GeriGündem Suriye’ye sevkıyatı karadan da durdururuz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye’ye sevkıyatı karadan da durdururuz

Suriye’ye sevkıyatı karadan da durdururuz
refid:18814562 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye’ye havadan ve denizden uygulanan silah sevkıyatı ambargosuna karadan da başlandığını açıklayarak, “Böyle bir girişim olursa durdurur el koyarız” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi: “Suriye’ye yönelik söylediğimiz gibi herhangi bir silah taşıyan araç olduğu takdirde bunları engellemeye yönelik kararımızı açıkladık. Kendilerine de söyledik. Komşu ülkelere de ayrıca duyurduk ve söyledik. Bunun için daha önce biliyorsunuz Marmara’da bir gemiye müdahalemiz olmuştu. Şimdi de eğer bu tür uçaklar olacak olursa, karadan böyle bir nakliye olmuş olursa daha önce durdurduğumuz, el koyduğumuz gibi durdurur el koyarız. Bizim tespitlerimiz neleri yapabileceğimize dair var. Ama bunun adımlarını atma noktasındaki yol haritasını açıklamış değiliz. Dışişleri çalışmalarını yapıyor. Önümüze getirecekler ve yol haritasını uygulayacağız.

(ABD’den Predator insansız hava aracı alımı) Kendilerine ‘ister satın alma ister kiralama şekliyle alabiliriz’ dedik. Görüşmelerimiz devam edecek. Olumsuz bir durum söz konusu değil. Mutabakat istikametinde gelişmeler. Bizim verilmiş bir teklifimiz var, bu teklif çerçevesinde temenni ederim ki gelişmeler olur.

(Talabani’yle sınır ötesi operasyonları görüşme) ‘Terör devam ettikçe sınır ötesi operasyonlarımız da aynen devam edecektir’ dedik. Bu konuda kendilerinin olur mu olmaz mı diye de bir yaklaşımı zaten olmadı. Bizim istediğimiz birincisi silah bırakma olayıdır. Ve bu silah bırakma konusunda terör örgütü eğer bu işi başarabilirse zaten operasyonların da bitmesi anlamına gelir ki, terör inanıyorum ki minimize olacaktır. Ama terör örgütünün kendi içinde ayrı sıkıntıları olabilir o ayrı mesele. Biz şu anda bütün çalışmalarımızı terörle mücadelede olması gereken bütün boyutlara yönelik vermeye devam edeceğiz.

Sondajı bırakırlarsa bırakırız

(Kıbrıs’ta sondaj çalışmaları) Kıbrıs adasında yaşayan herkesin orada eşit hakkı vardır. Dolayısıyla Kıbrıs’taki Türklerin de orada eşit hakları vardır. Bu eşit haklar çerçevesinde orada denizin altındaki kaynaklar, zenginlikler, hepsinde Kuzey Kıbrıs’taki Türk kardeşlerimiz haklarını alacaklardır. Eğer Rum tarafı aramayı bırakırsa biz de orada bu tür bir çalışmayı durdururuz. Çünkü bizim için en önemli şey müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesidir.”

Bu arada Başbakan Erdoğan’ın dünkü İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’la görüşmesi ertelendi. Erdoğan’la görüşen eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın ise kabulde ceketinin üzerinde sıvı lekeler bulunması dikkat çekti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False