“Suriye düşürdü” iddiası

Güncelleme Tarihi:

“Suriye düşürdü” iddiası
Oluşturulma Tarihi: Haziran 22, 2012 18:40

Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kaybolan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağının düşme nedenine ilişkin farklı iddialar ortaya atılıyor.

Haberin Devamı

Lübnan Hizbullahı'na ait olan El Manar kanalı, Suriyeli güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, uçağın vurularak düşürüldüğünü öne sürdü. Bu iddia, Reuters haber ajansı ve BBC başta olmak üzere uluslararası yayın organları tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu. 

El Manar kanalı konuyla ilgili haberinde, "Şam'daki Manar muhabirine konuşan Suriyeli güvenlik kaynakları, Suriye savunma güçlerinin Türk savaş uçağını düşürdüğünü teyit etti" dedi. 

Hürriyet Daily News gazetesi, jetin Suriye güçleri tarafından düşürüldüğü iddialarının resmi bir Türk kaynak tarafından doğrulandığını bildirdi.

BBC Arapça, Suriye'nin kuzeyindeki Lazkiye kentinde bulunan görgü tanıklarının uçağın Suriye hava savunma sistemlerinin açtığı ateş sonucu düşürüldüğünü söylediklerini bildirdi.  

Haberin Devamı

“İKİ UÇAK VARDI, BİRİ KAÇTI”

BBC Arapça ayrıca uçağın Akdeniz kıyısında bulunan Ras el-Basit kentinin açıklarında düşürüldüğünü belirtti. 

Russia Today de yine görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, pilotların Suriyeli yetkililer tarafından tutuklandığını öne sürdü. Ayrıca ikinci bir Türk savaş jetinin de ateş açılmasının ardından kaçarak, Türk hava sahasına geri döndüğünü iddia edildi. 

Russia Today'e konuşan Suriyeli gazeteci Ihab Sultan, "Görgü tanıkları, Türk hava sahasından gelen iki savaş uçağı gördü. Uçaklardan birisi Suriye'nin karasularında düştü, diğeri ise hasar almasına karşın kaçmayı başardı" dedi.

RUSYA’NIN KALKANI MI DÜŞÜRDÜ?

Ortaya atılan ve henüz resmi kaynaklar tarafından teyit edilmeyen bir diğer iddia da uçağın Suriye üzerinde uçarken, Rusya'nın kalkan sistemi tarafından kilitlenerek düşürüldüğü yönünde. 

Geçtiğimiz hafta içerisinde Fransız Le Figaro gazetesi, Rusya'nın, Suriye'nin Türk sınırına yakın Kesap bölgesinde gözlem amacıyla kullanılmak üzere bir radar tesisi kurduğunu bildirmişti. Kesap, Lazkiye'nin 30 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Ras el-Basit, Kesap'a yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunuyor.

“Suriye düşürdü” iddiası

 

Haberle ilgili daha fazlası: