Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapadı

Güncelleme Tarihi:

Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapadı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 14, 2012 09:41

Konya'da bir açılış için bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye hava sahasının Türk sivil uçaklarına kapatıldığı" haberi hakkında açıklama yaptı.

Haberin Devamı

Suriye haber ajansı SANA'nın, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın aldığı kararla Türk sivil uçaklarının Suriye üzerinde uçmasının yasaklandığını açıklamasının ardından, Konya'da Kebelebek Vadisi'nin temel atma töreninde bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

SANA tarafından, Türkiye’nin Rusya’dan Suriye’ye giden bir sivil uçağı Ankara’da inmeye zorlaması üzerine misilleme olarak alındığı belirtilen karara Davutoğlu'nun yorumu şöyle oldu:
       
“Bildiğiniz gibi geçen hafta bir savunma, askeri nitelikli malzeme taşıdığı tespit edildiği için, bir Suriye uçağını kontrol etmek amacıyla indirdiğimiz için o gün zaten biz, Suriye hava sahasını bundan sonra Türk  uçaklarına, sivil uçaklar da dahil kullanılmaması yönünde karar almıştık. Bu  sivil havacılara bildirilmişti ve gerekli tedbirler alınmıştı. Dolayısıyla  Türkiye'nin almış olduğu bir karardı. Onu teyit etmiş olabilirler ancak bu arada bir başka kararı da dün aldık ve Suriye tarafına tebliğ ettik, Suriye'nin bu kararı alması öncesinde...”
       
"KIYMETİ HARBİYESİ YOKTUR"
       
“Daha önce Suriye askeri uçuşlarına kapattığımız hava sahamızı Suriye  uçaklarının kullanacağı sivil uçuşlar için de dün kapatmıştık” diyen Davutoğlu,  sözlerini şöyle sürdürdü:
       
“Çünkü sivil uçuşlar sivil nitelikte yapılan uçuşlardır. İçinde her ne  surette olursa olsun, çiftli kullanım tekli kullanım, hiç birisi bu anlamda  mazeret değil. Askeri bir makama askeri nitelikli bir malzemenin taşındığı tespit  edildiği için Suriye Savunma Bakanlığı'na bu sivil uçuşların istismar edildiği,  kötüye kullandığını tespit ettiğimiz için Suriye tarafına dün bildirimde  bulunulmuştu. Bundan sonra Türk hava sahasının, kendi halkına savaş açmış bir  rejime herhangi bir bir şekilde destek sağlamak üzere askeri bakımdan yapılacak  uçuşlara kapanmış olduğunu zaten teyit etmiştik. Dolayısıyla Suriye yönetiminin  bu açıklamasının bizim açımızdan bir kıymeti harbiyesi yoktur.”
      
DİYALOG ÖNERİSİ 
       
“Rusya'nın Türkiye ile Türkiye arasında bir diyalog kurulması önerisi var. Suriye yönetiminin bu diyaloğa hazırız şeklinde bir açıklaması oldu. Bununla  ilgili düşünceleriniz nelerdir?” sorusuna ise Davutoğlu, şu yanıtı verdi:
       
“Biz Suriye ile diyaloğu 10 yıldır en yoğun şekilde sürdürdük. Suriye'de  ilk sosyal hareketler başladığı zaman da aylarca diyalog sürdürdük ve aylarca  söylediğimiz tek şey vardı; 'halkınla diyalog kur, sen halkınla dost olursan biz  de sana dost oluruz, esas olan Suriye halkıdır.' Ama sen halkını katledersen, on binlerce sivil, şimdi hatta artık yüz binlerce, Türkiye ve çevre ülkelere  kaçarken, bizim onlarla dost olmamızın bir anlamı yok. Diyalog ancak anlam  taşıdığında ifade eder. Eğer bizimle diyalog sadece bir rejime kendi meşruiyetini takviye edecek bir bir unsur niteliği taşıyacaksa, bunun bir anlamı olmaz. Bizim  çağrımız şudur; Esed rejimi önce kendi halkıyla diyalog kurmanın yollarını bulmalı, kendi halkıyla barış yapmadıkça, kendi halkının iradesini öne çıkarmadıkça, kendi halkının hayat hakkına saygı göstermedikçe, bizim için  diyalog kapılarını açmanın bir anlamı olmaz.
       
Düşünün ki bir rejim, Konya'da bu manevi diyarda, yüreğim sızlayarak  söylüyorum kendi halkına buradan, Konya'yı bu tepeden topa tutabilir misiniz?  Hangi vicdan şu tepeden Konya'yı topa tutabilir, hangi vicdan Konya'nın üzerinde  uçaklar uçurup bombalayabilir ya da helikopterlerle bombalayabilir? Halep'te bu  oluyor, yüreğimizi yakan budur, Humus'ta bu oluyor, Deyru'z Zor'da da bu oluyor, hatta Şam'da bu oldu. Şam bizim için yüreğimizde yaradır, Halep yaradır.”
       
“MESELE ÖNCELİKLE SURİYE İLE TÜRKİYE ARASINDA”
       
“Rusya, indirilen Suriye uçağıyla ilgili yapılan açıklamanın kendilerini  tatmin etmediğini bildirdi. Bununla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılacak mı?”  sorusuna da şöyle yanıtladı:
       
“Şimdi kendi halkına kendi şehirlerine bu zulmü yapan insanların bize  diyalog çağrısında bulunmanın ne anlamı var? Kendi halkıyla diyalog kurduğu gün  ve kendi halkının iradesine saygı duyduğu gün, bizim herkese kapımız açık ama  bizim kendi halkının iradesine saygı duymayanlarla diyaloğun bir anlamı olduğunu  düşünmüyoruz. Şimdi tabi Rusya'dan gelen açıklamaları titizlikle takip ediyoruz.  Rusya tarafından gereken açıklamalarda bulunuldu. Onun için kamuoyu önünde bu  konuda karşılıklı bir açıklama ihtiyacı içinde değiliz. Bu mesele öncelikle  Türkiye ile Suriye arasında... Suriye uçağıdır. Ancak giden malzemenin gittiği  makam belli, malzemenin niteliği belli, malzemeyi gönderen fabrika belli yani  bunun çok açık unsurları var. Tartışılacak bir tarafı yok.” 

Haberin Devamı

Haberin Devamı

Haberle ilgili daha fazlası: