GeriGündem Suriye'de tehlikeli hareketlilik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  80
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye'de tehlikeli hareketlilik

Suriye'de tehlikeli hareketlilik
refid:22070358 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Suriye hükümetinin son günlerde kimyasal silah parçalarının yerlerini değiştirdiği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, ABD istihbarat yetkililerinin Suriye'nin geçen hafta içinde kimyasal silahlarını bulundurduğu birden fazla yerde hareketlilik saptadığını söyledi.      


ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da Eylül ayının sonlarında yaptığı bir açıklamada, istihbarat raporlarının, Suriye hükümetinin ülkedeki bazı kimyasal silahların yerlerini koruma altına almak amacıyla değiştirdiğini gösterdiğini belirtmişti. Panetta, buna karşın ABD'nin Suriye'deki kimyasal silahların bulunduğu önemli alanların güvenli olduğuna inandığını kaydetmişti.

Suriye'nin dünyadaki en büyük kimyasal silah programlarından birine sahip olduğu kabul ediliyor.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad rejimi tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, ülkedeki kimyasal silahların Suriyelilere karşı olmasa da dış güçlere karşı kullanılacağı bildirilmişti.


ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, Esad rejimine kimyasal silahları kullanmaması uyarısında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen bir toplantıda, Obama'nın Suriye yönetimine yönelik kimyasal silahlar konusunda yaptığı uyarının, ABD'nin kırmızı çizgisi olduğunu belirterek bu ülkenin kimyasal silah kullanmasının ABD'yi süratle harekete geçireceğini ifade etmişti.
Clinton açıklamasında, “Görüşlerimizi açıkça ortaya koyduk. Bu ABD için bir kırmızı çizgidir. Esed rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silahlara başvurduğuna ilişkin inandırıcı delil olması durumunda ne yapacağımızın ayrıntıları konusunda imada bulunmayacağım. Ancak, sonuçta böyle bir durum ortaya çıkarsa kesinlikle harekete geçmeyi planladığımızı söylemek yeterlidir” demişti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle