Suudilerden Gunatanamo'ya at formülü

Güncelleme Tarihi:

Suudilerden Gunatanamoya at formülü
Oluşturulma Tarihi: Aralık 01, 2010 11:16

Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan Kralı Abdullah Guantanamo Körfezi’nde bulunan terör tutuklularının ortadan kaybolup bir terör örgütüne katılacakları gibi korkular olmadan Yemen gibi bir ülkeye transferiyle ilgili sıra dışı bir teklif yaptı.

Haberin Devamı

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

Üst düzey Beyaz Saray danışmanlarından John O. Brennan’a ABD’nin tutukluların derilerinin altına bir çip yerleştirmesini ve böylece hareketlerini takip edilmesini teklif etti. Kral bunun zaman zaman atlara ve şahinlere de yapıldığını söyleyince, Brennan, “Atların iyi avukatları yok ama” dedi.   

 

Mart 2009’da yapılan bu tuhaf konuşma Wikileaks’in dün gece ortaya çıkardığı ve New York Times’ın yanında dört farklı gazeteyle daha paylaştığı Dışişleri Bakanlığı belgelerinden bir tanesinde yer alıyor. Belgelerde ABD’nin Küba’da bulunan Guantanamo Körfezi hapishanesindeki tutukluları azaltmak için gösterdiği acı verici çabaların detayları yer alıyor.

     

Haberin Devamı

ABD’li diplomatlar hem eski tutukluları almaya gönüllü hem de bu tutukluları yakın denetim altında tuttuğuna güvenilebilecek ülkeler aramaya çıkmış. Belgeler bu küresel pazarda, Amerikalıların yabancı muhataplarına serbest bırakılmalarına karar verilmiş ancak ülkelerine dönmeleri tehlikeli olacak tutuklular için tatlı sözler söyleyip pazarlıklar yaptığını gösteriyor.

   

TUTUKLUYA KARŞI GÖRÜŞME

ABD Başkanı Barack Obama’yla bir görüşme yapmak isteyen Slovenya’dan “Washington’ın dikkatini çekmek istiyorsa” tutuklu anlaşmasında daha fazla rol oynaması istenirken, ülkenin başbakanı da “tutukluların kabulünü Başkan’la yapılacak 20 dakikalık bir görüşme”yle bağlantılandırıyor ancak tutuklu transferi hiçbir zaman gerçekleşmiyor.

 

Maldivler tutukluları ABD’nin IMF yardımı konusundaki desteği karşılığında kabul edeceğini belirtirken Bush yönetiminin 17 Çinli Müslüman tutuklu karşılığında Pasifik’in küçük ülkesi Kiribati’ye 3 milyon dolar teklif ettiği de belgelerde yer alan detaylar arasında. Yemen Devlet Başkanı ise Brennan ile yaptığı toplantıda, Yemen vatandaşları için bir rehabilitasyon programı oluşturulması noktasında “ABD ne kadar verecek?” diyor.

 

Haberin Devamı

Obama, 2009 yılında başkanlığı devraldıktan çok kısa bir süre sonra Guantanamo Körfezi’nin bir yıl içinde kapatılması emrini verdiğinde dünyanın övgüsünü toplamıştı. Obama hapishanenin ABD’nin değerlerine karşı, terörist propagandanın bir sembolü olduğunu söylemişti.

 

"TAMAMEN ABD'NİN SORUMLULUĞU"

O güne kadar Bush yönetimi Guantanamo’ya gönderdiği 500’den fazla tutukluyu transfer etmişti. Obama yönetimi ise İrlanda İspanya, Portekiz, Belçika ve diğer ülkelerin desteğiyle 240 olan sayıyı 174’e indirdi. Ancak Obama’nın verdiği tarih geçerken, bu amaç muhalefetin tutukluların ABD içinde bir hapishaneye taşınması fikrine itirazları ve Guantanamo’yu kınayan ülkelerin tutukluları almaktaki gönülsüzlükleriyle öncelikler listesinde alt sıralara kayıyor.

 

Haberin Devamı

Örneğin, Obama’nın Nobel Barış Ödülü’nü almak için gittiği Norveç’te görüştüğü yetkililer Guantanamo tutuklularına yeni bir yer bulunmasının “tamamen ABD’nin sorumluluğu” olduğunu söyledi. Almanya ve hapishaneyi eleştiren diğer Avrupalı ülkeler bir iki tutukluyu kabul etti ancak ABD’nin umut ettiği sayıda tutuklu almaktan kaçındı.

 

New York Times'da yayımlanan "U.S. Haggled to Find Takers for Detainees" başlıklı haberden derlenmiştir.

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!