GeriGündem YSK Başkanı referandum sonuçlarını duyurdu... 'Mühürsüz zarf' tartışmasında ilk açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  83
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YSK Başkanı referandum sonuçlarını duyurdu... 'Mühürsüz zarf' tartışmasında ilk açıklama

YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, referandumda oyların tasnifi sürerken aldıkları mühürsüz oy pusulaları ve zarfların geçerli sayılmasına ilişkin tartışma yaratan kararlarını savundu. Güven, oy pusula ve zarflarını kanun gereği mühürlemek zorunda olan sandık kurullarının ihmali nedeniyle şekli bir hata yüzünden seçmenlerin anayasal haklarını engellememek için oyları geçerli saydıklarını söyledi.

AK PARTİ İTİRAZ ETTİ 
Tartışmalı karar, AK Parti’li Recep Özel’in, oy sayımı başladıktan sonra ülke genelinde gelen şikâyetler üzerine üzerinde mühür olmayan zarf ve pusulaların geçerli sayılması için YSK’ya başvurusu üzerine alındı. CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, bu talebe karşı çıktı. Ancak yapılan tartışmalar sonrasında YSK, 11 üyenin oybirliğiyle AK Parti’nin talebini kabul etti. Kararın tepki görmesi ve YSK önüne gelen bir grubunun protestosunun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sert tepkisinin ardından gece YSK Başkanı Güven kameraların karşısına geçti.

Güven, sandıklar açıldıktan ancak sonuçlar intikal etmeden önce sandık kurulu mühürüyle oy pusulası ve zarfların mühürlenmediği yönünde Kurul’a yoğun şikayet geldiğini belirtti.  Güven, YSK’nın oybirliği ile sandık kurulu mühürü taşımayan fakat dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça bu oy pusulası ve zarfların geçerli sayılmasına karar verdiğini anlattı. Güven, tercih mühürü yerine evet mühürü dağıtıldığı, arka yüzü yerine ön yüzüne basıldığı şeklindeki şikayetleri de seçmenin iradesini etkileyecek şekilde görmeyerek geçerli saydıklarını da belirtti. Güven, şunları söyledi:

SANDIK KURUL HATASI
“Seçim sabahı ilk kez oy torbaları sandık kurullarına dağıtıldı. Yedi kişilik sandık kurullarının en az 5 tane siyasi parti temsilcileri oy pusulaları ve oy zarflarının arkalarını mühürlemek zorundadır. Ancak sandık sonuçları girilmeden sandık kurullarının ihmali, seçmenden kaynaklanan bir kusur olmaması nedeniyle geçerli olduğuna karar verdik. Bu seçimde 166 bin 679 AK Partili, 166 bin 211 CHP’li, 157 bin MHP’li sandık kurulu üyesi olmak üzere toplam 314 bin 63 bin sandık kurulu üyesi görev yapmıştır. Sandıkların tamamı AK Parti ve CHP’lilerin de bulunduğu üyelerce sayılmış ve ıslak imzalı tutanağa bağlamıştır. Biz kural değiştirmedik. Onların yapmış oldukları hata nedeniyle seçmenimizin anayasal oy verme hakkını engellememek için YSK bu kararı almıştır. YSK kararı ilk kez almamıştır..

6 DAKİKA KESİNTİ
Bir ara 6 dakikalık süre dışında tüm veriler YSK’ca siyasi partilere verilmiştir ve anlık olarak YSK’ya geldiği anda aktarılmıştır.“ 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle