GeriGündem Suriye atışması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye atışması

İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom'un ABD'nin Suriye'yi hedef gösteren tavrını destekleyen konuşması, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü sıkıntıya soktu. Gül, ‘‘Bölgeyi rahatsız edecek gelişmelere fırsat vermemeli. İstikrar sağlanması için İsrail de dahil herkes hizmet edecektir’’ dedi.

PAZAR günü Suriye'nin Başkenti Şam'a yapacağı geziyi bir gün önce aniden iptal eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün Ankara'da ağırladığı İsrailli meslektaşı Silvan Şalom'un Suriye'yi hedef alan sözleri karşısısında şok oldu. Şalom, görüşmelerden sonra düzenlenen ve televizyonların canlı yayınladığı ortak basın toplantısında, Irak'tan sonra Suriye'yi tehdit eden ABD'ye tam destek verdi ve Şam yönetiminin terör örgütlerinin faaliyetlerine destek verdiğini savundu. Gül ise Şalom'un bu sözleri karşısında ortamı biraz olsun yumuşatmaya çalıştı ve ABD'nin Suriye'ye saldırmasına karşı olduğu mesajını verdi.

Şalom dün Ankara'ya yaptığı bir günlük ziyarette, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Gül'le de Dışişleri Konutu'nda heyetlararası görüşmelere katıldı.

ŞAM TERÖRÜ CESARETLENDİRİYOR

Dışişleri Konutu'ndaki görüşmeden sonra Şalom, ABD'nin Suriye'yi hedef göstermesini şu sözlerle destekledi:

‘‘Suriye terör örgütlerinin faaliyetlerine izin veriyor. Şam yönetimi ile Hizbullah arasında ilişki var. Şam Havaalanı terör örgütleri için önemli bir sevkıyat merkezi. Maalesef bunları engellemek için bir şey yapmıyorlar. Tam tersine cesaret veriyorlar. Terör örgütleri, faaliyetlerini Suriye içinde sürdürüyor. Bu da bizce mutlaka durdurulmalı. Suriye'nin bizimle de ortak sınırı var. Tabii ki barış istiyoruz. Eğer Şam olumlu bir adım atarsa, o zaman tabii ki bu yeni bir atmosfer getirecektir.’’

GÜL: SAVAŞ YAYILMAMALI

Şalom
'un açıklaması Gül'ün yüzünün asılmasına neden oldu. Savaşın Irak'la sınırlı kalması gerektiğinin kaydeden Gül, şunları söyledi:

‘‘Bölge yeteri kadar yoruldu, dolayısıyla barış bir an önce gelmeli. Herkes bu yönde hareket etmeli, bölgenin rahatlaması için yardımcı olmak gerekir. Bölgeyi rahatsız edecek gelişmelere fırsat vermemeli. Türkiye olarak bölgedeki asli unsurlardan biriyiz, çatışmalardan zarar gören bir ülkeyiz. Suriye ve İran komşularımız ve komşu ülkelerle ilişkilerimizi en iyi tutmak için çabalıyoruz. Bölgede istikrar sağlanması için İsrail de dahil herkes hizmet edecektir.’’
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle