Sultanahmet Meydanı’nda anma etkinlikleri

Sultanahmet Meydanı’nda anma etkinlikleri

SULTANAHMET Meydanı’ndaki canlı bomba saldırısında ölenleri anmak için öğlen saatlerin Kapalı Çarşı esnafı, KESK ve İnsan Hakları Derneği, patlamanın olduğu alana çiçek bıraktı ve basın açıklaması yaptı.

Haberin Devamı

"YAŞANA SALDIRIYI VE ARKASINDAKİ GÜÇLERİ LANETLİYORUZ"

Sultanahmet Meydanı’nda anma etkinlikleri

Daha sonra gelen KESK üyesi bir grup ilk olarak basın açıklaması yaptı. KESK adına basın açıklaması yapan Hüseyin Özev, yaşanan saldırıyı lanetlediklerini belirterek, "Her geçen gün daha fazla savaş ve şiddet sarmalına itilen Türkiye’de hepimizin yaşam güvenliğini tehdit eden gelişmeler artarak sürüyor. Ne yazık ki ülkemizde artık her vatandaş kör bir kurşunun bir canlı bombanın hedefi haline geleceğinin tedirginliği içinde yaşıyor. Son olarak IŞİD militanları tarafından İstanbul’un bilinen turstik mekanlarından Sultanahmet Meydanı’nda yaşana patlama sonucu 10 kişi ölmüş, 25 kişi yaralanmıştır. Bizler öncelikle yaşana saldırıyı ve arkasındaki güçleri lanetliyor patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz" dedi.

Haberin Devamı

Sultanahmet Meydanı’nda anma etkinlikleri

İnsan Hakları Derneği üyesi bir grup da patlamanın yaşandığı alana gelerek bir basın açıklaması yaptı. Grup adına Osman Özkan, "Biz insan hakları aktivistleri olarak bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonrada devletin ihmal ve kastı ile gerçekleşen ölüm ve saldırı olaylarının takipçisi olacağız" dedi.

Sultanahmet Meydanı’nda anma etkinlikleri

ANMA TÖRENLERİNDE TERÖRE LANET OKUNDU

Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen canlı bomba saldırısının ardından sivil toplum kuruluşları ve turistler, patlamanın meydana geldiği anıtın önüne karanfil bırakarak hayatını kaybedenleri andı. 

 

12 Ocak'ta Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen canlı bomba saldırısının ardından meydanda anma törenleri düzenlendi. Türkiye Turizm Acentaları Birliği (TÜRSAB), Ortadoğu Turizm ve Seyehat Acentaları Derneği ve İstanbul Rehberler Odası (İRO) ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu meydana gelerek hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bırakıp saygı duruşunda bulundu. Duygu dolu anların yaşandığı anma töreninde teröre lanet okundu.

Haberin Devamı

"İSTANBUL'UN ADINI HİÇBİR TERÖR SALDIRISI KİRLETEMEYECEKTİR"

Ortadoğu Turizm ve Seyehat Acentaları Derneği Başkanı Hüseyin Kırk yaptığı açıklamada, “Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un adını hiçbir terör saldırısı kirletemeyecektir. Aziz Türk milleti ve ordusu milletin varlığına ve birliğine, ülkemizi ziyarete gelen turistlerin hayatına kast eden şer odaklarını geri hukuk çerçevesinde geri püskürtecektir” dedi.

Anma etkinliğinde açıklama yapan İRO Başkanı Hakan Eğinlioğlu, “Böylesine bir olay barış ortamı hedefini güden karanlık eller tarafından dünyanın her ülkesinde tekrar denenebilir, denendi ve orada da her biri bizim için kutsal olan nice canlara mal oldu. Bu nedenle dikkatli olmak zorundayız. Rehber arkadaşımızın refleks davranışını, mesleğe özgü yüksek algısı sayesinde hayatını kaybedenlerin sayısının daha fazla olması engellendi. Bu nedenle gelen misafir gruplarının sahte rehberlere değil yetişmiş belgeli profesyonel rehberlere emanet edilmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkarılmıştır” diye konuştu.

TÜRSAB ve İRO’nun anma etkinliklerinden sonra, Fatih ilçesindeki muhtarlar da patlamanın yaşandığı alana gelerek karanfil bıraktı.
Anma töreninde emniyet görevlilerinin de meydanda geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Haberin Devamı

TABİPLER, SULTANAHMET MEYDANI'NA KARANFİL BIRAKTI

Türk Tabipler Birliği (TTB), İstanbul Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) yöneticilerinden oluşan heyet, Sultanahmet Meydanı'nda patlamanın olduğu yere karanfil bıraktı.

Canlı bomba olayını protesto ve yaşamını yitirenleri anmak amacıyla bir araya gelen sağlık meslek örgütleri, Sultanahmet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Diyarbakır, Suruç ve Ankara'dan sonra Sultanahmet'te yeni bir katliama tanık olmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirten TTB İkinci Başkanı Prof. Raşit Türker, Ankara ve Suruç katliamının faillerinin ortaya çıkartılmadığı, sorumluların bu katliamların hesabını vermediği sürece yeni katliamların yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

Türker; "Bu katliam da gösterdi ki buradaki hedef kitle, kimi zaman emek meslek örgütleri, kimi zaman barış talep eden gençler, kimi zaman bir ülkeyi ziyaret eden bir turist kafilesi. Böyle baktığımızda hangi ülkenin vatandaşı olduğu, hangi dine mensup olduğu önemini yitiriyor. Böyle bir katliamın karşısında bizler, Türk Tabipleri Birliği olarak, sağlık meslek örgütleri olarak bu katliamı lanetliyoruz. Bu katliamda hayatını kaybeden dünya vatandaşlarını ve onların yakınlarına başssağlığı diliyoruz ve yaralılar için acil şifa diliyoruz. Bizler, katliamların gerçekleşmemesi, ortaya çıkmaması için, bir daha vuku bulmaması için öncelikli olarak sorumluluk sahibi olan, bunlara ortam hazırlayan, bu tür katliamların ortaya çıkmamasında pay sahibi olan herkesin bir an önce aydınlatılması, bir an önce hesap vermesini talep ediyoruz." açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

Meslek örgütü temsilcilerinin açıklamalarının ardından İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez'in de aralarında bulunduğu heyet, olay yerine giremedikleri için polis bariyeri önüne karanfil bıraktı. Ardından heyet, ziyaret etmek üzere yaralıların tedavi gördüğü hastanelere geçti.