Suriye sınırında sıcak gece

Suriye sınırında sıcak gece

SURİYE sınırında çarşambayı perşembeye bağlayan geceyarısı İsrail uçaklarının hava sahası ihlali yaptığı iddiası ile Suriye Ordusu'nun ateşine maruz kaldığı açıklanırken; aynı saatlerde Türkiye’nin Suriye sınırına yakın bölgesinde de savaş uçaklarının yoğun ve alçaktan uçuşu sırasında boş alanlara 2 yakıt tankı düştü.

Haberin Devamı

SURİYE sınırında çarşambayı perşembeye bağlayan geceyarısı İsrail uçaklarının hava sahası ihlali yaptığı iddiası ile Suriye Ordusu'nun ateşine maruz kaldığı açıklanırken; aynı saatlerde Türkiye’nin Suriye sınırına yakın bölgesinde de savaş uçaklarının yoğun ve alçaktan uçuşu sırasında boş alanlara 2 yakıt tankı düştü.

Suriye açıkladı, İsrail sessiz
Suriye resmi SANA ajansının haberine göre Suriye ordusu sözcüsü, İsrail uçağının Suriye hava sahasına kuzeyden girdiğini, doğuya yönelen uçağın ses duvarını aştığını kaydetti. “İsrail uçağının yerleşim olmayan bölgelere mühimmat bıraktığını” söyleyen sözcü, bunun ardından Suriye hava savunma birimlerinin buna karşı gelerek uçakları hava sahasını terk etmeye zorladığını ifade etti. Olayda ölen ve yaralanan olmadığı bildirildi.
İsrail ordusu ise İsrail uçaklarının Suriye’nin hava sahasını ihlal ederek bazı hedeflere ateş açtığı haberiyle ilgili henüz yorumda bulunmadı.
Gece saat 24.00 sıralarında Hatay’ın Suriye sınırındaki Samandağ ilçesi yönünden gelen bir grup savaş uçağı kuzeye doğru uçarken, Kırıkhan ilçesinde oldukça alçaktan geçti. Bu ilçedeki yurttaşlar, 3-4 uçağın yerden 500 metre kadar yüksekten uçtuğunu, camların sarsıldığını söyledi. Uçaklar Hassa İlçesi’ne doğru giderek gözden kayboldu. 15 dakika kadar sonra bu kez kuzeyden güneye doğru yine alçaktan bir uçuş gerçekleşti. Saat 01.00 sıralarında da çok yüksekten uçan savaş uçakları farkedildi. Hatay’ın yanısıra, Şanlıurfa ve Gaziantep’in sınıra yakın bölgelerinde de aynı dakikalarda gece uçuşları olduğu öne sürüldü.

DHA muhabirinin edindiği resmi olmayan bilgiye göre; Türk savaş uçakları bu saatlerde, ‘Görüş eğitimi uçuşu’ gerçekleştirdi. Suriye’den dün yapılan açıklamalarda ise, bu uçuşların gerçekleştiği aynı saatlerde, İsrail uçaklarının Suriye hava sahasını ihlal ettiği ve ateş açıldığı bildirildi. Bunun üzerine, Hatay, Şanlıurfa ve Gaziantep il sınırlarında uçan uçakların İsrail uçakları olabileceği yorumları yapıldı. Bu yorumlar, bugün Türk yetkililer tarafından yalanlandı.

2 YAKIT TANKI DÜŞTÜ
Sözkonusu uçuşların gerçekleştiği aynı saatlerde Hatay’ın Hassa ve Gaziantep’in Oğuzeli ilçelerinde 2 yakıt tankı boş arazilere düştü.

Suriye sınırına 3 kilometre uzaklıkta Hassa’nın Büyükger Mezrası yanında yaklaşık 4 metre uzunluğunda görenlerin balinaya benzettiği yakıt tankını, dün öğleden sonra mezraya koyun otlatmaya giden çobanlar fark etti. Hemen jandarma ekiplerine haber verildi. Hassa Jandarma Bölük Komutanlığı, savaş uçağı yakıt tankı olduğunu belirlediği parçanın etrafından güvenlik şeridi oluşturarak, köylülerin yaklaşmasına izin vermedi. Olay yerine gelen inceleme ekipleri havanın kararmasıyla çalışmalara ara verdi. Sabahın ilk ışıklarıyla parçanın incelenmesine tekrar başlandı.
Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi’ne bağlı Uğurova Köyü’ne köylüler tarafından bulunan ve füzeye benzetilen parça jandarma ekipleri tarafından incelenerek, savaş uçağı tankı olduğunu belirlendi. Jandarma ekipleri yaklaşık 5 metre uzunluğundaki parçayı üzerini brandayla kapatarak askeri araçla Gaziantep’e gönderdi. Düşen parçalarla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İT DALAŞI İDDİASI
Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi’ne bağlı Uğurova Köyü’ne önceki gece alçak uçuş yapan bir uçağın düşürdüğü ya da bıraktığı ileri sürülen yakıt tankının korkusunu yaşadıklarını söyleyen köylülerden gece uçuşlarını görenler, havcılıkta ‘it dalaşı’ olarak tanımlanan görüntüler izledikleri iddiasında bulundu.

Alçak uçuş yapan uçakların gürültüsüyle yataklarından fırladıklarını ileri süren Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi’ne bağlı Gündoğan, Yeniköy, Belören, Kaşyolu ve Uğurova Köyü sakinleri, önceki gece 00.30 - 01.00 sıralarında önce bir gürültüyle yataklarından fırladıklarını, ışıkları kapalı ve kuyruğundan alev çıkan bir savaş uçağının oldukça alçaktan büyük bir gürültüyle Batı’dan Doğu’ya doğru uçtuğunu, bu uçağın geçişinden bir dakika kadar sonra ise 4-5 kadar, ışıkları yanan savaş uçağının geçtiğini söyledi. Köylüler şöyle dedi:

“İlk uçak geçtiğinde bir ses duyduk. Bu ses muhtemelen sabah bulunan ve yakıt tankı olduğu ileri sürülen cismin bırakılmasından kaynaklanan sesti. Arkada gelen uçaklar adeta öndeki uçağı kovalıyor, o da kaçıyordu. Köyümüz havaalanına yakın olduğu için zaman zaman yolcu uçaklarının gürültülerine tanık olurduk. Ama, ilk kez böyle savaş uçaklarının alçak uçuşuna tanık olduk. Kovalanan uçak çok alçaktan, kovalayanlar ise daha yüksekten uçuyorlardı. Sabah tank olduğu ileri sürülen cismi görünce Jandarmayı arayarak bilgi verdik. Onlar da gelip korumaya aldı ve bizi yaklaştırmadılar. Sonra da götürdüler.”

Üzerinde İngilizce yazı ve rakamlar bulunan yakıt tankı brandayla örtülüp kapalı kasa bir askeri araçla önce 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na götürüldü. Buradan da Diyarbakır Pirinçlik Askeri Üssü’ne götürüleceği, olay yerinde inceleme yapan ekibin de Diyarbakır’dan geldiği bildirildi.

Bu arada düşen cisim ile ilgili olarak köylerde kulaktan kulağa çeşitli dedikodular yayıldı. Bazı köylüler, düşen yakıt tankının Suriye’yi bombalayan İsrail uçağına ait olduğunu, Türk hava sahasına girdiği için Türk F-16’ları tarafından kovalandığını, daha sonra da Şanlıurfa’ya inişe zorlandığını ileri sürdü.

Haberle ilgili daha fazlası: