GeriGündem Son görev acısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son görev acısı

Turizm eski bakanlarından Barlas Küntay ve içişleri eski bakanlarından emekli orgeneral İrfan Özaydınlı, gözyaşları içinde toprağa verildi. Cenaze törenlerine çok sayıda politikacı ve işadamı katıldı.

Küntay gözyaşlarıyla

Turizm eski bakanlarından, Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı Barlas Küntay, dün düzenlenen devlet töreniyle toprağa verildi. Küntay'ın cenazesi Ataköy Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Cenaze törenine Devlet Bakanı Tunca Toskay, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda politikacı, işadamı ve gazeteci katıldı.

Küntay'ın cenazesinde taziyeleri eşi İnci Küntay, oğlu Burak Küntay, kardeşi Turgay Küntay ile Net Holding kurucularından Liberal Parti Genel Başkanı Besim Tibuk kabul etti. Küntay'ın annesi Aliye Küntay'ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı törende, eşi İnci Küntay'ın gözyaşları bir an olsun dinmedi.

İşadamı Sakıp Sabancı gazetecilere Küntay'la anılarını anlattı. Sabancı, Hürriyet ve Milliyet Gazeteleri Sahibi, Doğan Holding Yönetim kurulu Başkanı Aydın Doğan, Barlas Küntay ve kendisinin minibüsle Antalya'ya yaptıkları bir ziyareti anlattıktan sonra, ‘‘Barlas, tüm otellere, gözlerinde pırıltılarla giriyordu. İşini çok seviyordu. Arkasında aslan gibi bir oğul bıraktı. Onun yaptığı güzel işleri, oğlu sürdürecek’’ dedi.

Küntay'ın naaşı, polis bandosu eşliğinde, polis tören kıtası tarafından yaklaşık 200 metre taşındı. Kortejde Küntay'ın fotoğrafını yeğeni Ömer Küntay taşıdı. ANAP lideri Mesut Yılmaz ve eşi ile DTP eski lideri Hüsamettin Cindoruk ve eşi, FP'den istifa eden bağımsız milletvekili Aydın Menderes, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden de Türk Eğitim Vakfı'na yardımda bulunarak, taziye bildirdi.

Turizmin duayeni

Böbrek yetmezliği nedeniyle vefat eden 64 yaşındaki Barlas Küntay, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuydu. Avukatlık ve gazetecilik yapan Basın Şeref Kartı sahibi Küntay, 1965-1973 yılları arasında iki dönem Bursa Milletvekilliği ve 1975-1980 yılları arasında Bursa Senatörlüğü yapmıştı. Döneminde ‘Türkiye’nin en genç milletvekili' ve ‘Türkiye’nin en genç senatörü' olan Küntay, Turizm Bakanlığı görevinde de bulundu. Vefat ettiğinde Net Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı sürdüren Küntay, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkalığından da 1 ay önce ayrılmıştı.

Özaydınlı’ya veda

Tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde önceki gün vefat eden içişleri eski bakanlarından emekli Hava Orgeneral İrfan Özaydınlı, dün düzenlenen askeri törenle toprağa verildi. Özaydınlı'nın Türk bayrağına sarılı naaşı, Selimiye Camii'nde kılınan öğle namazının ardından katafalka konularak bando eşliğinde top arabası ile mezarlığa götürüldü. Bu arada eşi Nihal Özaydınlı, Karacaahmet Mezarlığı'na götürülen eşini veda öpücüğü ile uğurladı.

75 yaşında vefat eden İrfan Özaydınlı için ilk tören Selimiye Camii'nde düzenlendi. Cenaze namazından önce Özaydınlı'nın çocukları Migros Genel Müdürü Bülend Özaydınlı ile Murat Özaydınlı, cenaze törenine katılanların taziyelerini kabul etti.

Törene, Özaydınlı'nın ailesi ve yakınlarının yanı sıra çok sayıda silah arkadaşı, emekli orgeneraller Ahmet Çörekçi, Necdet Üruğ, Necdet Öztorun, Kemal Yamak, Muhsin Batur, Adnan Doğan, Kemal Atalay, Prof. Dr. Erdal İnönü, Rahmi Koç, Mustafa Koç, Caroline Koç, Semahat Arsel, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Doğan Medya Grubu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın da aralarında buluduğu çok sayıda kişi katıldı.

Bu arada Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç cenaze namazından önce Selimiye Camii'ne gelerek, Özaydınlı'nın eşi Nihal Özaydınlı'ya başsağlığı diledi.

Prof. Dr. Erdal İnönü, İrfan Özaydınlı'nın Türkiye'ye çok büyük hizmetleri olan değerli bir insan olduğunu söyledi.

Özaydınlı'nın naaşı Karacahmet Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verilirken mezara, çocukları Bülend ve Murat tarafından indirildi.

Bir ömür hizmet

İrfan Özaydınlı, 1939'da Kuleli Askeri Lisesi'ne girdi. General rütbesinde, Ana Jet Üs komutanlığı, Hava Kuvvetleri Harekat Başkanlığı, Genelkurmay Lojistik Başkanlığı, 1'inci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı, 12 Mart döneminde Eskişehir Sıkıyönetim Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ve Yüksek Askeri Şura üyeliği görevlerinde bulundu. Özaydınlı, 1977 yılında kendi isteği ile ordudan ayrıldı. CHP'den Balıkesir milletvekili seçilen Özaydınlı 1978 yılında İçişleri Bakanı oldu. Özaydınlı, NATO Türk Parlemento heyeti başkanlığı yaptı.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False