GeriGündem Suriye'ye yine karşılık verildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye'ye yine karşılık verildi

Suriye'ye yine karşılık verildi
refid:21633715 ilişkili resim dosyası

Hatay'ın Yayladağı İlçesi kırsalına dün akşam ve bugün top mermisi düştü. Bugün önce sabah saat 07.00'de sonra saat 11.00'de ve son olarak 15.45'de düşen top mermilerine anında karşılık verildi. Bu arada tedirgin olan vatandaşlar için önlemler alınıyor. Hatay Valiliği, vatandaşları balkona çıkmamaları ve açık alanda bulunmamaları için uyardı. Kızılay da korku içinde içinde yaşayan yöre halkına psikososyal destek verileceğini açıkladı.

Suriye'den yapılan top atışları sırasında, dün akşam saatlerinde bir top mermisi Hatay'ın Yayladağı ilçesi sınırlarına düştü.

SURİYE'DEN YAYLADAĞI'NA TOP MERMİSİ DÜŞTÜ / WEB TV

Özgür Suriye Ordusu ile yaşanan çatışmalar sırasında, Suriye Ordusu'nun Lazkiye kenti sınırından attığı top mermisi, Hatay'ın Yayladağı ilçesi Aşağı Pullu Yazı Köyü kırsalına düştü. Top mermisinin Türkiye topraklarına düşmesi üzerine, ilçedeki 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı'na ait obüsler, Suriye topraklarına top atışı yaptı.

Suriyeye yine karşılık verildi

"SİZ VATANDAŞLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?"

Aysel ALP / ANKARA

Hatay'a dün ve bugün düşen top mermilerinden sonra Valiliğin vatandaşa önlem olarak 'balkona çıkmayın', 'açık alanda dolaşmayın' uyarısı MHP'yi kızdırdı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Siz vatandaşla dalga mı geçiyorsunuz. Balkona çıkmayın, açık alana çıkmayın. Akçakale'de insanlarımız evlerinde öldüler. Evinizde oturmayın. Ee, ne yapacak vatandaş? Mülteci çadırına mı koyalım, diyorsunuz yoksa? Kendi vatanında mülteci çadırına" diye sordu.

Vural, Hatay valiliğinin iki önlem olarak balkona çıkmayın ve psikososyal destek verilecek, açıklamalarına sert tepki gösterdi. Vural, "Bu kadarına da pes doğrusu. Top mermilerinin oraya düşmesini önlemek yerine, vatandaşa balkonuna çıkma, açık alanda dolaşma, deniyor. Bir de psikososyal destek vereceklermiş. Ne demek bu? O bombaları bomba olarak değil de; düğünlerde bayramlarda atılan havai fişekler olarak düşünün, mü diyecek psikolog? Bu vatandaşla dalga geçen bir yönetim anlayışının sonucudur" dedi.

CAN MAL KAYBI YOK

Top mermisinin kırsal alana düşmesi, can ve mal kaybını önledi. Askeri yetkililer, askerin teyakkuz halinde olduğu öğrenildi.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi'nde Suriye'nin attığı top mermisinin patlaması sonucu 5 kişinin yaşamını yitirmesi ve 10 kişininin yaralanmasının ardından Türkiye angajman kuralları gereği Suriye'de tespit edilen askeri noktalara top atışı yapmıştı.

TOP MERMİSİ DÜŞEN BÖLGENİN GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

HATAY'A İKİNCİ TOP MERMİSİ

Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'yle görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında önceki gün bir top mermisinin daha Hatay Altınözü'ne düştüğünü söylemişti.

SABAH 07.00'DE TOP MERMİSİ DÜŞTÜ, TÜRKİYE ANINDA YANIT VERDİ

Yayladağı İlçesi'ne bağlı sınırın sıfır noktasında bulunan Güveççi Köyü sakinleri güne silah sesleriyle uyandı. Saat 06.00 sıralarında Harabjoz Köyü'nde Özgür Suriye Ordusu ile Esad'a bağlı Suriye Ordusu arasında yoğun bir çatışma başladı. Silah ve patlama seslerinin duyulduğu Güveççi Köyü sakinleri sınır bölgesinden iç bölgelere doğru uzaklaşırken Suriye'den atılan bir top mermisi Güveççi Köyü kırsalına düştü. Top mermisinin kırsala düşmesi can ve mal kaybını önledi. Top mermisinin Türkiye topraklarına düşmesi üzerine ilçedeki 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı'nın karşılık verdiği bildirildi.

KÖYDEN DUMANLAR YÜKSELDİ, VATANDAŞLAR PANİKLEDİ / Foto Galeri

Televizyon kanallarının canlı yayın araçlarının bulunduğu alana doğru gelen kurşunlar nedeniyle, bazı gazetecilerin korunmak için yere yattığı gözlendi. Bölgede görevli AA muhabirinin yanından da mermi geçti.

Çatışmaların aralıksız devam ettiği bölgede, zaman zaman atılan havan toplarının da Suriye topraklarında ya da sınıra çok yakın bölgede patladığı ve bu alandan dumanların çıktığı gözlendi.

Çatışmalar nedeniyle yaralanan muhalif askerleri almak için bölgeye sivil araçların geldiği de kameralara yansıdı.

Güveççi köyü sakinlerinin büyük tedirginlik yaşadığı, evlerinin dışına çıkmaya korktuğu gözlendi. Güveççi köyünde vatandaşlar, camiden yapılan anonslarla evlerinin balkonlarına çıkmamaları ve açık alanlarda durmamaları konusunda uyarıldı.

Bu arada, Suriye bölgesinden atılan havan topu mermisi sabahın erken saatlerinde Güveççi köyü kırsal alanına düşmüş, Türkiye'deki askeri birlikler de anında karşılık vermişti.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: MİSLİYLE KARŞILIK VERİLDİ

Hatay Valiliği'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, bugün saat 07.00 sıralarında, Yayladağı 3. Hudut Tabur Komutanlığı, 7. Hudut Bölük Komutanlığı, Güveççi Hudut Karakolu sorumluluk sahasında bulunan 358 No'lu Hudut Taşı mevkisindeki boş araziye, Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarından atılan 1 top mermisinin Türkiye tarafına sınırı 50 metre geçerek düştüğü bildirildi.

Top mermisinin düştüğü yerin en yakın yerleşim yeri olan Güveççi köyüne yaklaşık 700 metre, Güveççi Hudut Karakolu'na ise yaklaşık 300 metre mesafede olduğunun ifade edildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Top mermisinin Suriye Arap Cumhuriyeti güvenlik güçlerince sınır hattının Suriye Arap Cumhuriyeti tarafındaki Suriyeli muhalif gruplara atıldığı değerlendirilmektedir. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır. Güveççi Hudut Karakolu'nda bulunan 81 mm'lik havan ile 4 atım yapılarak misliyle karşılık verilmiştir. Hudut birliklerimiz tarafından emniyet tedbirleri artırılarak, gözetleme faaliyetlerine devam edilmektedir.”

İKİNCİ TOP MERMİSİ

Saat 11.00 sıralarında Güveççi Köyü yakınlarında bulunan gözetleme kulesinin yakınlarına bir top mermisi düştü. Gözetleme kulesinin yaklaşık 50 metre uzağına düşen top mermisinin ardından dumanlar yükseldi.

Top mermisinin düştüğü bölgenin yerleşim alanı olmaması nedeniyle can ve mal kaybı meydana gelmedi.

Top mermisinin Suriye ordusunun sınırındaki muhaliflere yönelik atışı olarak değerlendirilirken Türkiye’nin anında buna karşılık verdiği öğrenildi.

ÜÇÜNCÜ TOP MERMİSİ DÜŞTÜ

Yayladağı İlçesi'ne bağlı Aşağıpullayazı Köyü'nün yerleşim alanına 800 metre uzaklıktaki kırsal alana saat 15.00 sıralarında Suriye ordusunun muhaliflere attığı bir top mermisi düştü. Merminin düştüğü alanda yerleşim merkezi olmaması nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı. Bu mermi ile birlikte bugün Hatay sınırlarına düşen top mermisi sayısı 3'e yükseldi.

SURİYE TOPUNA KARŞI KIZILAY'DAN PSİKOSOSYAL DESTEK

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Akçakale'ye top mermisinin düşmesinin ardından hakim olan korkuyu yenmek için bölgeye psikososyal destek için personel göndereceklerini söyledi.

Türk Kızılayı olarak Türkiye'nin Suriye sınırında yaklaşık 1,5 yıldır dara düşenlere yardım ettiklerini anlatan Akar, şunları söyledi:
“Şimdiye kadarki yardımlarımız çadır kentlerde yaşayan insanların barınmalarını ve gıda teminlerini sağlar nitelikteydi. Suriye vatandaşlarına sınırın üzerinden ülkemize geçmeden yardımlarımız da veriliyordu. Tabii ki burada kendi vatandaşlarımız da dara düşmüş ise muhakkak yardım edeceğiz. Orada bir korku hakim. Zalim bir idarenin kendi vatandaşlarını öldürmek için attığı toplar Türkiye'ye isabet etti. Maalesef 5 vatandaşımız şehit oldu. Bu korkuyu hep beraber yenmek için Türk Kızılayı'nın psikososyal destek elemanları orada faaliyete başlıyor. Halkımızı teskin edeceğiz, gerekli yardımları yapacağız ve bu belayı hep beraber atlatacağız.”


AKÇAKALE'DE ÜZERİNE TOP MERMİSİ DÜŞEN EV - FOTOGALERİ

False