Son dakika... Ülke genelinde 'Deprem Anı Ülke Tatbikatı' yapılacak! Tüm gözler 18:57'de

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 12, 2022 08:31

Türkiye'nin 81 ili ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bugün saat 18:57'de 'Deprem Anı Ülke Tatbikatı' düzenlenecek. İlk kez yapılacak tatbikat sırasında telefonlara mesaj gelecek, belediye ve cami hoparlörlerinden duyurular yapılacak. AFAD Başkanı Yunus Sezer, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in konuğu olarak Türkiye genelindeki tatbikata ilişkin detayları aktardı. Stüdyoda canlı yayında deprem tatbikatı da yapıldı.

Haberin Devamı

Bugün 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde saat 18.57'de 'Deprem Anı Ülke Tatbikatı' düzenlenecek. Böyle bir tatbikatın ilk kez yapılacağını aktaran AFAD Başkanı Yunus Sezer, "Eksiklerimizi görüp onları takviye ederek, kendimizi de güncelleyerek geldiğimiz bir aşama" diye konuştu.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in konuğu oldu. Sezer, bugün Türkiye genelinde yapılacak tatbikata ilişkin detayları aktardı.

İşte Sezer'in açıklamalarından öne çıkanlar...

Bugün 12 Kasım 1999 depreminin yıl dönümü. 18.57'de meydana gelmişti. 845 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. 1999 ülkemiz açısından bir dönüm noktasıydı. Önce Marmara depremi... Bu vesileyle depremde ve afetlerde hayatını kaybedenleri anmak, hazırlıklarımızı görmek, afet farkındalığıyla ilgili bilgi vermek doğrultusunda hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bunların hepsinin ortak bir amacı var ülkemiz afetselliğin yüksek olduğu bölge hem de deprem ülkesi. Ülkemizde 485 adet diri fay bulunmakta. Ülkemizde her yıl 24 bin deprem meydana geliyor. 2022 yılı tatbikat yılı olarak ilan edildi. 94 bin 900 tatbikat yaptık. Bu çok önemli. Yeni sistemleri uygulayabileceğimiz tatbikatlar yaptık. Bölge tatbikatlarını gerçekleştirdik. İlk kez bütün okullarımızda tatbikat gerçekleştirdik. Orman yangınlarıyla ilgili 4 ilde tatbikat gerçekleştirdik.

Haberin Devamı

Son dakika... Ülke genelinde Deprem Anı Ülke Tatbikatı yapılacak Tüm gözler 18:57de

Bu bir anda verilmiş bir karar değil. Bu hafta da Sayın Bakanımızın katılımıyla yaptığımız çalıştayda bunun açıklaması gerçekleştirildi. TV'ler, radyo, sosyal medyada 12 Kasım tatbikatıyla ilgili bilgilendirmelerde bulunduk. Dün cuma hutbesinde bilgilendirmelerde bulunduk. Vatandaşlarımıza SMS gönderdik. Geçen hafta tüm öğrencilere bilgilendirmelerde bulunduk.

"3 SİSTEM DEVREYE GİRECEK"

Bugün ne yapacağız? Haber alma ve verme sistemimizi kullanacağız. KKTC'de deprem halkı da katılacak. 6 ilimizde canlı yayın olacak. Düzce, İzmir, İstanbu'da medya platformlarımız olacak. Uzmanlar vatandaşlarımızı bilgilendirme faaliyetinde bulunacak. Akşam 18.00'da başlayan bir programımız olacak. Tatbikat anında 3 sistem devreye girecek. SİMAS, hayati uyarı bildirimi, bir diğeri TRT yayını ve radyosunda ve tüm kanallar görsel iletişimle bildirim olacak, bir diğeri de merkezi anons sistemi olacak; cami ve belediye hopörlerlerinden aynı anda tatbikat bildirimi yapılacak. Siren seslerini kullanmayacağız.

Haberin Devamı

Son dakika... Ülke genelinde Deprem Anı Ülke Tatbikatı yapılacak Tüm gözler 18:57de

STÜDYODA DEPREM TATBİKATI

Canlı yayın sırasında stüdyoda deprem tatbikatı yapıldı.  AFAD İstanbul Bölge Müdürü Tezcan Bucan, "Burayı kendi eviniz olarak düşündüğünüz vakit ilk yapacağınız şey ne olur? Cama sırtımızı dönmek lazım. Bir sarsıntı meydana geldiği vakit sakin kalmalıyız. Koşturmamız, asansöre ve merdivene gidilmemeli. Benim için en sağlam nokta ya bu koltuğun ya da bu koltuğun yanı. İki dizimin üstüne çöküp bir elimizle başımızı kapatıp bir elimizle objemizi tutmalıyız. Bunun hareket etmemesi için tutunmalıyız. Sarsıntı bittikten sonra tesisatların hepsini kapatmamız lazım. Gaz kokusu alıyorsak hiçbir şeye dokunmamız lazım. Bizim için en önemlisi afet çantası. Çanta çıkışa en noktada bulunması lazım. Eğer çocuğumuz varsa çantada onu oyalayabilecek bir şey, ilk yardım malzemesi, radyolar pilleriyle birlikte. Çöp torbası, yağmurluk, mevsimine göre ihtiyaçlara göre hazırlanmalı. Önemli olan evrakların fotokopileri olabilir. Maskeler koyduk, her şey kendinize göre..." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Bucan, "Bulunduğunuz yerde çök-kapan-tutun yapıyoruz. Ocakta yemeğiniz varsa sonra gidip kapatıyorsunuz. Tekrar söyleyelim su, elektrik tesisatlarını kapatıyoruz, gaz kokusu varsa hiçbir şeye dokunmuyoruz. E-devlet'te toplanma alanlarını öğrenebiliriz" dedi.

Son dakika... Ülke genelinde Deprem Anı Ülke Tatbikatı yapılacak Tüm gözler 18:57de

PROF. DR. GÖRÜR: İSTANBUL'DA 7.2-7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLİYORUZ"

Prof. Dr. Naci Görür,  Bu haritaya genel bakarsak kırmızı renkler Türkiye'de depremin nerede yoğunlaştığını gösteriyor. Doğu Anadolu Bölgesi kuzey güney yönlü sıkışıyor. Sıkıştığı için de burada faylar meydana geliyor. Burası deprem kuşağı. O bölgedeki tekerrür periyodu dolmuş faylarda depreme neden oluyor. Depremi üreten bu faylardan biri. Yeterinde stres yüklemiş dolmuş faylarda oluyor. Diyelim ki Van'da deprem meydana geldi. Bu kuzeydoğu yönlü faylarda 4-5 gibi depremler meydana geliyor. Fay levha hareketlerine bağlı olarak yavaş yavaş biriktirir ve bardak taşar, boşalır sonra yine biriktirmeye başlar" dedi.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Görür, "İstanbul artık bardağın yeterince, bizi endişe ettirecek yönde dolmuş durumda. Marmara'da artık büyük depremin olacağını ve yeterince stres biriktiğini düşünüyoruz. Kocaeli depremi (1999) Marmara'ya artı stres transfer etti. Gölcük yöresinde deprem olduğu zaman yer bilimciler feryat etti, Derhal alarm verilsin İstanbul'da diye. Stres transfer ettiği için. İstanbul'a depreme hazırlayın denildi. Ben de dahil çağrı yaptık sadece İstanbul'a değil Düzce'ye dikkat diye bağırdık. Düzce depreminden önce. O zamanki hükümet çağrımıza kulak verdi. Ciddi bir hazırlık yapıldı. Sonra deprem oldu. Bilimsel öngörüler gün ay olarak veremiyor ama nerelerin tehdit altında öngörebiliyor. Aynı bağırtılarımız İstanbul için halen geçerli. İstanbul'da minimum 7.2, 7.5 büyüklüğünde deprem bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

'ÇÖK-KAPAN-TUTUN' HAREKETİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Tatbikat, İçişleri Bakanlığı ve AFAD tarafından 1999 Düzce Depremi'nin 23. yılı dolayısıyla planlandı. Amaç; deprem anına ilişkin farkındalık oluşturmak. Bu kapsamda hayat kurtaran 'Çök-Kapan-Tutun' hareketi gerçekleştirilecek.

Telefonlara mesajlar gelecek, belediye ve cami hoparlörlerinden duyurular yapılacak. Televizyon ve radyo kanallarında uyarılar yayımlanacak.

"KORKU VE PANİK OLMASIN DİYE SİREN ÇALMAYACAK"

AFAD Başkanı Sezer, korku ve panik yaratmamak için siren sisteminin kullanılmayacağını söyledi.

AFAD merkez binasında ve illerde afetlerle ilgili ekipman ve araçlar sergilenecek.

Tatbikata; ailelerin, yurtlarda kalan öğrencilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının lojmanlarında yaşayanların, ticaret ve sanayi odalarına bağlı sanayi kuruluşlarında çalışanların katılması teşvik edilecek.

BAKMADAN GEÇME!