Süper mutant uyarısı

Süper mutant uyarısı

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Ahmet İnal, “Delta mutasyonunda semptomlar biraz daha farklı hale geldi. İnsanlarda baş ağrısı, grip, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla kendisini göstermeye başladı. Delta mutasyonunda en büyük sorunumuz, insanların kendisini grip olduğunu zannederek doktora gitmemesi ve test yaptırmaması” dedi.

Haberin Devamı

Süper mutant uyarısı yapan Dr. Ahmet İnal, şunları söyledi: “Şu anki virüs ilk çıktığı halinden daha bulaşıcı. Maalesef şu an daha bulaşıcı olan virüse karşı insanların tedbirleri bıraktığını görüyoruz. En büyük sorunlarımızdan birisi bu. Özellikle toplu yaşam alanları, düğünler, cenaze merasimleri ya da alışveriş merkezleri ve pazaryerleri bizim için büyük risk oluşturuyor.

İnsanlar burada maske, mesafe ve temizlik kurallarına çok uymuyorlar. Kurallara uymazsak virüsü daha çok bulaştıracağız. Bizlerin en büyük korkusu, virüs bulaştıkça süper mutant dediğimiz daha bulaşıcı ve agresif hale gelen bir mutasyona dönüşebiliyor. Bu henüz tespit edilmiş değil ama böyle bir ihtimal var.”