Suriyeli muhaliflerden müthiş iddia

Suriyeli muhaliflerden müthiş iddia

Suriyeli muhalifler bugün hükümet güçlerinin başkent Şam'a düzenlediği bombardımanda üç İranlı rehinenin öldüğünü iddia etti.

Haberin Devamı

Muhalifler Suriye ordusunun bir saat içinde bombardımana son vermemesi halinde ellerindeki 45 rehineyi öldüreceklerini duyurdu.

İranlı 48 kişilik grup Cumartesi günü kaçırılmıştı.

İran basını gruptakilerin Şam'da bulunan bir kutsal mekanı ziyaret etmek için yola çıkan hacılar olduğunu bildirdi.

Suriyeli muhalifler ise gruptakileri “Esad yanlısı Şebiha milisi” oldukları gerekçesiyle kaçırdıklarını belirtti. Olayı üstlenen E Bera Tugayı isimli grup Youtube’a yüklediği videoda kaçırılanların İran Devrim Muhafızları’na bağlı olduğunu öne sürdü.

Tahran yönetimi, İranlıların kurtarılması konusunda Katar ve Türkiye'den yardım istedi.

ŞAM'DA 25, TOPLAMDA 67 ÖLÜ
Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise sabahtan bu yana Şam'ın semt ve çevre beldelerine düzenlenen bombalı saldırılarda 25 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre örgüt, Halep'te 17, Hama'da dokuz, Humus'ta yedi, Deyr ez-Zor'da altı, Dera'da iki ve İdlib'de bir olmak üzere ülke genelinde düzenlenen operasyonlarda açılan ateş sonucunda ölü sayısının 67'ye çıktığını duyurdu.

Bu arada Halep'teki yerel aktivistlerden Sair Halebi, savaş uçaklarının yanı sıra helikopterlerin Halep'in Meskin Hanun, Şaur, Halbe ve Salahaddin bölgelerini bombaladığını, Salahaddin'de nizami ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade ederek, “ÖSO kentte stratejik bir askeri noktayı ele geçirdi. Burada iki ordu arasında çıkan çatışmada ÖSO çok sayıda tankını ve asker aracı imha etti” dedi.

Yerel kaynaklar ise Humus'un Telbise ve Rastan ilçelerinde bombalamalar sonucu ölü ve yaralılar olduğunu ve ilçelerden dumanlar yükseldiğini, halkın operasyon bölgelerinde güvenli yerlere kaçtığını ifade  ettiler.

İdlib'in Kefer Nebil beldesinde ve Deyr ez-Zor'un Cebeliye bölgesinde resmi ordu ile ÖSO milisleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığına kaydeden  kaynaklar, ordunun söz konusu yerlere ağır silahlarla saldırıya geçtiğine işaret etti.

Haberin Devamı

Şam'ın Kadem, Rükneddin ve Doğu Guta semtlerinde ÖSO ile resmi ordu birlikleri arasında sokak çatışmaları çıkarken güvenlik güçleri de Muhaciri bölgesine saldırılar düzenledi.

Başkentin batısında yer alan Zebadani kentinde de ordunun ağır silahlarla  saldırı düzenlediği ve çok sayıda evin hasar gördüğünü, kentten dumanların  yükseldiği bildirildi.

Haberle ilgili daha fazlası: