gidemez. Partinin problemi Kırat'ı taşıyanlardır’’ diye konuştu.

BAZI MUHALİFLER GELMEDİ

Mitinge, eski özel harekatçı ve Susurluk Skandalı'nın kilit isimlerinden Korkut Eken de gelerek Ağar'a destek verdi. ‘Kürt Ahmet’ lakaplı Metin Turgut, DYP GİK üyeleri Mustafa Dedeoğlu ve Hayri Doğan da mitingi izledi. Mitinge Yalım Erez, Ünal Erkan ve Köksal Toptan gibi muhalif isimlerin katılmaması dikkat çekti. Mitinge, İstanbul teşkilatı büyük destek verdi. Ümraniye, Avcılar, Maltepe ve Üsküdar teşkilatları otobüslerle geldiler. Antalya, İçel ve Çorum teşkilatları sabah saatlerinden itibaren Hipodrom'daki yerlerini aldılar. Turgut Özal'ın eski teknik danışmanı Erkal Zenger'in seslendirmesini yaptığı mitingin davul-zurnalar ve halk oyunları ile renklendirilmesi dikkat çekti. Mitingde, ‘Gakkoşlar seninle gurur duyuyor’, ‘Dere geçerken at kalacak, sürücü değişecek’ gibi ilginç sloganlar dikkat çekti. Mitingden sonra, Ağar'ın isteği üzerine Genel Merkez'e yürüyüş yapılmadı. Ağar, ‘‘Biz kanunları çiğnemeyiz’’ diyerek, 30 kişilik bir grubu DYP Genel Merkezi'ne gönderdi. İstanbul Teşkilat Başkanı Faik İçmen, bir bildiri okuyarak, Çiller'i istifaya çağırdı.

Bayrak Kanunu ile başı dertte

MEHMET Ağar'ın, kendi fotoğrafını Türk Bayrağı üzerinde bastırdığı posterleri başını ağrıtacak. Bayrak Kanunu, Türk Bayrağı'nın siyasi amaçla kullanılmasını ve bayrağın amblem, flama ve sembollerin ön veya arka yüzünde fon teşkil edecek şekilde bastırılmasını yasaklıyor. Kanun, bu yasağı çiğneyenlerin TCK'nın 526. maddesinden cezalandırılmasını öngörüyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ağar'ın afişlerini bu yasak kapsamında değerlendirirse, önce soruşturma, sonra da milletvekili dokunulmazlığına sahip olduğu için fezleke düzenleyebilecek. TCK'nın 526. maddesi resmi makamların emirlerine uymamayı öngörüyor ve üç aydan altı aya kadar hafif hapis cezasını düzenliyor.

DYP: Ağar'ı şikayet etmedik

DYP yönetimi, DYP Genel Merkezi önünde Tansu Çiller'i protesto eylemi düzenleyen Elazığ Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar'ı polise şikayet etmediklerini bildirdi. DYP Genel Başkan Yardımcıları Hasan Ekinci, Hayri Kozakçıoğlu ile Meral Akşener, bu konuda İçişleri Bakanlığı'na ve Ankara Valiliği'ne şikayet başvuruları olmadığını söylediler. Ekinci cuma günkü basın toplantısında, Ağar'ın başını çektiği eylemi ‘Kanunsuz sokak hareketi’ olarak tanımladığını hatırlattı ve ‘‘Partimizi ilgilendirmeyen kanunsuz bir eylem için görevlilerin gerekli tedbiri almasını istedim. Ancak resmi bir başvuru yapmadık’’ dedi. Adının açıklanmasını istemeyen bir DYP kurmayı da, ‘‘Resmi başvuru yapsaydık, Ağar'ı muhatap almış olurduk, böyle bir şey yok’’ dedi.

Korkut Eken'den destek

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e karşı bir hareket başlatan Elazığ Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar, dün Ankara'da Elazığlı gakkoşların büyük ilgisiyle karşılandı. Havalimanında konvoy oluşturarak, kente gelişinde Ağar'a eşlik eden gakkoşlar, yol boyunca da Ağar lehine sloganlar attılar. Susurluk Skandalı'nın kilit isimlerinden Korkut Eken de hipodromda düzenlenen protesto mitingine gelerek, Ağar'a destek verdi. Hipodromu korumaları ile gezen Eken, Ağar destekçileriyle selamlaştıktan sonra ayrıldı.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle