Sümerolog Çığ'a "Meslek Hizmeti Ödülü"

Türkiye'de, “canlı tarih” olarak anılan, 93 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'a, Adana Tepebağ Rotary Kulübü “Meslek Hizmet Ödülü” verdi.

Sümerolog Çığ, Adana'da düzenlenen törende, kürsüye davet edildikten sonra öz geçmişinin okunacağı anons edilince, bunun çok uzun süreceğini belirterek, sandalye istedi.

Doğumundan, eğitimine, yazdığı kitaplara ve aldığı ödüllere kadar tüm yaşantısı satır başlarıyla anlatılan Çığ, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllardan günümüze yaşadığı değişimlere dikkati çekti.

Türkiye'nin geçirdiği evreleri anlatırken, bunun kıymetinin bilinmesi, Atatürk'ün çok iyi tanınması ve anlanması gerektiğini belirten Çığ, şunları söyledi:

“1933 yılında ilkokul öğretmenliği yapıyordum. O yıllarda devrimlerimiz bitmişti. Yazımız değişmiş, takvimimiz, ölçülerimiz değişmişti. Amerikalı bir gazeteci bana 'Siz çok büyük bir milletsiniz. Biz 20 yıldır ölçülerimizi bile değiştiremiyoruz, ama siz çok kısa sürede birçok şeyi değiştirdiniz' demişti.”

Geçmişte heykel yapmak bile suç sayılırken, çalgı nedir bilinmezken, bugün ünlü heykeltıraşlar, yurt dışında Türkiye'yi başarıyla temsil eden müzisyenler ve sanatçılar bulunduğunu ifade eden Çığ, “Bu memleket için herkes elinden geleni yapmalı. Ben de elimden geleni yapmaya çalışıyorum” dedi.
Haberle ilgili daha fazlası: