GeriGündem Aşı vurulan kişi sayısı canlı: Kaç kişi aşı oldu? Anlık aşı olan kişi bilgisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşı vurulan kişi sayısı canlı: Kaç kişi aşı oldu? Anlık aşı olan kişi bilgisi

Aşı vurulan kişi sayısı canlı: Kaç kişi aşı oldu? Anlık aşı olan kişi bilgisi
Abone Olgoogle-news

Aşı olanların sayısı için canlı görüntüleme ekranı açan Sağlık Bakanlığı, anlık olarak kaç kişinin aşı olduğunu kamuoyu ile paylaşıyor. Aşının vurulmaya başladığı İlk günde 295 bin kişiyi aşılayan sağlık kurumları, bugün de aşı uygulamasını gerçekleştirmeye devam edecek. Peki, kaç kişi aşı vuruldu? İşte, aşı vurulan kişi sayısı hakkında canlı ve anlık bilgiler

Koronavirüs aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte sağlık çalışanları öncelikli olmak üzere anlık aşı yapan kişi sayısı paylaşılmaya başlandı. Türkiye'nin 81 iline gönderilen binlerce aşı, sağlık çalışanlarının akabinde kademeli olarak öncelik sahibi kişilere uygulanacak. Peki, resmi verilere göre şu ana kadar anlık aşı olan kişi sayısı kayıtlara kaç olarak geçti? İşte, canlı ve anlık aşı olan kişi sayısı sorgulama ekranı

AŞI OLAN KİŞİ SAYISI İÇİN TIKLAYINIZ

COVID-19 GEÇİREN AŞI OLACAK MI?

COVID-19’u geçirenlerde koruyuculuk bir müddet daha devam etmektedir. Bu koruyuculuk düzeyi kişiyi bir süre daha COVID-19’a karşı koruyacağından hastalığı geçirmiş kişiler aşı uygulanacak öncelikli gruplarda değildir.

AŞI KAÇ KEZ UYGULANACAK?

18 yaş ve üzerindeki kişilere dört hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam iki doz olarak uygulanacaktır. 

ÇOCUKLARA AŞI VURULACAK MI?

T.C. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için çocuklara COVID-19 aşısı uygulanmayacaktır.

İNAKTİF COVID-19 AŞISI NEDİR?

İnaktif COVID-19 aşısı, COVID-19’a neden olan Yeni Koronavirüs’ün (SARS-CoV-2) kimyasal ve fiziksel uygulamalardan geçirilerek hastalık yapıcı özelliğinin ortadan kaldırılmasıyla elde edilen, vücutta bağışıklık yanıtı oluşturabilen cansız virüs aşısıdır.

TÜRKİYE’DE NEDEN ÖNCELİKLE ÇİN’DE ÜRETİLEN COVID-19 AŞISININ KULLANILMASI TERCİH EDİLDİ?

Aşı tercihinde aşının güvenli ve etkin olması en önemli kriterdir. Ülkemizde en kısa sürede ve en geniş kapsayıcılıkla toplumun aşılanmasını sağlamak üzere aşı teminine yönelik çalışmalar yürütülmüştür.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle