Son dakika... Meteoroloji'den yeni hava durumu raporu! Sıcaklık artıyor, yağış geliyor

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 21, 2022 06:38

Meteoroloji son hava durumu raporunda bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 32 kente sarı kodlu uyarıda bulundu. Meteoroloji'nin raporuna göre bugün yağışların Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in batısı, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve güneyi, Toroslar Mevkii ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli olması bekleniyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında özellikle yarın Doğu Karadeniz'de beklenen kuvvetli yağışlarla ilgili açıklama yaptı. Şen, "Yarın saat 09:00 civarı Rize'de başlayacak yağış, akşam 16:00'ya kadar sürecek" dedi. İşte 21 Haziran hava durumu raporu...

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz'in iç kesimleri ve İskenderun Körfezi çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in batısı, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve güneyi, Toroslar Mevkii ve Doğu Karadeniz'de yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu Sıcaklık artıyor, yağış geliyor

Hava sıcaklıklarının iç ve batı kesimlerde mevsim normalleri civarında, yurdun doğu kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, Doğu Akdeniz kıyıları ile yurdun güneydoğu kesimlerinde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anı ile İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Marmara’nın doğusunda (İstanbul'un Anadolu yakası ve boğaz çevresi, Yalova, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Balıkesir’in güneydoğusu), Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde (Bolu ve Karabük çevreleri ile Zonguldak, Düzce, Bartın’ın iç kesimleri ve Kastamonu’nun güneyi), Isparta, Konya, Niğde, Kayseri ve Osmaniye çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve batısı, Çankırı’nın kuzeybatısı, Eskişehir’in doğusu, Afyonkarahisar’ın Doğusu, Antalya’nın doğusunun iç kesimleri, Adana’nın kuzeyi, Kahramanmaraş'ın güneybatısı ve Nevşehir’in güneyinde, Doğu Karadeniz’in kıyı kesimi ile Bayburt ve Gümüşhane çevrelerinde bugün (Salı) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Haberin Devamı

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu Sıcaklık artıyor, yağış geliyor
Meteoroloji, bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle İstanbul ve Ankara dahil 32 kente sarı kodlu uyarıda bulundu.

İSTANBUL GÜNE KUVVETLİ YAĞIŞLA BAŞLADI

İstanbul güne gök gürültüsü ve sağanak yağışla başladı. İstanbul'da bugün aralıklarla kuvvetli sağanak yağışın etkili olması bekleniyor.

ANKARA VALİLİĞİ'NDEN UYARI

Ankara Valiliği, öğle saatlerinde kentte beklenen sağanak nedeniyle ani sel ve su baskınlarına karşı uyarıda bulundu.

Valiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Bugün öğle saatleri itibariyle ilimiz genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olması bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır" denildi.

Haberin Devamı

ORHAN ŞEN'DEN KRİTİK UYARILAR! 7 SAAT SÜRECEK...

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında özellikle yarın Doğu Karadeniz'de beklenen kuvvetli yağışlarla ilgili açıklama yaptı.

Şen, şunları söyledi:

"Öğle ve öğleden sonra olan yağışlarda sel uyarısını yapmak lazım. Bu sabaha karşı Trabzon ve Doğu Karadeniz'de şiddetli yağışlar var. Sabaha karşı 03:00'te başlayacak, Rize tarafında sabah 09:00-10:00 gibi yağışlar başlayacak. Konya'ya düşse önemli değil ama Rize'de önemli. Rize'den sonra Hopa ve Kemalpaşa'ya kadar olan bölümde yağışlar kuvvetli. Yarın saat 09:00 civarı Rize'de başlayacak akşam 16:00'ya kadar sürecek. Sıcaklıklar artıyor. İstanbul'da 30-31 dereceye kadar çıkacak. Hafta sonu yağmur olsa da sıcaklıklar artmaya başlıyor. Güneyde sıcaklıklar 35 dereceyi geçti. Muğla, Aydın, İzmir, Antalya'da 11:00-16:00 arası dışarı çıkmamak lazım. Aniden bastıran yağışlarda biraz dikkat etmek gerekecek. Bugün Ankara'nın kuzeyindeki yağışlara dikkat etmek lazım."

Haberin Devamı

PROF. DR. ŞEN: GECE YARISINDAN SONRA DOĞU KARADENİZ'DE ETKİLİ OLACAK

Prof. Dr. Orhan Şen ise sosyal medya hesabından da "Bugün yağış öğleden evvel İstanbul'dan ayrılıyor. Öğlen ve öğleden sonra Bolu, Kastamonu, Karabük, Ankara, Niğde, Kayseri, Konya civarında etkili olur. Gece yarısından sonra Doğu Karadeniz'de etkili olacak" mesajını paylaştı.

Prof. Dr. Şen, "Yarın sabaha karşı 03-04:00 civarı Ordu'nun doğusu ve Trabzon'da, 09:00-12:00 saatlerinde Rize'de, 10:00-15:00 saatlerinde Rize-Hopa-Kemalpaşa hattında kuvvetli olacak dere taşkınları, toprak kaymaları ve sel olasılığı var" ifadelerini kullandı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fındık büyüklüğünde yağan dolu meyve ağaçlarına zarar verdi
Haberle ilgili daha fazlası: