Steve Jobs yaşamını yitirdi

Steve Jobs yaşamını yitirdi

Apple’ın kurucularından milyarder işadamı Steve Jobs, tedavi gördüğü ABD’nin California eyaletinde yaşama veda etti. Kısa bir süre önce kanser nedeniyle Apple’ın CEO’luk görevini terk eden Jobs, 56 yaşındaydı.

Haberin Devamı

Jobs, programlama, müzik ve telefon sanayisinde devrim yaratan bilgisayar ürünlerinin beyniydi.Apple’ın eski CEO’su olan Jobs, Ağustos ayında pankreas kanseriyle boğuştuğunu açıklayarak bu görevini Tim Cook’a devretmişti. Apple’ı 1976 yılında kuran isimlerden biri olan Jobs, 2009 yılında karaciğer nakli yaptırmıştı.

 

STEVE JOBS'IN KARİYERİ VE BAŞARILARI / FOTO ANALİZ

 

EFSANE BÖYLE BAŞLAMIŞTI / WEB TV

 

İŞTE STEVE JOBS'IN REKOR KIRAN KONUŞMASI / WEB TV

 

Jobs istifa mektubunda şu ifadeleri kullanmıştı: “Bir gün Apple’ın CEO’su olarak sorumluluklarımı ve benden beklenenleri yerine getiremeyecek bir hale gelirsem, sizi bundan haberdar edecek ilk kişinin ben olacağımı söylemiştim. Maalesef o gün geldi.”         

Haberin Devamı

 

Apple, kurucusu ve eski CEO’su Jobs’ın ölümünün ardından şu açıklamayı yayınladı: “Steve’in zekası, arzusu ve enerjisi, hayatımızı zenginleştiren ve geliştiren sayısız yeniliğin kaynağı oldu... Dünya, Steve sayesinde ölçülemeyecek kadar daha iyi durumda.” 

 

REKABET KORKUSU HİSSELERİ DÜŞÜRDÜ

 

İŞTE JOBS İÇİN YAPILAN O ŞARKI / WEB TV

 

AİLESİ MESAJ YAYINLADI

Jobs, ardından karısı ve dört çocuğunu bıraktı. Ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Steve tüm ailesi yanındayken, huzur içinde hayata gözlerini yumdu... Birçoğunuzun bizimle yas tutacağını biliyoruz ve sizden yas tuttuğumuz sürece mahremiyetimize saygı göstermenizi istiyoruz” denildi.

 

Küresel teknolojinin merkezi olarak kabul edilen Silikon Vadisi’nin öncülerinden biri olarak görülen Jobs, Apple’ı çocukluk arkadaşı Steve Wozniak ile kurdu. İkili, dünyanın ilk kişisel bilgisayarı olarak kabul edilen Apple II’yi üretti.

 

Jobs, 1985 yılında yönetim kurulunda yaşanan kavgalar sonucunda Apple’dan ayrılmış, ardından bu olayı “başına gelebilecek en iyi şey” olarak yorumlamıştı. Jobs bu gelişenin ardından sinema tarihinin en iyi animasyon filmlerinin arasında gösterilen Oyuncak Hikayesi, Arabalar ve Kayıp Balık Nemo’nun yapımcısı Pixar’ı satın aldı.

Haberin Devamı

 

Jobs, 1996 yılında tüm rakiplerinin şirketi terk etmesinin ardından Apple’a dönüş yaptı.

 

MAĞAZALARA AKIN ETTİLER- FOTO GALERİ   

 

DÜNYANIN BİR NUMARASI

Apple, Jobs’ın iPhone ve iPad ile yaptığı çıkışın ardından bu yıl Exxon Mobil’i geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi unvanını kazandı. Apple’ın Eylül 1997’de 7.1 milyar dolar olan geliri, bu yıl 65.2 milyar dolara yükseldi.

 

Masaüstü bilgisayarı iMac ile başlattığı çıkışı birbiri ardına gelen yeni ürünlerle devam ettiren Jobs, bilgisayar çağında bir devrim başlattı. iPod satışlarıyla CD’leri tarihe gömen Jobs, müzik piyasasındaki en güçlü insanlardan biri haline geldi.

 

Jobs, tüketicilerin dikkatini yeni çıkaracağı ürünlere odaklamayı her zaman başardı. Apple’ın eski patronu bir keresinde, “İnsanlar genelde onlara gösterdiğiniz ana kadar ne istediklerini bilmiyorlar” demişti.

Haberin Devamı

 

HASTALIĞINI GİZLEDİ

Steve Jobs, 2004 yılından beri eşine ender rastlanan 'nöroendokrin' denilen tümör kaynaklı bir pankreas kanseri türüyle mücadele ediyordu.

 

Hastalığının ilk dönemlerinde bu konuda bir açıklama yapmayan Jobs, bir süre sonra belirgin şekilde kilo kaybetmeye başladı. Karaciğer nakli olduğu 2009’da Apple’dan altı ay ayrı kalan Jobs, bu yıl Ocak ayında yine tedavi sürecine girmişti.

 

Yaklaşık 8.3 milyar dolar serveti olduğu tahmin edilen Jobs, “Mezarlıktaki en zengin adam olmak benim için bir anlam ifade etmiyor... Çok güzel bir şey yaptıktan sonra yatağa gitmek... benim için önemli olan bu” demişti.

 

JOBS'IN ARDINDAN...

www.apple.com/stevejobs sayfasında yayınlanan açıklamada, "Apple, vizyon sahibi ve yaratıcı bir dehayı, dünya ise harkulade bir insanı kaybetti. Steve’i tanıyacak ve onunla çalışacak kadar şanslı olanlarımız ise iyi bir dostunu ve ilham verici bir akıl hocasını kaybetti. Steve, arkasında yalnızca kendisinin kurabileceği bir firma bıraktı ve onun ruhu sonsuza dek Apple’ın ilham kaynağı olacak" ifadelerine yer verildi.

Haberin Devamı

 

Jobs’ın ölümü ile ilgili düşüncelerini, anılarını ve taziyelerini paylaşmak isteyenlerin rememberingsteve@apple.com adresine e-posta gönderebilecekleri belirtildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: