GeriGündem Sözen ve Göknel'e ikinci beraat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sözen ve Göknel'e ikinci beraat

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Nurettin Sözen ve İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel'in de aralarında bulunduğu 11 sanığın İSKİ personel taşıma ihalesine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada mahkeme daha önce verdiği beraat kararında direndi.

Davanın İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dünkü duruşmasında sanıklardan sadece İSKİ yönetim kurulu eski üyeleri Metin Kavuk ve Kazım Kartal hazır bulundular. Davanın diğer sanıkları olan dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Nurettin Sözen, İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel, İSKİ'nin mali işlerden sorumlu eski genel müdür yardımcısı Ziya Kurtaran, İSKİ eski Ticari İşler Daire Başkanı Ahmet Haluk Berksoy, yönetim kurulu üyeleri Turgut Yılmaz Balıkçıoğlu ve Cengiz Baran, Coşkun Doğrul, Muhittin Erdem ve işadamı Mustafa Günaydın ise duruşmaya gelmediler.

Duruşmada tek tek söz alan sanık avukatları, Yargıtay tarafından aleyhte bozulan, mahkemenin daha önce verdiği beraat kararında direnmesini talep ettiler. Son sözleri sorulan sanıklar Metin Kavuk ve Kazım Kartal da suçsuz olduklarını belirterek takdirin yüce mahkemeye ait olduğunu ifade ettiler. Kararı açıklayan mahkeme tüm sanıkların beraatine karar vererek 4 Ocak 1995 tarihinde vermiş olduğu kararda direndi.

10 yıl hapisleri istenen sanıklar iddianamede İSKİ'nin personel taşıma ihalesini daha düşük fiyat veren Altur yerine Günaydın Turizm'e vererek kurumu milyarlarca lira zarara sokmakla suçlanmışlardı. 4 Ocak 1995 günü sanık savunmaları ve bilirkişi raporu doğrultusunda tüm sanıkların beraatiyle sonuçlanan dava Yargıtay'ın bozma ilamından sonra yeniden görülmeye başlanmıştı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False