Sunal'ın anısına internetçi ayıbı


Süleyman ARAT / İSTANBUL

İnternet'teki bir haber sitesinin dün Kemal Sunal’ın mezarına ilginç geceyarısı operasyonu' başlığıyla duyurduğu haberin birçok yönünün doğru olmadığı ve abartıldığı anlaşıldı.

Internet sitesine saat 04.41'de girilen haberde ‘Zincirlikuyu’da 28 Şubat'ın önemli ismi emekli Oramiral Güven Erkaya'nın mezarının yanında gömülü olan güldürü ustasının mezarının yeri, eşinin isteğiyle değiştirildi'' diye yazarken, Sunal'ın ailesinin Erkaya'dan rahatsız olması nedeniyle mezarın değiştirildiği ima edildi. Ancak sanatçı Sevim Tuna'nın da gömülü olduğu ‘35 ada’ da bulunan cenazenin 6 ay önce, yani ünlü sanatçı Kemal Sunal'ın defnedilmesinden 35 gün sonra, 10.08.2000 tarihinde, eşi Gül Sunal'ın isteğiyle nakledildiği anlaşıldı. Mezarlıklar Müdürü S. Ahmet Olgun, işin yasal tarafı araştırıldıktan sonra gereğinin yapıldığını söyledi. Gül Sunal, dün bu konuda yaptığı açıklamada, ‘‘Mezar yerinin aile kabristanına nakledilmesine, defin işleminden hemen sonra karar verdik. Defnedildikten sonra da aile kabristanı için ayrılan yere nakil yaptırdık’’ dedi.

Yetkililer ilk mezar yerinin her iki yanı da dolu olduğu için ailenin bu kararı almak zorunda kaldığını belirttiler. Gül Sunal’ın, Mezarlıklar Müdürlüğü'ne ‘aile mezarlığı istiyoruz’ başvurusundan sonra yasal durumunu inceleyen Mezarlıklar Müdürlüğü, savcılığın da uygun görmesiyle değişim işlemini uyguladı. Sunal'ın yeni mezar yeri bir süre önce ölen besteci ve yorumcu Yıldırım Gürses'in gömülü olduğu mezarın tam karşısında bulunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası: