GeriGündem Soyu tükenen gorilleri isyancı Hutular yiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soyu tükenen gorilleri isyancı Hutular yiyor


Ruanda hükümetinin soyu tükenmekte olan dağ gorillerini kesip yiyen isyancı Hutu milisleriyle başı dertte. Yalnızca 335 adet kaldığı bildirilen gümüş sırtlı dağ gorillerini Hutular'dan korumak için Virunga Milli Parkı'na ordu birlikleri gönderildi.

Sayıları hızla azalıyordu ve genetik açıdan olağanüstü önemliydiler. Ama Orta Afrika'nın balta girmemiş yüksek cangıllarında yaşayan bu canlılardan kimsenin haberi yoktu. Onları ilk kez Dian Fossey adlı gözüpek kadın araştırmacı tanıttı. Dian Fossey'in yaşamını konu alan ve başrolünü Sigourney Weaver'ın oynadığı ‘‘Sisteki Goriller’’ filmiyle tüm dünyanın ilgi odağı oldular. Çeşitli uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri, gümüş sırtlı dağ gorillerini yaşatmak için küresel çapta girişimlerde bulundular.

Son olarak ayıları 335 adete inen gümüş sırtlı dağ gorillerinin isyancı Hutu milislerinin av kurbanı olduğu ortaya çıktı. Ruanda yetkilileri, örgütten kaçarak hükümet güçlerine sığınan iki Hutu milisinin ihbarı üzerine yaptıkları aramada, gorillerin korumaya alındığı milli parktaki çalılıklar içinde pişirilmiş ve yarısı yenmiş bir gorilin parçalarını buldular. Hutuların en az iki gorili yediği sanılıyor. Hükümete sığınan Hutu milislerinden 29 yaşındaki Kaganga, gorillerin katledilmesinden şok olduğunu ve milislerin kendisini de kesip yiyeceklerinden korktuğunu belirterek kaçıp devlete sığınmaya karar verdiğini bildirdi. Kaganga şunları söyledi:

‘‘Önce ormandan üç el silah sesi geldi. Ardından arkadaşlarımız goril etiyle birlikte döndüler. Onlara dağların bu barışçıl yaşlı adamını nasıl öldürüp yiyebildiklerini sordum. Bu goriller tıpkı insana benziyorlar. O an dedim ki bu adamlar beni bile kesip yiyebilirler ve hemen kaçma kararımı verdim, gelip orduya teslim oldum.’’

Asilerin komşu Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden gelerek milli parka sızdığı bildiriliyor. Ruanda hükümet birliklerinin 800 bin kişinin katledildiği 1994 soykırımını işleyen Hutularla mücadelesi sürüyor. Turizm sezonunun başladığı bu günlerde meydana gelen olay üzerine Ruanda yetkilileri, gorillerin yaşadığı volkanik dağ yamacına çıkmanın güvenli olduğu yolunda duyurular yapıyorlar. Turistler, bölgeyi askerlerin koruması altında geziyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False