GeriGündem Sözleşmeli er uygulamasının detayları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sözleşmeli er uygulamasının detayları

Sözleşmeli er uygulamasının detayları
refid:16251360 ilişkili resim dosyası

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel askerliğe geçişin bir başka adımı olarak gündeme getirilen 'sözleşmeli er' modeli hakkında bilgi verdi. Sözleşmeli er olmak için ilkokul mezunu olmak yeterli... Sözleşmeli erler 1500 lira ücret alacak.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er uygulamasıyla ilgili detayları açıkladı. Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle verdiği kahvaltıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte Bakan Gönül'ün verdiği bilgiler:

Sözleşmeli erlerin sayısı için ilk etapta 50 bin olacağını düşünüyoruz
15 aylık normal askerliğini yapanlardan, isteyenler sözleşmeli erlik için başvurabilecek.
İköğretim mezunu olmak bu statü için yeterli.
Sözleşmeli erler, muharip sınıftan olacak. Hudut da olur, yeri gelir İzmir'de de olur. Ama bunlar terörle mücadele öncelikli olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde görev yapabilecek.

1500 lira maaş
Sözleşmeli erlerin maaşını asgari ücretin katları olarak planlıyoruz. 1500 lira civarında bir temel maaşları olacak. Ayrıca operasyon maaşlarına ek olarak operasyon tazminatı alacaklar. Operasyona çıktıklarında maaşlarına bir tazminat eklenecek. Böylece 2 bin lira civarına yükselebilecek. Ayrıca maaş enflasyona göre artacak.
Normal SSK’lı olacaklar. Sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar. Çalıştıkları süre emeklilik sürelerine sayılacak.

Asgari üç yıl

Sözleşme süresinin ise asgari üç yıl olmasını düşünüyoruz.  

Süresi dolduğunda karşılıklı karar verilmesi halinde sözleşme yenilenecek

 

Ayrılırken tazminat ödenecek

Sözleşmeli erlerin baremle ve TSK kariyeriyle ilişkileri olmayacak, sözleşmenin sonlanmasıyla ayrılacak olan bu erlere belli bir tazminat ödenecek.

Bu erler 1500 lira civarında temel maaş ve artı olarak operasyon tazminatı alacaklar. Her yıl 15 bin lira biriktireceklerini tahmin ediyoruz. Bu tasarruf üç yılda 45 bin lira eder. Diyelim biz de ayrılırken 30 bin lira tazminat verdik. Bu durumda bu gencimiz sözleşmeli hizmeti üç yılda bitirse 75 bin lira gibi bir parayla ayrılacak. Bu günümüzde iyi bir para. Bu parayla bir iş kurması bile mümkün.

 

Er olacaklar

Er elbisesi giyecekler. Kışlada yatacaklar. Karavandan yiyecekler. İzinli günleri dışında evlerine gitmeyecekler. Belki bazıları onbaşı olabilecek, ancak genel kariyerle ve askeri personel ödemeleriyle, baremle ilişkilendirilmeyecekler.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False