Son dakika: Ve kar yağışı Marmara'da! Uludağ'da kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Meteoroloji'nin son hava durumu raporuna göre hava sıcaklıkları güney, iç ve batı kesimlerde 3 ila 6 derece azalıyor. Bugün Toroslar Mevkii, Batı Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile zamanla İç Ege'nin ve Marmara'nın doğusunun yükseklerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. DHA muhabiri Esra Türker, Uludağ'daki kar yağışına ilişkin son durumu canlı yayında aktardı. Türker, "Uludağ'da kar kalınlığı bir gecede 26 santimetre artarak 40 santimetreye ulaşmış durumda. Kar yağışının hafta boyunca etkisini sürdürmesini bekleniyor" dedi.

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara(Edirne hariç), Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı ile Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Batman, Mardin çevreleri ve Şanlıurfa'nın doğu ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ve Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Toroslar Mevkii, Batı Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile zamanla İç Ege'nin ve Marmara'nın doğusunun yükseklerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Marmara'nın doğusu, İç Ege, Batı Karadeniz'in batısı, İç Anadolu'nun güneyi ile Antalya, Mersin, Eskişehir ve Diyarbakır çevreleri ile Ankara'nın batısı, Şanlıurfa'nın doğusu ve Mardin'in batısında kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması Toroslar Mevkii ile yarın zamanla İç Ege'nin yüksekleri, Batı Karadeniz'in yüksekleri ve Marmara'nın doğusunun yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Haberin Devamı

Son dakika: Ve kar yağışı Marmarada Uludağda kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu

SICAKLIKLAR 3 İLA 6 DERECE AZALACAK

Hava sıcaklıklarının güney, iç ve batı kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Son dakika: Ve kar yağışı Marmarada Uludağda kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu
İşte Marmara Bölgesi'nde etkili olan yağışların radar görüntüsü...

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara'nın doğusu, İç Ege, Batı Karadeniz'in batısı, İç Anadolu'nun güneyi ile Antalya, Mersin, Eskişehir ve Diyarbakır çevreleri ile Ankara'nın batısı, Şanlıurfa'nın doğusu ve Mardin'in batısında kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli(30 - 85 kg/m2) olması Toroslar Mevkii ile yarın zamanla İç Ege'nin yüksekleri, Batı Karadeniz'in yüksekleri ve Marmara'nın doğusunun yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, kar yağışına bağlı olarak ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Haberin Devamı

Son dakika: Ve kar yağışı Marmarada Uludağda kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Meteoroloji İstanbul dahil 9 kente sarı, Antalya'ya turuncu kodlu uyarıda bulundu.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgârın, Marmara’da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden, İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun batısında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, toz savrulması, ulaşımda aksamalar ile soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ULUDAĞ'DA YOĞUN KAR YAĞIŞI: KALINLIĞI 40 SANTİMİ BULDU

DHA muhabiri Esra Türker, Uludağ'daki yoğun kar yağışına ilişkin son bilgileri aktardı. Türker, "Uludağ'da sezon karla başladı. Dün akşam saatlerinden itibaren kar başladı, yollar kapalıydı ancak karayolları ekipleri bölgeye sevk edildi. Hem kar küreme hem tuzlama çalışmaları yapılıyor. Uludağ'da kar kalınlığı bir gecede 26 santimetre artarak 40 santimetreye ulaşmış durumda. Kar yağışının hafta boyunca etkisini sürdürmesini bekleniyor. Uludağ'da sezon geçtiğimiz hafta açılmıştı, tatilcilerin talebi şu anda daha da yoğun. Rezervasyon taleplerinin artması bekleniyor" dedi.

Haberin Devamı

Son dakika: Ve kar yağışı Marmarada Uludağda kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Jandarma ekipleri Milli Parklar girişinde araçlara yönelik kar lastiği ve zincir kontrolü yapıyor. Kar lastiği ve zinciri olmayan araçlar ile Uludağ’a çıkılmasına izin verilmiyor.

Son dakika: Ve kar yağışı Marmarada Uludağda kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu

ABANT TABİAT PARKI BEYAZ ÖRTÜYLE KAPLANDI

Bolu’nun gözde turizm merkezi Abant Tabiat Parkı’nda etkili olan kar yağışıyla birlikte yeşil alanlar beyazlara büründü. Tatilcileri mest eden manzaraların oluştuğu Abant’ta kar kalınlığı 15 santimetreyi buldu.

Son dakika: Ve kar yağışı Marmarada Uludağda kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Bolu’nun önemli turizm merkezlerinden birisi olan Abant Tabiat Parkı, gece saatlerinde başlayan etkisini artırarak devam eden kar yağışıyla birlikte beyaz örtüyle kaplandı. İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropole yakınlığıyla vatandaşların gözdesi olan tabiat parkına gelen tatilciler sabah uyandıklarında gördükleri kar manzarasıyla büyük mutluluk yaşadı. Tabiat parkında 15 santimetreyi bulan kar kalınlığı ve soğuk havaya aldırış etmeyen tatilciler etrafı karla kaplı göl çevresinde yürüyüş yaparak ve bol bol fotoğraf çektirerek beyaz örtünün tadını çıkardı.

