GeriGündem Sürmene'deki orman yangını söndürüldü, üzücü manzara ortaya çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sürmene'deki orman yangını söndürüldü, üzücü manzara ortaya çıktı

Trabzon'un Sürmene ilçesinde çıkan orman yangını söndürüldü. Sarıçam ormanlarının bulunduğu doğa harikası bölgede ortaya çıkan manzara gören herkesi üzdü. Yangın ile ilgili Twitter'dan açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Sürmene" etiketine de yer vererek, "Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez" dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter adresinden, "Sürmenemize, güzel Çamburnumuza geçmiş olsun. Orman yangınını söndürmek için gece boyu çalışan kardeşlerimize teşekkür ederim" mesajını paylaştı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığından alınan bilgiye göre, Çamburnu mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve sabaha karşı kontrol altına alınan orman yangını, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve çevre ilçe belediyeleri itfaiye ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince tamamen söndürüldü. Yangının çıkış nedenine ilişkin adli ve idari işlemlerin başlatıldığı bildirildi.

Sürmenedeki orman yangını söndürüldü, üzücü manzara ortaya çıktı

Of ilçesinin Yazlık Mahallesi sakinlerinden Muhammet Bayram, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahallesinin yangının meydana geldiği alanın yukarı kesiminde bulunduğunu söyledi.

Yangının çıktığı ormanın Türkiye'nin nadir alanlarından biri olduğunu dile getiren Bayram, "Burası sarıçamın denize kadar indiği nadir ormanlardan biri. Çok değerli bir orman ve kayıp oldu, artık ihmal mi diyelim, ne diyelim? Diyecek bir şey bulamıyorum." ifadesini kullandı.

Sürmenedeki orman yangını söndürüldü, üzücü manzara ortaya çıktı

Bayram, yangını gördükten sonra alana geldiğini anlatarak, "Yangının nasıl çıktığına dair bir fikrim yok ama burada piknik yapılıyor. Önlemsiz, denetimsiz piknik yapılıyor buralarda. Nasıl çıktığı belli değil ama çok yazık. Bu kadar orman kayboldu." dedi.

Sürmenedeki orman yangını söndürüldü, üzücü manzara ortaya çıktı


Oflu Ümit Arslan ise avlanma belgeli avcı olduğunu ifade ederek, "Gece saat 03.00'e kadar buradaydım. Üzüldük, bu ormanlar bizim, vatan ormanları." diye konuştu.

BAKAN TWITTER'DAN AÇIKLADI: 'YENİDEN AĞAÇLANDIRILACAK'

Sürmene'deki orman yangını ile ilgili Twitter'dan açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Sürmene" etiketine yer vererek, "Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez. Hükümetimiz döneminde yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır." ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANI: 'GEÇMİŞ OLSUN'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Trabzon'un Sürmene ilçesinde meydana gelen orman yangınına dair sosyal medya hesabından geçmiş olsun dileğinde bulundu. Sürmene'de meydana gelen orman yangını nedeniyle sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Sürmenemize, güzel Çamburnumuza geçmiş olsun. Orman yangınını söndürmek için gece boyu çalışan kardeşlerimize teşekkür ederim" ifadesini kullandı.
 

.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle