GeriGündem Sürmesiz gözler çok beğenildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sürmesiz gözler çok beğenildi

Gülriz Sururi, alamet-i farikası göz makyajını silerek Hürriyet Yeniyıl özel sayısı için poz vermişti. Bu bir kamuoyu yoklaması da olacaktı. Bakalım hayranları, yakın çevresi hangi halini tercih edecelerdi? İşte yeni yıla bu heyecanla başladı Gülriz Sururi. Yılın ilk günü onu hiç beklemedikleri şekilde görenler telefona sarıldılar.

O gün olanları gülerek anlatıyor. Aslında iki gün önce ‘‘Gülriz Sururi soyundu’’ anonsları başlamıştı. Sururi o günlerde hiç telefon almamış; çünkü dostları onu aramaya cesaret edememiş!

Hatta hukukçu ve yazar dostu Yiğit Okur, bütün bir gece uyuyamamış; yatağında 'Acaba bu kız bir gençlik hatası yaptı da yıllar önce çıplak fotoğraf mı çektirdi? Bu da gazetelerin eline mi geçti? Acaba tazminat mı isteyecek? Ben onu nasıl müdafaa edeceğim?' sorularıyla dönmüş, durmuş...

Ama ertesi gün gazeteyi gördüğünde 'bayılmış', hemen telefona sarıldığı gibi yaşadığı heyecanları anlattıktan sonra, 'Beni bile inandırdılar...' demiş.

O günlerde telefonları hiç susmayan Sururi, 'soyunmasının' genelde tebrik edildiğini, çünkü çok cesur bulunduğunu söylüyor. Galiba kimileri de gönül koymuşlar; 'Bunu nasıl yaptın? Biz bile seni böyle görmedik, yıllardır kendini öyle iyi korumuştun ki!'

Çoğu, eşi Engin Cezzar'ın verdiği ilk tepkiyi vermiş: 'Bu senin lisedeki fotoğrafına benziyor...' Hatta kimisi, anı kitabındaki eski fotoğraflarından biri olup olmadığını sormuş. Ama genel tepki, bu halinin çok beğenilmesi tabii... Sururi, bir alışveriş merkezinde, çok hoş bir beyefendinin Engin Cezzar'a 'Lütfen eşinize söyleyin, siz de razı olun, ne olur artık boyamasın' dediğini anlatıyor keyifle.

Biz şimdi 1 Ocak'taki soruya dönüyoruz. Hani bunun bir test değil de bir 'kamuoyu yoklaması' olduğunu söylemişti Gülriz Sururi. Ve aldığı tepkilere göre karar vereceğine söz vermişti. Şimdi kamuoyundan büyük ölçüde 'böyle kal' tepkisi geldiğine göre ne yapacak? Sururi 'hınzır' bir cevap veriyor:

'Evet, yavaş yavaş alıştırmalara gireceğim. Arada bir yapacağım... Yani yapacağım derken (makyaj) yapmayacağım!'


Gülriz Sururi’nin, Kıldan İnce Kılıçtan Keskince, Bir An Gelir, Biz Kadınlar ve Gülriz'in Mutfağından adlı kitaplarından sonra yazdığı ilk öykü kitabı Girmediğim Sokaklarda nedeniyle yaşadığı heyecan da yabana atılır gibi değil. Sürükleyici ve özellikle 'hınzır' 12 öyküden oluşan kitap üç haftada üçüncü baskısını yaptı.

Yaşar Kemal'in, anı kitaplarından sonra 'Gülriz başka alanlarda da yazmalı, başarılı olacağını düşünüyorum' sözlerinin, Hakkı Devrim ve Selim İleri'nin benzer sözlerle verdikleri desteğin kendisini tetiklediğini ve öykü yazmaya ittiğini söyleyen Sururi, 'Doğan Kitap'ın yaptığı kültür-edebiyat gezileri sırasında da, Türkiye'nin her yerinde okurlarımdan 'ne olur yazın' talepleri geldi. Ben de başladım' diyor.

Son öykü hariç, kitaptaki tüm öyküler kurmaca. İlk hikayesini sekiz yaşında ateşlendiğinde geniş kenarlı şapkasından çok etkilendiği teyzesini tasvir ederek yazan; bir de 20 yaşlarında, bir gece bindiği otobüste yolculuğunu kaleme alan Sururi, bu kitaba kadar bir daha da hikaye yazmamış: 'Eğer ben yazar olarak kabul ediliyorsam, bu söyleyeceğim şeyden utanmam lazım, ama dürüst geldim dürüst gideceğim, o yüzden de söylüyorum: Kağıt ve kalemle masaya oturduğum anda hiçbir şey yok kafamda. Oturunca yazmaya başlıyorum.' Kimi bir gecede, kimi üç günde yazılmış öykülerin, yazılmaya başlandığı ve bittiği tarihler de altlarında yer alıyor.

Bundan sonra yazmaya devam edecek mi?

'Bilmiyorum, cahil cesareti mi dersiniz ama bir roman denemesi yapıyorum.’

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False