Haberin Devamı

Çanakkale’den tatil için Abant’a gelen Baran Yürük, “Abant’a ilk kez geliyorum. Doğası çok güzel olduğu için geldik. Kar yağışını da bekliyorduk. Beyaz örtüyle beraber çok daha güzel görünüyor” dedi.

Son dakika: Ve kar yağışı Marmarada Uludağda kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu

ANTALYA'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Antalya'yı Konya'ya bağlayan Akseki-Seydişehir karayolu üzerinde bin 825 metre rakımlı Alacabel mevkiinde kar yağışı başladı. Kar kalınlığı 10-15 santimetreye kadar ulaşırken ekipler yolda biriken karı temizleme çalışması başlattı.

Son dakika: Ve kar yağışı Marmarada Uludağda kuvvetli yağış: Kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Saat 23.00 sıralarında başlayan ve halen devam eden yağış sebebiyle Karayolları Alacabel ekipleri de harekete geçti. Ekipler trafik akışında aksama yaşanmaması için yolda biriken karları temizliyor. Şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı ve yolun açık olduğu bildirildi.

Haberin Devamı

Bölgede kar kalınlığının yer yer 10-15 santimetreye ulaştığı bildirilirken, Karayolları Alacabel ekibi çok sayıda iş makinesi ile kar kürüme ve tuzlama çalışması yaparak yolun trafiğe açık tutulmasını sağlıyor. Akseki Bölge Trafik ve Karayolları ekipleri yolu kullanacak olan sürücülerin zincirlerini yanlarında bulundurmalarını istedi.

PROF. DR. ORHAN ŞEN: PAZARTESİ AKŞAMI YENİ SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında soğuk hava dalgasını ve beklenen yağışları değerlendirdi.

İşte Prof. Dr. Şen'in açıklamaları...

Kış Türkiye'ye giriş yaptı, bugünden itibaren Türkiye kış şartlarında. Yağmur var, kar var, fırtına var, soğuk da var. Sıcaklık 7 derecenin altına düşünce yaz lastikleri kayıyor, yaz lastiklerimizi değiştirelim. 2 önemli durum var; bir tanesi Batı Karadeniz'de Marmara'nın doğusunda kuvvetli yağışlar var. Mersin, Adana, Adana civarında kuvvetli yağışlar var. Marmara'nın yüksek kesimlerinde ve Bolu civarlarında kar yağışı var, önümüzdeki 5-6 gün devam edecek.

Marmara'da yükseklerde kar yağışı yapacakken İstanbul'un içinde kar yağışı yok, hafta sonu da görünmüyor. Pazartesi akşamı ve salı günü bir soğuk hava dalgası daha geliyor. Pazartesi ve salı günü karla karışık yağmur ve kar olabilir, tam sınırda görünüyor. Aralık ayı soğuk ve yağışlarla geçecek gibi görünüyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin doğusunun yüksekleri ile Bilecik ve Kırklareli çevrelerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların bölgenin doğusunda kuvvetli yağış, doğusunun yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgârın, bölgenin güneybatı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 7°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İSTANBUL °C, 7°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

KIRKLARELİ °C, 5°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinde kıyı kesimleri, akşam saatlerinden itibaren il geneli yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

KOCAELİ °C, 9°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

EGE

Çok bulutlu, güney ve iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak, Güney Ege kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Kuzey Ege'nin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların yarın Afyonkarahisar çevrelerinde kuvvetli yağmur zamanla yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgârın, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 4°C
Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli yağmur yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

İZMİR °C, 14°C
Çok bulutlu

MANİSA °C, 10°C
Çok bulutlu

MUĞLA °C, 9°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ

Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerinde yer yer gök gürültülü sağanak, iç kesimlerin yükseklerinde (Toroslar Mevkii) karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde (Toroslar Mevkii) karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

ADANA °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ANTALYA °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HATAY °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ISPARTA °C, 7°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Eskişehir, Niğde, Kayseri ve Sivas çevreleri ile bölgenin yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Eskişehir çevreleri ile Ankara'nın batısında yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, bölgenin doğusunda güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 6°C
Çok bulutlu ve yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların batısında yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

ÇANKIRI °C, 8°C
Çok bulutlu ve yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 5°C
Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olmak üzere kuvvetli ve yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

KONYA °C, 9°C
Çok bulutlu ve yağmurlu

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması beklenen yağışların, bölgenin batısında kuvvetli, iç ve yüksek kesimlerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

BOLU °C, 5°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

DÜZCE °C, 11°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

KASTAMONU °C, 7°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların batısında kuvvetli olması bekleniyor.

ZONGULDAK °C, 11°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Samsun, Çorum, Amasya ve Tokat çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın, bölgenin iç kesimlerinde güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

AMASYA °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ÇORUM °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

SAMSUN °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

TRABZON °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde Malatya çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ELAZIĞ °C, 7°C
Parçalı ve yer yer çok bulutlu

ERZURUM °C, 8°C
Parçalı ve yer yer çok bulutlu

KARS °C, 3°C
Parçalı ve yer yer çok bulutlu

VAN °C, 8°C
Parçalı ve yer yer çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

GAZİANTEP °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

SİİRT °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak yağışlı

ŞANLIURFA °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Antalya’da kar yağışı başladı
Haberle ilgili daha fazlası: